Akıllı Belediyecilik Zirvesi, ‘akıllı yaşanabilir şehirler’e dikkat çekti

01 Aralık 2016 Dergi: Kasım-Aralık 2016

Marmara Belediyeler Birliği tarafından bu yıl 3.’sü düzenlenen Akıllı Belediyecilik Zirvesi, 7-8 Kasım tarihlerinde İstanbul Hilton Hotel’de gerçekleştirildi. İki gün süren zirvede akıllı teknolojilerin yerel yönetimlerdeki kullanım alanları ve faydaları konuşuldu.

Zirvenin açılış töreninde konuşan Marmara Belediyeler Birliği Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 55’inin kentlerde yaşadığını, özellikle de gelişmekte olan ve yeni sanayileşen ülkelerde nüfusu 10 milyonu aşan metropollerin sayısının giderek arttığını söyledi. Son yıllarda insanlarla birlikte şehirlerin de hızla değiştiğini ifade eden Altepe, yıllar önce hayatımızda olmayan nesnelerin interneti, yapay zeka, üç boyutlu yazıcılar, sürücüsüz otomobiller, sanal gerçeklik gibi birçok kavramın hayatımızı yeniden şekillendirdiğini ifade etti. teknolojik gelişmelerin hızından dolayı yarını hayal etmenin eskisinden daha zor olduğuna dikkat çeken Altepe, “Pek çok sektör bu gelişmeler ışığında devrim addedileceğimiz bir dönüşüm yaşıyor. 4.0 endüstri devrimi dünyayı değiştirecek. Bu dönüşüm bize çok daha verimli bir ekonomi sağlıyor. Bu fırsat doğru bir şekilde kullanılırsa bize sonsuz imkanlar sağlayacak. Bizler sadece bugünün şehirlerini tasarlamıyoruz. Elbette ki bugünün ihtiyaçlarına ve beklentilerine yanıt verecek seviyede hizmetler sunmak bizim sorumluluğumuz. Bir şehrin gerçek anlamda şehir niteliği kazanması için günün dinamikleri ve konforu kadar insan ruhunu da merkezine alması gerekir. Geleceğin şehir hayatının bugünkünden çok farklı olacağına şüphe yok. Dolayısıyla akıllı şehir konusunda da erken adım atanların kazanacağını söylemek yanlış olmaz. Akıllı şehir kavramı son yıllarda sıkça tartışıldı. Bugün biz Akıllı Belediyecilik Zirvesi’nin üçüncüsünü düzenliyoruz. Artık bu kavramın altını doldurmanın vakti geldi. Sadece son teknoloji ile bezenmiş ‘akıllı şehirler’ tasarlamak yeterli değil; ‘akıllı yaşanabilir şehirler’ oluşturmak gerekiyor” dedi. 

Zirvenin ilk günün temasını ‘Nesnelerin İnterneti’ olarak belirlediklerini ifade eden Altepe, nesnelerin interneti teknolojisinin fırsatlarla birlikte tehdit ve güvenlik konularını da gündeme getirdiğini söyleyerek şöyle konuştu: “Türkiye'de yılda ortalama 90 milyon siber saldırı alıyoruz. 2019 yılında siber saldırıların devletlere zararının 2 trilyon dolar seviyesinde olacağı hesap ediliyor. Devletimiz ve bilhassa Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Plan ile siber güvenliği ulusal güvenliğimizin ayrılmaz bir parçası yapmak için çalışmalarına hız vermiş durumda. Yerel yöneticiler olarak bizler de bu konuda farkındalığımızı artırmalı ve çalışmalarımıza ağırlık vermeliyiz. Bu konular bugün alanında uzman kişilerce daha kapsamlı olarak ele alınacak. Akıllı Belediyecilik Zirvesi'nde ikinci günün teması ise iklim değişikliği. İklim değişikliğinin gezegenimizi ve insanlığı tehdit ettiği artık herkesin malumu. 18. yüzyılın ortalarında başlayan endüstri devriminden bu yana dünyada insanların ürettiği karbondioksit salınımı artışı hızlanıyor. Yani küresel ısınmayı kontrol altına almak gerekiyor. Şehirlerin küresel ısınma ile mücadeleye katkı sağlaması gerekiyor. Zira dünyada sera gazının yüzde 70´i kentsel bölgelerden salınıyor. Türkiye'nin de katıldığı Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi´nde de dünya liderleri bu konuyu ciddiyetle gündemlerine aldılar. Sayın Cumhurbaşkanımızın Paris'teki bu zirvede belirttiği üzere biz ülke olarak küresel iklim değişikliği ile mücadelede 2030 yılına kadar yol haritamızı belirledik. Bu yol haritasının yerelden de takip edilmesi elzemdir. Sürdürülebilir ve çevre dostu bir dünya için kentler önemli bir rol oynuyor”.

