Kentler İçin Akıllı Ortamlar - Dijital aydınlatma altyapısının optimizasyonu

18 Aralık 2015 Dergi: Kasım-Aralık 2015

Bu raporda GE, kentlerde LED aydınlatma sistemlerinin akıllı cihazlar ve güçlü yazılım platformlarıyla bir araya gelmesi ile ortaya çıkan heyecan verici evrime ve devrime daha yakından bakıyor. LED aydınlatma sistemleri sayesinde, kentlerin enerji ve işletme giderlerinde sağlanacak tasarruftan, burada yaşayanlar için gerçekten akıllı ortamlar sunmaya kadar bir değer yaratma yolculuğunu inceliyor.

Aydınlatmanın Kısa Tarihi

GE’nin kurucusu Thomas Edison’ın 1879 yılında elektrik ampulünü bulması, insanların yaşamında büyük bir dönüşüm yarattı. Zehirli dumanlar saçan gaz ve petrol lambalarının verdiği loş ortamlarda yaşamak ve çalışmaktan kurtulan modern toplumlar, elektrik ışığıyla rahatlığa kavuşurken, verimlilikte de olağanüstü bir artış yaşandı. Elektrik ışığı açık alanlarda kamu huzuru ve güvenliği açısından da devrim yarattı. Kenti gece gezinme deneyimi, karanlık ve tehlikeli bir macera olmaktan çıkarak heyecan ve keyif verici bir eyleme dönüştü.

Günümüz insanı, 20’nci yüzyılın başlarında gerçekleşen elektrik ışığı devrimine bizzat tanık olmadı. Bu nedenle özellikle sanayileşmiş toplumlar elektrik ışığının rahatlığını normal olarak değerlendiriyor. İnsanlar elektrik düğmesine düşünmeden basıveriyor. Ve çok azımız aydınlatma dünyasında yeni ve sessiz bir devrimin gerçekleşmekte olduğunu görebiliyor: LED.

LED Paradigma Değişimi

LED, “Light-Emitting Diode” (ışık veren diyot) kelimelerinin baş harflerinden oluşur. LED’lerin bu şekilde ışık vermesini sağlayan heyecan verici teknik ayrıntıları uzun uzun konuşabiliriz. Ancak LED’lerin elektrik aydınlatmasında açtığı yeniçağı incelemek çok daha büyük önem taşıyor: 21’inci yüzyılın dijital çağı. Bu yeniçağda lambalar ve balastların yerini çipler ve sürücüler aldı; analog teknoloji ise yerini dijital teknolojiye bıraktı.

Bu değişimin anlam ve önemini hafife alamayız. Bu değişim sadece aydınlatma sektöründe değil, aydınlatmaya bağımlı sayısız sektör ve alanlarda da devrim yarattı.

GE’de, bu devrimin müşterilerimiz üzerindeki etkisini anlamaya çalışmak için büyük çaba harcıyoruz. Özellikle de LED aydınlatma sistemlerinin müşterilerimize nasıl değer yaratabileceğini araştırıyoruz.

LED’ler ve Değer Yaratımı: Altı Aşamalı Bir Yolculuk

Birinci Aşama: LED değer yolculuğu parlak ışıkla başlar. LED aydınlatma sistemleri ayarlanabilir, kontrol edilebilir ve hedefe yöneliktir. Loş ışıklı, verimsiz yöntemlerle aydınlatılan ortamlarda kimi zaman şaşırtıcı efektlerle, gerçek anlamda bir dönüşüm yaşandı. 

Bu dönüşümün çok sayıdaki pratik faydasından bazıları şunlar:

  •       Daha az göz kamaştıran LED’ler sayesinde sürücüler açısından geliştirilmiş görüş;
  •       Daha parlak renkler ve kaliteli görüntü sayesinde tabelaların daha rahat okunabilmesi;
  •       Plakaların ve yüzlerin, suçları önlemeye yönelik güvenlik kameraları dâhil çeşitli araçlarla daha rahat tanınabilmesi;
  •       Göz alan, kamaştıran ışıkların azalması.

LED’ler hedefe yönelik şekilde kullanılabilir; yani ışık, gökyüzünü ve binaları değil, sadece ihtiyaç duyulan alanı aydınlatabilir.

İkinci Aşama: LED değer yolculuğunun bir sonraki aşaması ise tasarruf; özellikle de enerji, karbon emisyonu ve bakım giderleri alanlarında. LED’ler geleneksel aydınlatma teknolojilerinden sadece daha verimli değil, aynı zamanda daha uzun ömürlüdür ve daha az bakım gerektirir. Sonuçta LED panellerde değiştirilmesi gereken ampuller yoktur.

