Header Reklam
Header Reklam

İller Bankası'ndan yerel yönetimlere 'yenilenebilir enerji kredisi'...

26 Şubat 2013 Dergi: Ocak-Şubat 2013
İller Bankası, belediyelerin enerji giderlerini azaltmak üzere yapacakları yenilenebilir enerji kaynaklı enerji üretim yatırımlarına 2013 yılı itibariyle kredi vermeye başlıyor.
 
Yerel yönetimler mevcut yüksek enerji faturalarına, 2015’ten sonra eklenecek çevre, sokak, park-bahçe aydınlatma giderleriyle daha da artacak faturalarına, İller Bankası’nın bu desteği ile çözüm yaratabilecekler.
Belediyeler; halen enerji faturalarını kabartan içme suyu terfi tesisleri, atıksu arıtma tesisleri gibi işletmekle yükümlü oldukları tesislerle baş edemezken, yeni enerji faturalarının eklenecek olmasıyla dertliler ve acil çözüm arayışındalar. İller Bankası da belediyelere; bu tür giderlerinizi azaltmak için kendi yerel yenilenebilir kaynaklarınızı değerlendirin diyor. Projelerinizi hazırlayın bize başvurun diyor. Biz de projelerinizi hayata geçirecek her türlü teknik-finansal desteği size verelim...
Ancak belediyeler yenilenebilir kaynaklı; jeotermal gibi, rüzgar- güneş enerjisi gibi, ısı pompası kaynaklı enerji üretimi gibi uzmanlık gerektiren bu konularda henüz proje üretemedikleri için süreç çok yavaş ilerliyor.
Konuyla ilgili İller Bankası Proje Daire Başkanlığı’ndan Yenilenebilir Enerji Müdürü Erdinç Kapusuz’la yaptığımız görüşmede; bu krediyi duyurduklarından beri, belediyelerden kendilerine, enerji faturalarının düşürülmesini isteyen çokça proje teklifi geldiğini ancak bu tekliflerin yeterince olgunlaşmadığı için ‘yapılabilir’ düzeyde olmadığı için üzerinde tekrar çalışmak gerektiğini söylüyor. 
Bankanın 2004’ten beri özellikle jeotermalin çeşitli şekillerde değerlendirilmesi konusunda proje ve kredi desteği verdiğini, bu alanda tecrübe sahibi olduklarını söyleyen Kapusuz 2013’ten itibaren vermeye başladıkları yenilenebilir enerji kredileri için de bu tecrübelerinden yararlanacaklarını belirtiyor. Kapusuz, yenilenebilir enerji üretimi konusunda, Enerji Bakanlığı birimlerinin ve diğer pek çok unsurun da işin içine girdiğini, dolayısıyla belediyelerin öncelikle proje teknik desteği almaları gerektiğine dikkat çekiyor. Şu ana kadar İller Bankası’na 20’den fazla enerji projesi geldiğini söyleyen Kapusuz, ancak bunlar arasında her şeyiyle hazır, olgunlaşmış bir proje olmadığını dile getiriyor. Fakat yapılan tüm başvuruları değerlendireceklerini ancak üzerinde tek tek çalıştıkları için şu an 3 projeyi olgunlaştırdıklarını, bunların da son aşamada olduğunu, raporlarının yazıldığını söylüyor. 
Erdinç Kapusuz özellikle belediyelere ısı pompası kaynaklı enerji-ısı üretim projeleri geliştirmelerini de özellikle salık veriyor. Çünkü bu konuda İller Bankası’nın jeotermal dolayısıyla bir bilgi ve deneyim birikimi olduğunu, proje hazırlamalarına daha hızlı destek verebileceklerini belirterek, ısı pompası çözümü ile belediyelerin binalarını, sosyal tesislerini ısıtabileceklerine dikkat çekiyor. Isı pompası konusunda dünyada çok yaygın ve başarılı uygulamalar yapıldığını, konutlar düzeyinde bile uygulamalar yapıldığını işaret eden Kapusuz, Türkiye’de ise bu konuya yeterince eğilinmediğini vurguluyor. Eğer yerel yönetimler bu alanda projeler yapmak isterlerse İller Bankası’nın tecrübelerinden ve kredi desteğinden hızla yararlanabileceklerinin altını çiziyor. 

Evet 2015’e az kaldı. Söz konusu uygulama hayata geçer mi bilinmez ama enerji verimliliği projeleri yapmak bugün de lazım, yarın da lazım olacak… Hani deriz ya ‘dereyi görmeden paçaları sıvadı’ diye bazen de geç kalmamak için sıvamak lazım. 

Önümüzdeki sayıda görüşmek dileğiyle…


Etiketler


Slider Altına