'6. Gelişen Kentler Zirvesi' Kayseri'de gerçekleştirildi

04 Kasım 2014 Dergi: Eylül-Ekim 2014

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile GYODER’in işbirliğinde düzenlenen “6. Gelişen Kentler Zirvesi”,4-5 Eylül tarihleri arasında Kayseri’de gerçekleştirildi.

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin (GYODER), gelişen kentleri ön plana çıkarmak, bu kentlerdeki yatırım fırsatlarını sektör temsilcileriyle buluşturmak, kentlerin sesini ulusal ve uluslararası alanlarda duyurmalarına ve mevcut potansiyellerini öne çıkarmalarını sağlamak amacıyla düzenlediği Gelişen Kentler Zirvesi’nin altıncısı, 4-5 Eylül 2014 tarihlerinde Kayseri’de gerçekleştirildi.

Zirveye; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kayseri Valisi Orhan Düzgün ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’nin yanı sıra pek çok belediye başkanı, bürokrat, gayrimenkul ve inşaat sektörü temsilcisi katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan GYODER Başkanı Aziz Torun, Kayseri'nin aslında gelişen kent değil gelişmiş kent olduğunu belirterek, “Bu şehri gezdiğimizde gördüğümüz şey göğsümüzü kabartıyor. Kayseri, Türkiye'ye model olacak şehirlerinden birisi haline gelmiş. Gerek şehircilik planlaması, gerek yapılan yatırımlar ile birçok il için örnek alınması gereken bir şehir. Erciyes Kayak Merkezi'nin ise bölge için çok önemli bir turizm kaynağı olacağına inanıyoruz” dedi. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da konuşmasında Kayseri'nin gurur duyulan bir şehir olduğunu vurgulayarak, Başkan Özhaseki'ye seslendi ve “Kayseri hakkınızı veriyor sağ olsunlar. Her seferinde rekor oyla sizi tekrar şehrimizin başında görmekten büyük memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.

Zirvede konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, sanayileşme ve kentleşme süreçlerinin ekonomik ve sosyolojik yönleri bulunduğu belirtti. Üretime dönük fonlar aracılığıyla gayrimenkulü desteklemek gerektiğini dile getiren Bakan Yıldız, zengin ülkelerin bu şekilde yaptığını söyledi. Ortak hedef konusuna da dikkat çeken Bakan Yıldız, “Herkes aynı hedefe atış yaparsa başarılı olunuyor; ama herkes ayrı hedeflere yönelirse başarı gelmiyor” diye konuştu.

Çevre Şehircilik Bakanı İdris Güllüce de konuşmasında Kayseri'yi ve Başkan Mehmet Özhaseki'yi her gittiği yerde örnek gösterdiğini söyledi. “Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanımızı bütün belediye başkanlarına örnek gösterdim. Kayseri gibi şehirlerin sayısını 30'a, 20'ye hatta 10'a çıkarabilsek, o zaman tut tutabilirsen Türkiye'yi” dedi.

Gelişen Kentler Zirvesi Sonuç Bildirgesi

Zirve’de, gayrimenkul sektöründe yaşanan son gelişmeler, sorunlar ve fırsatlar irdelenmiş, ortaya çıkan tespitlere yönelik çözüm önerileri, başta Kayseri olmak üzere, tüm gelişen kentlerin ve ülkemizin gelişimine katkı sağlaması amacıyla sonuç bildirgesiyle kamuoyuna duyuruldu. 

