'Akıllı dünyaya giden yol değişimden geçer'

28 Şubat 2012 Dergi: Ocak-Şubat 2012

15 Şubat’ta Swiss Otel’de gerçekleşen Zirve’de, 6 ayrı salonda sunum ve demolar katılımcılara sunuldu. Etkinlikte Akıllı Şehirler ve Akıllı Bankacılık çözümleriyle ilgili iki özel toplantı yapıldı. Dünyadaki şehirlerden somut başarı örneklerinin sergilendiği Akıllı Şehirler Sergisi ise katılımcılardan yoğun ilgi gördü.

IBM Akıllı Belediyecilik ve Akıllı Ticaret çözümlerinin ipuçlarını paylaştı

Şehirlerin ve iş dünyasının karşı karşıya olduğu başlıca konuların masaya yatırıldığı IBM Çözümler Zirvesi 2012’de, 22 çözüm ortağıyla, Türkiye’deki değişik sektörlerden 10 başarı öyküsü, 25 strateji sunumu ve 200 demo katılımcılara sunuldu.

Etkinliğin basın toplantısında konuşan IBM Türk Genel Müdürü Michel Charouk: “Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Çözümler Zirvesi IBM’in benimsediği iş modelini uygulamalı olarak, somut örneklere dayandırarak müşterilerine, çözüm ortaklarına gösterme fırsatı bulduğu bir etkinliktir. Bu sene herkesi yakından ilgilendiren iki temel alana odaklanmayı seçtik: Akıllı Şehirler ve Akıllı Ticaret. Bu konulardaki bilgi ve birikimimizi sizinle paylaşmak istiyoruz” dedi. Charouk, "Kendilerini yenileyemeyenler, gerekli inovasyonu yapmayanlar silinip gidiyorlar. Kodak'a bakın... Biz kendimizi yenilemeyi, inovasyonun önemini yıllar önce idrak ettik. İş anlayışımızı değiştirdik. Önceden donanım şirketiydik, şimdi hizmet şirketiyiz. Kendimizi yenilemeseydik, bugünün Kodak'ı da biz olurduk" dedi. 220 milyar Dolar’lık pazar büyüklüğüne sahip olan IBM’in başarısının tesadüf olmadığını belirten Charouk, "100 yıl önce kurulduk, bu başarı 100 yıllık bir çalışmanın sonucu. Geleceğimizden eminiz, çünkü inovasyon ve ar-ge’ye yatırım yapıyoruz. Her yıl 6 binin üzerinde patent üretiyoruz ve 4 milyar Dolar’lık yatırım yapıyoruz. Sektör sürekli değişiyor. Bugün geleceğin çözümleri olarak gördüğümüz şeyler bile kısa sürede yeterli olmuyor" şeklinde konuştu. Dünya nüfusunun % 50’sinin şehirlerde yaşamasıyla kentlerin ihtiyaçlarını “Akıllı Şehirler” çözümleriyle karşılanabileceğini belirten Chorouk “Akıllı Ticaret” çözümleri hakkında ise şunları söyledi: "10 binin üzerinde matematikçimiz, araçlar, süreçler, yöntemler üzerine çalışıyorlar. Büyük veriler üzerinde çalışarak anlamlı sonuçlar çıkarıyorlar. Şirketlere kendilerini görmeleri ve sektörlerinde başarılı olacak şekilde yeniden konumlanmalarını sağlayacak veriler sunuyorlar. Bankacılık, perakende, ulaşım gibi sektörlere çözümler sunuyoruz.” Basın toplantısında IBM Kamu ve Eğitim sektörü Genel Müdürü Jeffrey Rhoda ve IBM Akıllı Ticaret ve B2B Başkan Yardımcısı Enrique Rodriguez IBM’in Akıllı Ticaret, Akıllı Kamu ve Akıllı Şehirler Yönetimi çözümlerini aktardı. Jeffrey Rhoda; “Hızla şehirlere doğru kayan dünya nüfusu şehirlerin temel sistemlerini kırılma noktasına getirirken; şehir altyapılarımız ihtiyaçlara akıllıca cevap verebilecek ve bunları sezebilecek yeni bilgi ve teknolojiler üzerine dayanmalıdır. IBM 2008 yılından bu yana, her çapta şehirde yaklaşık 2.500 Akıllı Şehir projesi yürüttü ve derin bir tecrübe birikimi elde etti. IBM’in Akıllı Şehir projeleri,  karşı karşıya olduğumuz problemlerden çıkış yolunu gösteren yönetim, entegrasyon, inovasyon ve dönüşüm yol haritalarıdır” dedi. Jeffrey Rhoda 2008'den bu yana 2500 şehirde “Akıllı Şehir” projeleri yaptıklarını ifade ederek, "Şehir altyapılarımız, ihtiyaçlara akıllıca cevap verebilecek ve bunları sezebilecek yeni bilgi ve teknolojiler üzerine dayanmalıdır. İstanbul'a her yıl 300 bin kişinin geldiğini öğrendim. Bu bir şehir nüfusu demek" dedi.

