Header Reklam
Header Reklam

'Dünya artık daha az sürdürülebilir durumda'

24 Ocak 2014 Dergi: Kasım-Aralık 2013

Geçtiğimiz günlerde Boğaziçi Üniversitesi’nin 150. Yılı dolayısıyla düzenlenen etkinliklere dünyaca tanınmış sürdürülebilirlik, iklim stratejileri ve küresel öngörü uzmanı Jorgen Randers da katıldı.

Randers, 1970’lerde kaleme aldığı ve tüm dünyada 30 dile çevrilip, 30 milyon nüsha satan “Büyümenin Sınırları” kitabının yazarı.

Randers toplantıda dünyanın geleceğine dair önemli değerlendirmelerde bulundu ve “40 yıl boyunca sürdürülebilir kalkınma için çalıştım ama başarısız oldum. Dünya artık daha az sürdürülebilir durumda” dedi.

 Jorgen Randers, geçtiğimiz yıl yayınlanan yeni kitabı; “2052- Gelecek 40 Yıl için Küresel bir Öngörü’ adlı kitabında geleceğe dair öngörülerde bulunuyor ve yine karamsar bir tablo çiziyor.

“Kapitalizm dünyamızdaki çevresel sorunları çözmeye yardımcı olmayacak” diyen Randers şöyle söylüyor: “Kapitalizmde önemli olan, harcayabileceğiniz en az paraya en kazançlı yatırımı yapmaktır. Ancak dünyayı kurtarmak istiyorsak bundan vazgeçmemiz gerekiyor. Çevreyi koruyacak projelere de sermaye ayırmamız gerekiyor. Kapitalizm sorunlarımızı büyütecektir”.

Dünya bugünkü haliyle devam ederse kentlere yığılacak nüfus yönetilemez bir hale gelecek ve çevre şartları da buna hiç yardımcı olmayacak diyen Jorgen Randers şöyle sürdürüyor: “Bugün dünya nüfusunun yarıya yakını şehirlerde yaşıyor, 2040’da bu oran % 70’lere varacak. Yani önümüzdeki 40 yıl boyunca dünya nüfusu çıkabileceği en üst düzeye çıkacak. Ancak ondan sonra nüfusta artma beklemiyorum. Bunun da nedenini şehirleşmenin ve bununla birlikte bilinçlenmenin de artması olarak görüyorum. Şehirde yaşayıp da çok nüfuslu bir ailede yaşamak çok da mantıklı olmayacak. Bunun yanında 2052 yılında dünya üzerindeki ortalama sıcaklık iki dereceden fazla artacak. Bu da ciddi iklim değişikliklerine ve kuraklıklara yol açacak. Fosil yakıtlar da 2030 yılında en üst düzeye çıktıktan sonra kaynak yetersizliği dolayısıyla hızla düşecek ve yenilenebilir kaynaklara olan yönelim artacak”.

 Öte yandan Jorgen Randers, çizdiği bu karamsar tabloya karşın halen umutsuz olmadığını ve yapılabileceklerin olduğuna dikkat çekiyor: “Teknik olarak küresel ısınma sorununu çözmemiz mümkün. Tek ihtiyacımız çevreyi kirleten yatırımlardan çevreyi kirletmeyen yatırımlara % 2’lik bir pay aktarmak. Örneğin benzinli arabalar yerine elektrikli arabalar, kömürle çalışan fabrikalar yerine güneş enerjisiyle çalışan fabrikalar kullanılabilir. Bunlar henüz daha pahalı yatırımlar olsa da dünya için son derece gerekli yatırımlardır. Nüfus artışının durdurulması, karbondioksit salımının azaltılması, yoksul dünyaya daha fazla yatırım yapılması, zengin dünyanın ekolojik ayak izini çekmesi, sürdürülebilirlik ve daha iyi bir dünya adına atılması gereken adımlardır. Ve bunları yapmak için hala zamanımız var”.

Randers gibi pek çok önemli düşünür ve araştırmacı, dünyanın bu kötü gidişine sürekli dikkat çekiyor. Ama biz ne kadar dikkate alıyoruz sorun bu… Umarız ki kalan zamanımızı iyi değerlendiririz... Hani dilimize dolanan bir laf var ya; “Gelecek de bir gün gelecek”, artık o gelecek hiç olmayabilir de. Ya da öyle bir “Gelecek” gelir ki, içinde çocuklarımız için ne temiz hava ne temiz yiyecek ne de içecek su olur… Böyle bir dünyanın gelmesine engel olamazsak, arkamızdan hayır dua okuyanımız da olmayacak.

 Önümüzdeki sayıda görüşmek dileğiyle…

 Herkese “Mutlu Yıllar” diliyorum.


Etiketler


Slider Altına