 • Türkiye’nin bu sene % 3’ün altında büyümesi beklenmektedir. Türkiye’nin büyüme hızının yavaşlamasında FED’in faiz artırımındaki belirsizliği, buna bağlı olarak bankaların fiyatlama politikası ve tüketicilerin tüketim harcamaları etki etmektedir. Türkiye’deki genel, yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri, 2 yıldır değer kaybeden Türk Lirası ve Türk Lirası’nın bu değer kaybını durdurmak isteyen TCMB’nın faiz hamlesinin etkisi ve uzun süredir devam eden cari açığın kapatılması için yapılan tüketimin yavaşlaması, tarımın GSMH içindeki payının kuraklıktan dolayı düşmesi büyümenin yavaşlamasının en önemli sebeplerinden olmuştur.
 • Hanehalkı gelirinin % 60’ı borç ödeme için kullanılmakta olup, paranın dolaşım süresi yavaşlamakla beraber ekonomide büyük bir dönüşüm beklenmemektedir.
 • Türkiye’nin stratejik ve jeopolitik öneme sahip lokasyonunun kullanılması üzerine çalışmalar yürütülmelidir. 2012 yılında mütekabiliyet yasası ile 10.000‘in üzerinde konut satışı gerçekleşmiş olup, 1.2 milyar Dolar girdi oluşmuştur. Bu girdinin arttırılması için global ölçekte çalışmalara hız verilmelidir.
 • Türkiye 2023 yılı gayrimenkul sektörü hedeflerini yakalamak için turizm ve sağlık sektöründe büyümeyi amaçlamalıdır.
 • Mekansal Kentsel Strateji Planı hazırlanması noktasında hazırlıklar katılımcı demokrasi anlayışı ile sürdürülmelidir.
 • Üretimde kuzey ülkelerde sürdürülebilir yapılarda oluşan petrol ve doğalgaz bütçeleri kamu bütçelerinden ayrı kullanılarak devam ettirilmektedir. Bu kaynakların % 3’ü kamu bütçesine dahil edilip, % 97’si bütçe dışı tutularak bir fon oluşturmuştur. Bu ülkeler üretime dönük bu tür fonları oluşturarak gayrimenkul sermaye hareketlerini karşılamaktadır. Bu sosyolojik bir olaydır.
 • Yeni Türkiye’de depremin her an yaşanabileceği gerçeği göz önüne alınarak kötü yapılardan kurtulunmalı, genç bir uygulama olan kentsel dönüşüm Belediyeler ve ilgili Bakanlık tarafından hızlıca devam ettirilmelidir.
 • Kentleşmenin hızla artarak %15 kent nüfusundan %75’lere gelinen günümüzde Kayseri bu değişime kentsel dönüşümle hızla ayak uydurmuştur. Bu gelişimde STK’lar önemli yer tutmaktadır. Türkiye’de 30.000 STK Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı çalışma ile dolaylı ve dolaysız olarak ilgilidir. Gelişmiş kentlerin kısıtı inşa edilen binaların yanı sıra kentleşme, kentsel dönüşüm çalışmaları inşaat ve gayrimenkulün yanı sıra sosyolojik bir olay olmakla beraber üniversiteler, özel sektör ve STK’ların katılımı ile kısa-orta vadede devam ettirilmelidir. Kayseri 2013 yılında % 90 oranında kentleşme sağlayarak Türkiye ortalamasının üzerinde bir gelişme sağlamıştır.
 • Kayseri 1994 yılında 400.000 kişilik nüfustan 2013 yılında 1.300.000 büyüklükte bir nüfusa ulaşmıştır. Altyapı yatırımları, raylı sistemler, kentsel dönüşüm hizmetleri, restorasyon çalışmaları, turizm yatırımları, bölgenin sağlık merkezi olma yolundaki yatırımları, doğalgaza dönüşüm ile bir dünya kenti olma yolunda ilerlemesine devam etmektedir. Kayseri Büyükşehir Belediyesi sayılan bu yatırımlar için özel sektör ve kentteki girişimciler ile birlikte Kayseri Modeli olarak anılan bir model üreterek kente 150 milyon Euro yatırım sağlayarak kentin kalkınmasına katkıda bulunmuştur.
 • Yeni Türkiye % 20 ve üzeri orta sınıfa sahip olmakla beraber, depreme dayanıklı uygun bir yaşam sunmalı ve bunun kentsel dönüşümle entegre olması sürdürülebilmelidir. Bu ölçekte planlı alanlarda Kayseri’de kişi başına düşen alan 1945 yılında 150 m2 iken 2013 yılında 328 m2’ye yükselmiştir.
 • Kentsel dönüşüm Fevzi Çakmak Mahallesi’nde 980.000 m2, Sahabiye Bölgesi’nde 505.000 m2 (4.500 Konut, 1.100 Dükkan), Eski Sanayi Bölgesi 696.000 m2 olarak dönüşmesi planlanmaktadır.
 • Hanehalkı büyüklüğü geçmiş yıllara oranla küçülmüştür. Kayseri’deki mevcut konut stoku 370.519’dir. İpotekli konut satışı son 4 yılda % 6,20’den % 30,31’e ulaşarak 2008 yılından günümüze büyüme eğilimi göstermiştir. 2008 yılı konut kredileri 1,36 Milyar TL olup, 2013 yılı kredileri 5,30 Milyar TL’ye yükselmiştir.