Enrique Rodriguez ise Akıllı Ticaret araçlarıyla ilgili: “Akıllı Ticarete ihtiyaç duymamızın en büyük nedeni, Akıllı Tüketicilerdir. Güç, şirketlerin elinden müşteri tarafına geçerken ticaretin kuralları da yeniden tanımlandı. Veri çeşitliliği ve bilginin serbest ve yoğun olarak paylaşılmasıyla müşteri tarafı sınırsız bir güç elde etti. Facebook’un Türkiye’de 30 milyonun üzerinde, dünyada ise 800 milyonun üzerinde kullanıcısı var. Her gün Twitter’da 110 milyondan fazla tweet atılıyor. Bu müşteriler mobil ve dijital ortamları kullanarak şirketlerle ilişki kurma ve iş yapma yollarını artık kendi çizdikleri çerçeve içerisinde yürütüyorlar. Akıllı Ticaret ise bu sistemin kusursuz işlemesini ve şirketlerin oyunun ilerisinde olmalarını sağlıyor” dedi. Rodriguez "Elektronik ticarette 84 senesinden beri varız. Son 3-4 yıl içinde e-ticaret pazarında mobile doğru bir kayma var. İnternet kullanıcılarının yüzde 36'sı iki ya da daha fazla teknoloji aracı kullanıyor. Global mobil üye oranı % 87. Yaptığımız her şey bir veri üretiyor. Tüketiciler artık, sosyal medyada oluşan fikirlere önem veriyor. Satın alma kararlarını bu fikirler etkiliyor. Perakendeciler de bu bilgilere sahip olmak istiyorlar. Şirketler değişiyor. Tüketici alışkanlıklarını sosyal ağlardan takip ederek, ürün ve hizmetlerini ona göre şekillendiriyor."

Zirvede gündeme getirilen bir diğer konu ise Akıllı Finans ve Bankacılık oldu. Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarının Teknoloji Direktörlerinin katıldığı toplantıda IBM Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi Finansal Hizmetler Bölümü Direktörü Eray Yüksek, IBM bankacılık ve finans dünyasının geleceğini ve IBM çözümlerini konuştu.

“Akıllı Şehirler” panelinde şehirlerin ihtiyaçları ele alındı

Teknolojinin belediye hizmetlerini nasıl geliştirebileceğini ve IBM’in Akıllı Şehirler vizyonunu paylaşmak üzere etkinlikte ‘Akıllı Şehirler’ Paneli düzenlendi. Panele Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, Sampaş CEO’su Şekip Karakaya ve Müşteri İlişkileri Bölüm Müdürü Bülent Demirkurt katıldı. Bakırköy ve Küçükçekmece belediyelerinin başarılı uygulamalarının örnek gösterildiği panelde, gittikçe şehirlerde yoğunlaşan Türkiye nüfusuna dikkat çekildi. Günümüz şehirlerinin gereksinimlerine akıllıca cevap verebilecek ve hatta bu gereksinimleri önceden sezebilecek bilgi teknolojilerine olan ihtiyaç vurgulandı.

“Akıllı Şehirler” panelinde konuşan SAMPAŞ A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Şekip Karakaya, “Türkiye için kentleşme süreci, sadece kentlerdeki hayatı kolaylaştıracak tedbirlerin alınması olarak anlaşılmamalıdır. Kentleşme süreci aslında Türkiye’nin kalkınma stratejisinin en önemli araçlarından biri olarak benimsenmelidir. Biz bu anlamda, kentlerimizin kendi kendilerine yeter hale gelmeleri için en son teknolojileri kullanarak AKOS’u geliştirdik. AKOS programlarının uygulandığı belediyelerde ekonomik, sosyal ve kültürel unsurların sağlam temellere oturması ile Türkiye için hayal ettiğimiz modern ve uygar marka kentler yaratma vizyonuna her geçen gün bir adım daha yaklaşıyoruz” dedi.

Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, 715 bin nüfuslu ilçede yaklaşık 4 milyon kağıt evrakı dijital ortama aktardıklarını bu sayede verilerin güncelliğini ve güvenliğini sağladıklarını ve iş akışını hızlandırdıklarını söyledi. Bilişime yapılan yatırımların her zaman için yerini bulduğunu söyleyen Yeniay, Küçükçekmece’de AKOS uygulamasıyla veri güvenliğini ve iş akışını hızlandırdıklarını belirterek, “Hedef kitlemizi daha iyi belirleme ve çalışmalarımızı daha iyi planlama, yönetme şansını yakaladık. Belediyemize gelen bir evrak ne zaman geldi, memurumuzda kaç dakika kaldı bunu görebiliyor ve müdahale edebiliyoruz. Vatandaşların birim birim dolaşarak işlerini yaptırma dönemi geride kaldı. Bu sistem ile gelirlerde de önemli bir artış sağlamayı hedefliyoruz. Akıllı Sistemler, belediyeler için lüks değil zarurettir” dedi.

Panelde konuşan Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzenise “Yerel yönetim anlayışımızı oluşturan ‘sosyal belediyecilik’ prensibimiz doğrultusunda mekânın ve doğal kaynakların tüketimini en aza indirmek, kenti etkin biçimde yönetmek, kentsel nüfusun sağlığını korumak, kaynaklara ve hizmetlere herkesin eşit erişimini sağlamak, eğitsel, kültürel ve sosyal çeşitliliği sürdürmek öncelikli görevimizdir. Kenti doğru yönetebilmek, elde edilen yoğun veri dağlarının içerisinden doğru bilgiyi hızlı bir şekilde elde etmekle gerçekleştirilebilir. Giderek artan veri havuzunda bugünün sorunlarına çözüm bulabilmek, stratejik ve geleceğe yönelik kararlar alabilme becerisiyle mümkün olur. İşte bu noktada Bilişim çağının nimetlerinden faydalanmak için yola çıktık. Bir Akıllı Kent örneği olan Bakırköy Kentsel Otomasyon Projesini yarattık. BAKOP ile hem sınırsız sayıda veriden oluşan bir veri tabanına sahip olduk hem de yenilediğimiz teknolojik altyapımızla, verilerimizi dijital bağlı hale getirerek analiz edilmesini, bütünleştirmesini sağladık. Böylece yetki alanımızdaki gereksinimleri belirleyen, akıllı bir karar destek sistemi modeline sahip olduk” şeklinde konuştu. Erzen BAKOP Projesi ile ilgili olarak şunları söyledi: “Bir konutta yaşayanlar kimlerdir, yaşları kaçtır, kronik hastalıkları var mıdır, sürekli kullandıkları ilaçlar var mıdır, özürlü ise özür grupları nedir tüm bu bilgilere sahibiz. Kentin nerede neye ihtiyacı olduğunu bilimsel olarak analiz edebilir hale geldik. Olası bir afete en etkin müdahaleyi nasıl yapabileceğimizi planladık. Vatandaşlarımızın tümüne yakının kan grupları bilgisine sahip olduk. Belediyeye gelen vatandaşların işlerini hızlandıracak bir alt yapıya kavuşmuş olduk. Kente ait demografik bilgilerle demografik analizler yaparak hizmet kalitemizi artırdık. Sosyal doku analizleri yapabilir hale geldik. Bugün telefon, internet, sms, kiosklar, iletişim merkezine dönüştürülen çağrı merkezi, resepsiyon servisi yardımıyla her noktadan 24 saat hizmet veriyoruz. Vatandaşlarımız belediye ve kentle ilgili birçok hizmeti bu araçlar yardımıyla alabiliyor. Özetle BAKOP bir tekil projeden öte tüm projelere altlık oluştururken, sosyal, şeffaf, insanı merkeze alan belediyecilik anlayışımızı hayata geçirmemizde, planlamayı sağlayan bir karar destek modelidir. Yakın zamanda hayata geçirdiğimiz ‘Destek Bakkart’ projemiz de bütün bu altlıkları kullanarak ihtiyaç sahibi kişilerin doğru olarak belirlenmesini sağlamıştır. Projenin başarısı ihtiyaç sahiplerinin gerçekliği ve objektif kriterlere göre puanlanmasıyla sağlanmıştır”.


Etiketler


Slider Altına