Header Reklam
Header Reklam

Pnömatik yoldan enerji tasarrufu Rusya'da içme suyu şartlandırması

21 Mart 2014 Dergi: Ocak-Şubat 2014

Sankt Peterburg bundan 300 yıl önce, kuruluş aşamasında bile mimari ve şehir planlamacılığı bakımından standardı belirleyen şehirler arasında yer alıyordu. Bir zamanlar Rusya’nın başkenti olan bu şehir günümüzde de, dünyanın en büyük ülkesinde, içme suyu şartlandırması alanında öncü. Festo ürünü pnömatik otomasyon teknolojisi yeni tesisleri enerji verimliliği yüksek çözümlerle destekliyor.

Güney mahallelerinin içme suyu tedarikinde enerji verimliliğini artırmaya karar veren, dünyanın en kuzeyinde yer alan Rus Çarlarının gözdesi milyonluk şehir, bu yöndeki çalışmalara üç yıl süresince 2,6 milyar ruble (yaklaşık 65 milyon Avro) ayıracak. Su tedarik şirketi Vodokanal 34, pompa istasyonunun modernizasyonu yanı sıra içme suyu tedarikinde meydana gelen elektrik tüketimini % 30’dan fazla azaltmayı da hedefliyor.

 Enerji verimliliği yüksek pnömatik

Rusya’daki su işletmelerinde, filtre tesislerinin giriş ve çıkış valfleri veya pompa istasyonlarında, bugüne kadar elektrikli tahrik sistemleri tercih edilmiştir. Sankt Peterburg’da tüm elektriksel tahriklerin işletilmesi için 75 kW’lık kurulu güce ihtiyaç olacaktı. Ancak elektrik şebekesinin altyapısı genişletilmeden, su işletmesi bu güce kavuşamazdı. Vodokanal Blok K-6 su tesisinin şefi Maksim Perşin konuyla ilgili olarak şöyle diyor: “Koyduğumuz enerji tasarruf hedeflerine ulaşmak için yeni çözümler bulmak zorundaydık.“

Festo’nun Avrupa Rusyası Satış Departmanı Başkanı Dr. Ivan Znamensky “Vodokanal mühendisleri Festo’nun pnömatik aktüatörlerle gerçekleştirdiği enerji verimliliği yüksek çözümleri bir ihtisas fuarında fark ettiler“ diyerek Festo ile söz konusu projenin arasındaki bağı açıklığa kavuşturuyor. DAPS serisi tahrikler ile çalıştırılan pnömatik sistem ve iki adet basınçlı hava kompresörü için 10 kW’lık bir kurulu güç yeterli oldu. Uzman Perşin ekliyor: “Elektriksel tahriklerden vazgeçip 120 pnömatik tahrik kullanarak en az 65 bin € tutarında elektrik maliyeti tasarrufu sağlıyoruz.“

Montaja hazır çözümler

Sankt Petersburg’un güney yüzey suyu tesisinde 20 yeni kum filtresi kurulu. Her filtre havuzunda, su giriş çıkışlarındaki sürgüleri çalıştıran altışar adet tahrikli ünite yer alıyor.

Vodokanal, tahrik ve sürgülerden oluşan montaja hazır üniteler yanı sıra sensör kutuları, VTSA valf adası donanımlı kontrol kabinleri, basınç ve debi sensörleri ve MS serisi şartlandırma cihazlarından yararlanıyor. Perşin bu konuyla ilgili olarak; “Pnömatik otomasyon teknolojisini olduğu gibi tek firmadan temin ettiğimizde işletme ve bakımda daha az sorun yaşıyoruz, çünkü Festo uzmanları ihtiyaç duyduğumuz anda yanımızdalar“ diyor.

 Rusya’nın en modern su tesisi olan yeni K-6 blokunda merkezi kontrol sistemi sayesinde su şartlandırma prosesi geniş kapsamlı olarak monitörize edilebiliyor. Kontrol sistemi aktüel datayı toplayıp kesintisiz olarak önceden belirlenmiş hedef değerleriyle karşılaştırıyor. Bu monitoring (gözetim) prosesine tamamiyle entegre edilmiş olan Festo otomasyon teknolojisi sensör sistemi aracılığıyla tesis öğelerinin çalışma statüsü hakkında aralıksız olarak aktüel datayı topluyor.

Hızla gelişen kent için içme suyu

Sankt Petersburg başkent Moskova ile birlikte Rusya’nın en hızlı gelişen ikinci kenti. Şehir büyümeye devam ediyor, sürekli yeni yerleşim ve endüstri alanları ekleniyor. Vodokanal toplam 4,8 milyon insana her gün 1,9 milyon m3 içme suyu tedarik ediyor. Su tesisinin sadece K-6 bloku bile filtrasyon teknolojisi ve ozonlu kimyasal şartlandırma teknolojisinin en modern düzeyine uygun olarak 350 bin m³ içme suyu sağlıyor. K-6 blokunda uygulanan pnömatik otomasyon teknolojisi ile Rus işletmecileri enerji verimliliği konusunda büyük bir hamleyi gerçekleştirmiş bulunuyorlar.


Etiketler