Header Reklam
Header Reklam

E-atık uzmanları IEEWS'de buluştu

18 Mayıs 2015 Dergi: Mart-Nisan 2015

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) ve Enerji Verimliliği Derneği (ENVER), İstanbul Elektrikli ve Elektronik Atık Zirvesi’ni (IEEWS) düzenleyerek bu anlamda Türkiye’de bir ilke imza attı. E-atıkların geri dönüşümüyle ilgili konunun uzmanlarını bir araya getiren zirve, 5-6 Mart tarihlerinde İTÜ, İTÜ Arı Teknokent ve İTÜNOVA TTO ev sahipliğinde Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Zirvenin, sürdürülebilir üretim ve tüketimin ayrılmaz parçası atık yönetimi için önemli bir adım olduğunu söyleyen Zirve Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, sektörün uzman firmalarını bir araya getirerek konuyla ilgili farkındalık yaratmayı hedeflediklerini vurguladı. Karaosmanoğlu, zirvenin amacına yönelik şu bilgileri verdi: “Düzenlediğimiz etkinlik firmaların oldukça ilgisini çekti. Farklı sektörlerden onlarca kuruluş ve firma etkinliğimize sponsor olarak katılım gösteriyor. Yalnızca Türkiye’den değil, yurt dışından da destek gören zirve, ülkemizin e-atık geri dönüşümüne yönelik çalışmalarını geliştirmesi ve firmaların da bu dönüşümden nasıl kazanç sağlayabileceklerini öğrenebilmeleri için önemli bir platform olacak” dedi.

“E-atık Kahramanları” belli oldu

Zirvenin ilk günü, e-atık yönetimi konusunda emek verenleri desteklemek ve konunun bilinirliğini artırmak için verilen “E-atık Kahramanı”  ödülleri sahiplerini buldu. Ödüllerin yerel yönetimler ayağındaki belediyeler Kadıköy, Kartal ve Osmangazi Belediyeleri oldu. Kadıköy Belediyesi’nin ödülü Başkan Aykurt Nuhoğlu’na, Kartal Belediyesi’nin ödülü Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer’e, Osmangazi Belediyesi’nin ödülü de Başkan Yardımcısı Dr. İsmail Selimoğlu’na sunuldu.

Çiğdemim Derneği, Doğa ve Çevre Vakfı (DOÇEV), Elektrik ve Elektronik Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Derneği (ELDAY)  ve Geri Kazanım Sanayicileri Derneği (GEKSANDER) ise sivil toplumun E-atık Kahramanları oldu.  Ayrıca Arçelik ve Tetronics International da ödül sahibi diğer organizasyonlar olarak kayıtlara geçti.  

“E-atık ulusal bir servettir, doğru yönetilmesi gerekir”

Zirvenin sponsorlarından biri olan AnelDoğa’nın Genel Müdürü ve Geksander AEEE Komite Başkanı Sibel Özcan, e-atıkların geri dönüşümünün doğru yönetilmesi gerektiğinin altını çizdi. Özcan: “Dünyanın olduğu gibi ülkemizin de en büyük sorunlarından biri e-atıkların geri dönüşüme kazandırılamayarak ulusal servetlerin doğru yönetilememesi. Ülkemizde 300 bin ton elektrikli ve elektronik atık çıkmakta ancak maalesef bu miktarın çok az bir kısmı lisanslı firmalar tarafından işlenmekte. Türkiye, hurda ithalatı konusunda dünyada maalesef ön sıralarda yer alıyor. Ülkemizde çelik üretiminde kullanılan hammaddenin yüzde 28’i yerli hurdadan, yüzde 66’sı ise ithal hurdadan karşılanmakta. Hurda ithalatı, ithalatımızın yüzde 4’ünü oluşturuyor. AnelDoğa olarak, ticari faaliyetlerimizin yanı sıra, e-atık konusundaki farkındalığın arttırılmasına yönelik sosyal sorumluluk bilinci ile hareket etmeye özen gösteriyoruz. Sektörün sorunlarını, sektördeki gelişmeleri ele alan ve sektör oyuncularını bir araya getiren bu tür oluşumları desteklemenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Ticari açıdan ise, Türkiye’de ve dünyadaki gelişmeler hakkında güncel kalmanın ve endüstrideki yenilikleri öğrenmenin, yeni iş ve iletişim olanakları kurabilmenin gerekliliğine inanıyoruz.”

