Header Reklam
Header Reklam

Belediyelerimizi yoğun günler bekliyor…

31 Ekim 2012 Dergi: Eylül-Ekim 2012

Bugünlerde belediyelerin gündemi oldukça yoğun... Yerel seçimlerin öne çekilmesi, büyükşehir kanunu, kentsel dönüşüm uygulamaları, yıkımlar… Üstelik bu yoğunluk uzun bir süre de devam edecek.

 

Büyükşehir Yasa Tasarısı…

Dergimizin yayına hazırlandığı şu sıralarda Meclis’te görüşülmeyi bekleyen Büyükşehir Yasa Tasarısı; büyükşehir belediyelerinin sınırını, il mülki sınırlarına genişletiyor ve 13 yeni büyükşehirin kurulmasını öngörüyor. Eğer tasarı yasalaşırsa gelecek yıl 27 Ekim’de yapılacak yerel seçimlerden itibaren hayata geçecek. Bu durumda büyükşehir ilan edilen illerde, en ücra köy bile büyükşehir belediyesinin bir mahallesi olarak kabul edilecek.

Ancak tasarı üzerindeki malum siyasi hesaplar bir yana, bu tasarının gerçekten kentliye, o köylerde yaşayan insanlara ne getirdiği, ileriye dönük sonuçları hakkında, hesap kitap yapan var mı? Basitçe niye olmalı niye olmamalı, kamuoyunda yeterince tartışıldı mı, vatandaşlar aydınlatıldı mı, pek sanmıyoruz… Evet Türkiye’nin gündemi çok yoğun ama bunların da konuşulması, vatandaşların bilgilendirilmesi gerekiyor. Konunun gelişimini önümüzdeki günlerde izleyip göreceğiz. Umarız ki hayırlı olur…


Kentsel dönüşüm…

Yıkımlar da başladı… İstanbul Esenler’de Başbakan Erdoğan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar’ın katıldığı törenle ilk yıkımlar gerçekleştirildi. Birçok riskli bina yıkılıp yeniden yapılacak… Depremlerin yıkması yerine bizim yıkmamız, elbette iyi bir şey… Konunun tüm tarafları olarak, bu işi rant projelerine dönüştürmeden, samimiyetle, geleceğimizi ve çocuklarımızı düşünerek yapmamız gerekiyor. Kim yarın olabilecek bir depremi bilebilir ve kim en yakınlarını kaybetmeyeceğini garanti edebilir. Bu işi amacından saptırmadan, yüzümüze, gözümüze bulaştırmadan dosdoğru yapmanın, işleri bu noktaya getiren bizlerin bir sorumluluğu olduğuna inanıyoruz. Umarız ki başarılı oluruz… 

İyi Bayramlar…

Bizim geleneklerimizde bayram; barış demektir, sevgi demektir, kavuşmak demektir… Birlikte olmak, unutmamak, hatırlamak demektir.

Yine umuyoruz ki hepimiz için böyle bir bayram olur… Kurban Bayramınız Kutlu Olsun.

Önümüzdeki sayıda görüşmek dileğiyle…


-Düzeltme: Bir önceki sayımızın Editör yazısı, yanlışlıkla ikinci kez basılmıştır. Bu hatadan dolayı okurlarımızdan özür dileriz.


Etiketler


Slider Altına