LED’e geçiş, özellikle de enerji kullanımını optimize eden kontrol sistemlerinin de mevcut olması durumunda (bu konuyu birazdan daha ayrıntılı ele alacağız), karbon salımı ve enerji tüketiminde mevcut aydınlatma teknolojilerine göre yüzde 40’tan yüzde 70’e varan, hatta aşan oranlarda tasarruf sağlayabilir.

Üçüncü Aşama:Kontrol ve Varlık Yönetimi. Kontrol sistemleri LED’lerin, adı üstünde, kontrol edilmesini sağlar. Bir LED ışık kaynağı -paneli- kolaylıkla açılıp kapanabilir, kullanım gereksinimleri doğrultusunda ışık düzeyi artırılabilir ya da azaltılabilir. Böylece ekstra enerji tasarrufu elde edilirken, sistemin etkin kullanımı sayesinde panelin ömrü de uzatılabilir.

Kontrol sistemleri, panel verimliliğinin ve artan kullanım ömrünün ötesinde, gerçek zamanlı enerji tüketimine dair hayati önemde bilgiler sağlayarak, operatörlerin bakım çalışmalarını en uygun zamanda, en düşük maliyetle planlamasına ve gerçekleştirmesine olanak tanır. Altyapı sistemleri ve varlık yönetim sistemleri de kontrol sistemlerinden elde edilen veriler doğrultusunda optimize edilebilir.

Dördüncü Aşama: Bağlanabilirlik ve Enerji Yönetimi

Yeni ya da mevcut LED altyapısını kullanarak uzak ya da şebekeye bağlı olmayan bölgeleri de kapsama alanına almak ya da enerji şebekelerinin istikrarını sağlamak, teknik açıdan rahatlıkla uygulanabilir bir seçenektir. LED’ler varlık yönetiminin yanı sıra, enerji yönetimi amacıyla da etkin bir şekilde kullanılabilir. Örneğin, tükettiğinden daha fazla enerji üreten, meteoroloji istasyonlarıyla bağlantılı, internet üzerinden uzaktan kumanda edilebilen ve veri toplama amacıyla kullanılabilen bir sistem. Bu türden bir sistem şu sıralar GE Aydınlatma mühendisleri tarafından Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de test ediliyor.

Beşinci Aşama:Akıllı Ortamlar

LED’lerin değer yolculuğumuza ne kadar “uygun” olduğunu daha iyi anlayabilmek için üç temel ve eş zamanlı değişime göz atmamız gerekir:

  1.      Fiziksel altyapının ve çeşitli sensörler yoluyla elde edilen yüksek miktarda veriye dayalı analiz sistemlerinin birleşmesi-GE’nin endüstriyel internet olarak adlandırdığı kavram;
  2.      Donanımların korunması ve bakımından veri temelli analiz sistemlerini ve yazılımları kullanarak plansız arızaları önlemeye, önleyici bakım faaliyetlerini zamanında gerçekleştirmeye geçiş ve
  3.      İnsan aklının ve makinelerin bağlantısıyla insanların kritik altyapı sistemleriyle heyecan verici yeni yöntemlerle etkileşime girmesi, sistemleri kontrol etmesi.

LED altyapısı (örneğin sokak lambaları) şebekeye bağlı olsun ya da olmasın, kentler ve kentlerde yaşayanlar açısından değerli sonuçlar doğurur. Sokak lambalarının, bakım gerektiren bir angarya olmaktan çıkarak akıllı ve zeki belediye hizmetlerinin omurgası haline geldiğini bir düşünün. Hatta sokak lambalarının birbiriyle bağlantılı dijital bir altyapı oluşturduğunu -her sokak lambasının bir IP adresi, bir kontrol modülü olduğunu, sensörler ve diğer akıllı cihazları barındırdığını- ve çeşitli veri temelli hizmetler sunduğunu da...

GE’de LED’lerin ve çeşitli cihazların büyük veri, bulut bilişim ve analiz sistemleri dünyasıyla kurduğu bu güçlü birlikteliğe Akıllı Ortamlar adını veriyoruz. Akıllı Ortamlar’ın park optimizasyonu, trafik yönetimi ve acil müdahale, sel alarmı, hava kirliliği dahil kapsamlı ve gerçek zamanlı çevre takip sistemleri ve bunlara benzer çeşitli hizmetler sunmak amacıyla kullanılabileceğine inanıyoruz.

