Wilo Türkiye Altyapı ve Endüstri Satış Müdürü Ercan Tortumlu: “2017’de özellikle değişim pazarında daha aktif bir şekilde rol alacağız”

22 Şubat 2017 Dergi: Ocak-Şubat 2017

“Wilo Türkiye penceresinden 2016’ya bakarsak; pazardaki etkimizi, yer aldığımız proje sayısını, hizmet kalitemizi daha da arttırdığımız, sektör liderliğimizi pekiştirdiğimiz bir yılı geride bıraktığımızı söyleyebiliriz” diyen Wilo Türkiye Altyapı ve Endüstri Satış Müdürü Ercan Tortumlu, 2017 hedeflerini de, “2017 bizim için bir yenilenme, daha önce dokunmadığımız farklı alanlara açılma yılı olacak. Her zaman olduğu gibi büyük hedeflere koşacağız. Özellikle değişim pazarında daha aktif bir şekilde rol alacağız” şeklinde özetliyor.

E-Belediye: Bir 2016 değerlendirmesi istesek, Wilo için Türkiye pazarı bağlamında 2016 nasıl geçti?

Ercan Tortumlu: Pompa sistemleri, inşaat sektöründe kaliteyi, teknolojiyi, verimliliği yakından ilgilendiren bir unsur hâline geldi. Tüketicilerin değişen talepleri ve enerji verimliliği konusunun yükselen önemi nedeniyle sektörümüzdeki rekabet seviyesi daha da arttı. Wilo Türkiye penceresinden 2016’ya bakarsak; pazardaki etkimizi, yer aldığımız proje sayısını, hizmet kalitemizi daha da arttırdığımız, sektör liderliğimizi pekiştirdiğimiz bir yılı geride bıraktığımızı söyleyebiliriz. 2016’da inşaat sektörü büyümesini sürdürdü. Buna paralel olarak konut satışları da arttı. Biz de büyüyen inşaat sektörünün en önemli oyuncularından biri olduk. 2016 yılındaki başarımızda altyapı projeleri önemli rol oynadı. Tesislerin pompa sistemlerini daha verimli sistemlerle yenilemeyi kapsayan enerji çözümlerinde de başarılı bir yılı geride bıraktık. Wilo grubu Türkiye'de büyümeye devam etti. Yeni bayiler, servisler ve mühendis arkadaşlarımız aramıza katıldı. 35 Yetkili Satıcımız, 75 Yetkili Servisimiz, 100’e yakın merkez çalışanımızla Türkiye çapında yaklaşık bin kişilik büyük bir aileyiz.

EB: 2016 sonu itibarıyla Wilo’nun pazar payı ne boyutta?

ET: Wilo, teknolojideki öncülüğü, ürün kalitesi ve eşsiz bilgi birikimiyle dünyada örnek alınan lider şirketlerden biridir. Türkiye’de ise 25. yılımızı kutluyoruz. En büyük projelerde, dev tesislerde ve alt yapı yatırımlarında yıllardır Wilo imzası bulunuyor. Geldiğimiz noktada pazarın öncü ve en büyük oyuncularında biriyiz.   

EB: 2016’da hangi ürünleriniz bir adım öne çıktı?

ET: Katı madde ayırıcılı EMUport öne çıkan ürünlerin başında geliyor. Rekabet gücümüzün yüksek olduğu atıksu arıtma konusunda büyümeye devam ediyoruz. Enerji Çözümleri birimimiz 2016'da çok başarılı işler gerçekleştirdi. Tesislerdeki mevcut sistemlerin daha verimli sistemlerle iyileştirilmesini kapsayan enerji çözümlerinde, yıl boyunca toplam 70 adet proje yaptık. “Substation” olarak da bilinen Daire Girişi Sıcak Su Hazırlama İstasyonu projemiz ciromuza önemli oranda katkıda bulundu. Bu hizmetin yer aldığı pazarda iki büyük markadan biri hâline geldik. En verimli pompamız Stratos ile bir başka verimli ürünümüz olan Yonos MAXO geçen yıl öne çıkan ürünlerimiz arasında yer aldı.

EB: Wilo Türkiye için 2017 sonu için nasıl bir hedef belirlenmiş durumda?

ET: 2017 bizim için bir yenilenme, daha önce dokunmadığımız farklı alanlara açılma yılı olacak. Her zaman olduğu gibi büyük hedeflere koşacağız. Özellikle değişim pazarında daha aktif bir şekilde rol alacağız. Uzun yıllardır kullanılan, ömrü bitme noktasına gelen veya biten pompaların değişimlerini gerçekleştirmek istiyoruz. Bu sayede ciromuza da önemli oranda katkı sağlayacağız.

EB: 2017’de Wilo’nun pazar ağına yeni ülkeler eklenecek mi?

ET: Wilo, 5 kıtada aktif olarak hizmet veriyor. 70’in üzerinde ülkede, 7 bin 500 çalışanımız var. 2017 ve önümüzdeki yıllarda, yeni pazarlara doğru genişlemeye devam edeceğiz.

EB: 2017’de “yeni ürün” başlığı altında ürün veya ürünler sunacak mısınız?

ET: 2017’de teknoloji ve verimlilik açısından gelişmiş yeni ürünlerimizi piyasaya süreceğiz. En önemli yeniliklerden biri olarak Stratos GIGA B ve Stratos GIGA-D ürün ailemize katıldı. EMUPort tarafında bina teknolojileri için düşük işletme maliyetli, hijyenik, montajı ve demontajı kolay yapılan EMUport Core hazır terfi istasyonlarımızıdevreye alıyoruz.Helix V adlı ürünümüze performansı ve verimliliği artıran, rakiplerde olmayan Full AISI 304 malzeme özelliği eklendi. Yonos MAXO’da EEI verimliliğini artırdık. Entegre kuru rotorlu pompalara IE4 verimliliği geliyor. Ayrıca Türkiye’deki yeniliklerimiz arasında entegre pompa kontrolü ve 3 pompa kontrolü panolarımız var. Bütün bunların dışında 2017’nin ikinci yarısında yeni ürünlerimizi de piyasaya sunacağız.

EB: 2017 yılı içerisinde yapmayı düşündüğünüz projeler nelerdir? Özellikle kamu tarafında yapacağınız projeler hakkında bilgi alabilir miyiz?

ET: Wilo olarak belediyelerle uzun zamandır işbirliği hâlindeyiz. Belediyelerin altyapı sistemlerine uygun ürünler sunuyoruz. Zengin bir ürün gamımız var. Örneğin atıksu tarafında, dalgıç pompalarımız terfi istasyonları ve atıksu arıtma tesislerinde, mikserlerimiz ise atıksu tesislerinde yoğun olarak kullanılıyor. Bunların yanında katı madde ayırıcılı hazır terfi istasyonumuz olan EMUport ürünümüz de yaygınlaşmaya devam ediyor. 2017'de var olduğumuz bu alanları daha da geliştirmek istiyoruz. Wilo olarak uzun vadeli planlar yapıyoruz. Türkiye'de atıksu arıtma tesisi sayısı gün geçtikçe artıyor biz de büyümede başrol oyuncusu olarak yer alacağız. Stratejimizi ve hazırlıklarımızı buna göre yapıyoruz.Slider Altına