Açılış konuşmasında söz alan Türkiye Bilişim Derneği Başkanı İlker Tabak ise vatandaşlara hizmet eden belediyelerin akıllı uygulamalarla sağlayacakları verimlilikle önemli tasarruflar sağlayabileceğini belirtti. Bunun için öncelikle belediyelerin bilişim teknolojilerine ayak uydurması gerektiğini söyleyen Tabak, teknolojinin sadece bir araç olması gerektiğine dikkat çekerek şöyle devam etti: “İnsan odaklı yaklaşımlar sergilenmeli ve bilişim okuryazarlığı oranının artırılması gerekli. Çünkü akıllı insan olmadan akıllı şehir olmaz. 2016 verilerine göre sabit telefon aboneliği azalırken, mobil telefon abonelinin sürekli arttığı ve 73.7 milyona çıktığı, yine internet kullanıcısı sayısının 55.3 milyona çıktığı düşünülürse, toplumun bu dönüşüme ayak uydurduğunu söyleyebiliriz".

“Sıfır atık için işe mutfaktan başlamalı”

Akıllı Şehirlerde Döngüsel Ekonomi oturumunda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Atık Yönetimi D. Bşk. Ahmet Varır, Ahmet Varır, döngüsel ekonomide sıfır atığın hedeflendiğine dikkat çektiği konuşmasında “İşe mutfaktan başlarsak her şeyi çok rahat çözebiliriz. Atıkların mutfaktan ayıklanması konusunda dünya ülkelerinin çok başarılı olduğunu söylemek mümkün değil. Ancak gelişmiş ülkelerin bu konudaki ortalamasına bakıldığında yüzde 38 bir geri kazanım oranının yakalandığını görüyoruz. Türkiye’de de hiç küçümsenmeyecek oranda yüzde 12 seviyesindeyiz. Ancak bunu artırmamız lazım. Gerek belediyecilik hizmetleriyle gerekse kaynaktan ayrı toplama çalışmalarıyla vatandaşların katkısıyla artırabiliriz” dedi.

“Akıllı binalar yaparken doğaya zarar verilmemeli”

Sürdürülebilir Şehir Hayatı ve Belediyecilik oturumunda söz alan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, sürdürülebilir kentleşmenin doğal kaynakların korunması ve iyileştirilmesi ile mümkün olacağına dikkat çektiği konuşmasını şöyle sürdürdü: “Uyumsuz gelişmeden doğan gerilimlere çözüm olan bir sosyal sistem olmalı. Üretim sistemi ve durmadan çözüm arayacak teknolojik bir sistem tesis edilmeli. Akıllı binalar yetmez. Bunların kullanılabilirliği ve devamlılığının da sağlanması gerekir. Akıllı bina yaparken doğaya da zarar verilmemesi gerekir”.

“Belediyecilik faaliyetlerimizin her alanına teknolojiyi dahil etmeye çalışıyoruz”

Zirvede konuşan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan İzmit’te gerçekleştirdikleri projeleri katılımcılarla paylaştı. Doğan, “Her şeyi akıllı olarak planlarsak çok daha verimli olacağımızın bilinciyle projelerimizi hayata geçiriyoruz. Artık alın terinden daha çok akıl terinin geçerli olduğu bir dönemi yaşıyoruz.  Dolayısıyla akıllı belediyecilik bizimde çok akıl teri döktüğümüz bir alan. Hem zamanı, hem kaynakları daha etkin kullanarak akıllı ve verimli olmak istiyoruz” dediği konuşmasına şöyle devam etti:

“Belediyecilik faaliyetlerinin her alanında teknolojiyi hizmetlerimize dahil etmeye çalışıyoruz. Yaklaşık 7 bin çöp konteynerine yerleştirdiğimiz sistemle kontreynerlerin boşaltma sıklıklarını, çöp araçlarımızın oraya hangi sıklıkla gittiğini, hangi saatte boşaltıldığını takip ediyoruz. İmarda ve ticaret hanelerin ruhsat denetimlerinde kullandığımız diğer bir teknolojik takip sistemiyle de, artık vatandaşımızın dükkanının içine girip incelme yapmamıza gerek kalmıyor. Yazılımını kendimizin geliştirdiği sistemle işyeri sahibinin haberi dahi olmadan kontrolleri gerçekleştiriyoruz.

Akıllı belediyecilik ve teknoloji konusunda en iddialı olduğumuz konulardan birisi de teknolojiye ve tasarıya katkıda bulunmak amacıyla kurduğumuz 3D Yazıcı ve Tasarım Merkezimiz. Yeni sanayi devrimi, 3D yazıcı sistemleri üzerinde çalışılarak sağlanacak. Ülkemizde yeni sanayi devriminin öncüsü neden biz olmayalım, neden 3 boyutlu yazıcılarda çağı zorlayan gelişmeleri biz sağlamayalım diye kafa yorduk. Bu sistemleri içerisinde bulunduran büyük bir merkez açtık. Merkezde konunun uzmanlarınca 7 den 77’ye kadar herkese hizmet vermekteyiz. 3D Yazıcı ve Tasarım Merkezinde, sanayi esnafımıza parça tasarlama ve çıkarma imkanı sağlarken, diğer taraftan da öğrencilerin ufuklarını açmaya çalışıyoruz. Bu projemiz dalga dalga yayılacak bir projedir. Tıbbi alanda da önemli katkılar sağlıyor. Türkiye’de ilk defa hayata geçirilen bir proje olması sebebiyle şehir dışından da birçok vatandaşımız merkezimizi görmek için İzmit’e geliyor”.Slider Altına