 

“Kopyala-yapıştır mevzuatlarla doğru dönüşüm sağlanamaz”

 

“Dünyada E-Atık Yönetimi İyi Uygulamaları” oturumunda konuşan Hewlett-Packard Türkiye ve Orta Doğu Çevre Yöneticisi Hande Baloğlu, HP olarak dünya genelinde ve Türkiye özelinde e-atık konusunda yaptıkları çalışmaları paylaştı. Dünyada bu işin daha çok Avrupa Birliği standartları çerçevesinde yürütüldüğünü kaydeden Baloğlu, “Gelişen dünyada daha farklı dinamikler var ve her ülke için aynı mevzuat uygulanamaz. E-atık geri dönüşümüyle ilgili her ülkenin sosyoekonomik durumuna uygun mevzuat hazırlanmalı. Kopyala-yapıştır mevzuatlarla doğru dönüşüm sağlanamaz” dedi.

Baloğlu, Türkiye’deki “hurdacı gerçeği”nin e-atık geri dönüşümünde atlanmaması gereken bir adım olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Ülkemizde kullanılmayan elektrikli ve elektronik ürünler çok düşük fiyatlarla hurdacılara satılır. Bu yüzden e-atık geri dönüşümüne hurdacıları da katacak bir sistemin hayata geçirilmesi gerekiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gibi ilgili kurumların da hayata geçirilecek sistemi kontrol etmesi ile Türkiye’de e-atık geri dönüşümü ciddi seviyelere çıkar. E-atık konusundaki bilinçlendirme de yine kurumlara düşüyor. Örneğin, her belediyenin kendi halkını koordine edip bilgilendirmesi gerekiyor. Üretici de ürününü sattığı mağaza ve tekno marketlerde alıcıya e-atıklar konusunda yol göstermeli.”

“E-atıkların dönüştürülmesi için 68 ilçeden proje geliyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Uzman Yardımcısı Betül Konaklı ise ulusal geri dönüşüm ve strateji programını katılımcılarla paylaştı. Yaklaşık 68 belediyeden gelen projeler doğrultusunda e-atıkların dönüştürülmesi için bir analiz hazırlandığını ifade eden Konaklı, “Analiz kapsamında; e-atıkların biriktirilmediği, bu konuda yeterli yaygın alanın olmadığı, standardizasyon çalışmalarının yetersizliği gibi konular yer alıyor. Bakanlık olarak bu konuların çözümü için çalışmalar hayata geçiriyoruz. E-atıkların ayrı bir şekilde toplanması projemizin gerçekleşen ilk hedefi. Kalkınma Bakanlığı’nın da konuyla ilgili yaptığı çalışmalarda standardizasyon çalışmaları, lisanslı firmalara yönelik çalışmalar, atıkların geri dönüşümü için gerekli alt yapı oluşumu finansal destek ve denetim mekanizmaları konusunda maddeler yer almakta. Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da ilkokul ve okul öncesi çocuklarda ev ödevleri vererek e-atık bilincinin yerleşmesine yönelik çalışmalar yapıyor” dedi.

“E-atık toplamayı teşvik ediyoruz”

“7’den 70’e atık getir kitap götür” kampanyası ile “E-atık Kahramanı” ödülüne lâyık görülen Kartal Belediyesi adına ödülü, Çevre Müdürlüğü’nden sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer ve Belediye Çevre ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars aldı. Ödül töreninde bir konuşma yapan Başkan Yardımcısı Gürer, belediye olarak atık konusuna yaklaşımlarını şöyle özetledi: “Kartal Belediyesi Çevre ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars ile Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü çalışanlarımız atık toplama ve toplum bilinçlenmesi adına bir dizi çalışma yürütmektedir. Kartal Belediyesi Çevre ve Kontrol Müdürlüğümüz kısa sürede üç ayrı ödül aldı. Çevre adına yarattığı başarılı çalışmaların bu şekilde ödüllendirilmesi daha çok çalışma isteğinin de oluşmasına vesile oluyor. Pil, lastik, atık yağ, kâğıt, cam şişe gibi atıkları iş birliği içinde olduğumuz kurumlar ile topluyoruz. Toplum bilincini geliştirmek adına özellikle okullarda, sitelerde toplantılar yapıyoruz. Kampanyalarla e-atık toplamayı teşvik ediyoruz. Her türlü dönüşebilir atık konusunda Kartal Belediyesi olarak projeler üretmekteyiz.”


Etiketler