Tarif ettiğimiz türden Akıllı Ortamlar’ı bir gecede yaratmak mümkün değildir. Araştırma yatırımları -ve pilot çalışmalar- yapmak ve nihayetinde yeni sistem yatırımları gerçekleştirmek gerekir. Ancak LED’lerin sağladığı olağanüstü enerji verimliliği, bu yatırımların karşılığını kısa sürede alabileceğini ve önemli oranda tasarrufa olanak vereceğini gösteriyor. Akıllı Ortamlar çerçevesindeki hizmet gelirleri de eklendiğinde, bu tür yatırımların oldukça cazip olduğu ortaya çıkıyor.

Bu değer yolculuğunun öneminin farkına varılmasının önündeki önemli engellerden biri de kavramdan gerçekliğe geçiş aşamasının karmaşıklığı. GE, bu karmaşık yapıyı anlamaya ve müşterilerine rehberlik etmeye kararlı. Kurulu teknoloji sistemlerinin değeri 1 trilyon doları aşan GE, bu endüstriyel gücünü, müşterilerinin farklı sistemlerin üreteceği terabaytlarca veriyle karşılaştıkları anda kaçınılmaz olarak yaşayacakları güçlükleri hafifletmek amacıyla kullanıyor.

GE, bu bilgi denizinde yolunuzu bulmanıza yardımcı olmak amacıyla, California San Ramon’da 1000’i aşkın azimli uzmanının çalışmasıyla, PredixTM olarak bilinen bir analiz ve yazılım platformu geliştiriyor. Müşterilerimizle birlikte bu güçlü veri analiz platformunun, kentlerde ve başka bölgelerdeki çeşitli sektörlerde değerli hizmetler sunmasını sağlayacak yöntemleri keşfetmek için sabırsızlıkla bekliyoruz. 

Altıncı Aşama:İnovasyon ve Ekonomik Büyüme. Bu yolculuğun şu ana dek ele aldığımız her aşaması, araştırma, inovasyon ve eğitim fırsatlarının yanı sıra, istihdam ve ekonomik büyüme fırsatları da sunuyor:

  •           LED’e geçişin sağladığı enerji ve bakım giderleri tasarrufu,bütçenin eğitim, ulaşım ve sağlık gibi alanlara aktarılmasına olanak tanıyor. Bu yatırımlar da istihdamı artırıyor ve ekonominin büyümesini sağlıyor.
  •           Kontrol sistemlerinin, varlık yönetiminin ve şebeke dışı çözümlerin teknolojik açıdan gelişmiş dünyasında ilerledikçe karşımıza yeni araştırma ve inovasyon fırsatları çıkıyor. Bu araştırma ve inovasyonlar da ekonomik büyümeyi beraberinde getiriyor.
  •           Yolculuğun Akıllı Ortamlar’a adım attığımız aşaması ise belki de inovasyon ve ekonomik büyüme fırsatları açısından en önemli aşama niteliği taşıyor.

GE, bu faydaların ekonomik büyüme üzerindeki etkisini görebilmeleri amacıyla karar vericileri, planlamacıları ve değer temel paydaşları, yukarıda sözü edilen teknoloji ve inovasyonların bazılarına yatırım yapmanın önemi üzerinde düşünmeye teşvik ediyor. Belirttiğimiz gibi, sağlayacağı tasarruf ve katma değerli hizmetler sayesinde bu yatırımların karşılığı kısa sürede ve fazlasıyla alınacaktır. Daha da önemlisi, bu tür sistemlere bugün yapılan akıllı yatırımlar, gelecekte altyapı esnekliği, enerji güvenliği, istihdam, gelir artışı, çevresel sürdürülebilirlik gibi alanlarda karşılaşacağımız güçlüklere ve fırsatlara cevap vermemize yardımcı olacaktır.

Sonuç

Daha iyi bir aydınlatma sağlamak amacıyla başlayan, bizi yepyeni bir veri, analiz sistemleri ve belediye hizmetleri dünyasına taşıyan -bir yandan da enerji verimliliğini artıran ve kentlerin çevresel etkilerini azaltan- bir yolculuk yaptık.

LED’lerin ilham verdiği bu yolculuğun her bir aşamasının doğuracağı yeni sektörler, inovasyon ve ekonomik büyüme fırsatları bu kısa raporda her yönüyle ele alınamayacak kadar fazla. Ancak kesin olan tek bir şey var: Bu yolculuğa çoktan çıkan GE olarak mevcut ve potansiyel müşterilerimizi de her aşaması birbirinden heyecan verici olan bu yeni dönemde bize katılmaya çağırıyoruz. 


Etiketler


Slider Altına