 

 • Kayseri’de iskanlı konut oranı % 56 olarak açıklanırken, konut sahipliği % 77, kiracılık % 23 olarak kayıtlara geçmiştir. Ofis gelişiminde yavaş ivmelenen Kayseri’de 27.000 m2 brüt ofis inşaat alanı bulunmaktadır.
 • Turizm konusundaki gelişimini kış sporları ile sürdürmesi planlanan şehri 2013 yılında 232.599 kişi ziyaret etmiştir. Toplam yatak kapasitesi 6.968 olan yatırımların inşaatı devam eden otel yatırımları ile 15.000‘in üzerine çıkması beklenmektedir.
 • Şehirdeki 5 AVM, 145.000 m2 ile hizmet vermekte olup doygunluğa ulaşmış durumdadır. Bu konuda şehrin tüketim alışkanlığının düz ayak kolay ziyaret edilebilen küçük dükkanlar ve çarşılar olması da bir etken olarak yer almaktadır.
 • Asur’luların ticareti başlattığı Kayseri’de 4 üniversite girişimcilik ile eğitimini sürdürmektedir. Bu girişimcilik kente yansımış durumdadır.
 • Yabancı yatırımcı açısından kısıtlı talep (62 yabancı yatırımcı, 61 gerçek kişi ) alan şehirden 92 taşınmaz satışı gerçekleşmiştir.
 • Şehirde üniversitelerin açılmasıyla öğrencilere yönelik tek ve 2 odalı konutlara ve yurtlara duyulan talep artmaktadır.
 • Şehir dışına göçün arttığı Kayseri’de konut edinimini; % 19 yatırım amaçlı, % 14 kiraya vermek amaçlı, % 65 oturum amaçlı olarak sıralanmaktadır. % 70 apartman oturumu istenen şehirde konut değişim sıklığı 5 yıl ile kısa bir süre olarak kayıtlara geçmekte olup geliştiriciler için önemli bir fırsat olarak öne çıkmaktadır.
 • Ev tercihleri konusunda 160 m2 ev tercihi ve 1/3 oranında müstakil ev öne çıkan tercihlerdendir. Bir ve iki balkonlu ev tercihindeki en büyük sebeplerin başında yer almaktadır.
 • Tüketiciyi Koruma Hakkındaki Kanun Yönetmeliği ile sektördeki birçok firmanın suistimale açık olarak yaptığı satışlara bazı düzenlemeler getirilmektedir.
 • Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun Yönetmeliği’nde yapılan çalışma; ön ödemeli konut satışlarında, satışın satış vaadi sözleşmesinin noterde adi düzenleme şeklinde yapılması ve satışın tapuya tescilinin gerekliliğini getirmektedir. Buradaki amaç mükerrer satışların önüne geçilmesidir. Sadece açılan dava ile şerhin kaldırılmasının tapuda ayrı bir yük oluşturması beklenmektedir.
 • Kat irtifakı tesis edilerek taşınmazın kimliğin oluşturulması bir koşul olarak öne çıkmaktadır. Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın görüşüne göre ise satışın ruhsat değil temel üstü vizenin alınmasından sonra gerçekleşmesi ön şart olarak yer almalıdır.
 • Tapuya tescilin 3. kişilerce görülmesinin şeffaflık açısından önemli olmasına ve bunun yasallaştırılması konusunda çalışmaların önemine değinilmiştir.
 • Gayrimenkul satış vaadi sözleşmelerinin noterden vaad şekli ile yapılması gerekmektedir.
 • “Kayseri’deki iş ahlakı, ahilik anlayışı, Kayserili tüccar ve sanayicinin özellikleri, girişimcilik ruhu, pratik zekâsı, iş yapma biçimi ve yüzyıllardır süre gelen ticaret geleneği yeni alışveriş merkezi geleneği (dükkan) projelerle de devam ettirilmelidir.
 • Ah-i Evran geleneğinin temelleri İslam’a dayanıyor olması sebebiyle çok sağlam temeller üzerinde kurulmuş bir gelenek olduğu vurgulanmış, bu gelenekle Kayseri ve Türkiye’nin ekonomisine katkı sağlamasının devam edeceği beklenmektedir.
 • Ahilik geleneğinde çıraklıktan başlayan ve ticari ahlakı, doğruluğu, dürüstlüğü öğreten çok güzel bir sürecin olduğunu belirterek Kayseri’de ticaret gelişiminin günümüze nasıl geldiği vurgulanmıştır.

 


Etiketler


Slider Altına