Header Reklam
Header Reklam

Verisun Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Eren: 'Verisun olarak 'Akıllı Ulaşım Sistemi' kurmak isteyen belediyeleri 45 iş gününde 'Akıllı Durak' altyapısına geçiriyoruz'

06 Mart 2015 Dergi: Ocak-Şubat 2015

Mobil odaklı akıllı şehir çözümleri geliştiren Verisun’un Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Eren’den firmanın geliştirmiş olduğu uygulamalara dair bilgi aldık. Verisun Akıllı Şehir Platformu’nun şuan 7 şehre hizmet verdiğini ve 25 milyon kullanıcıya ulaştıklarını belirten Eren, "Akıllı Ulaşım Sistemi kurmak isteyen herhangi bir belediye 45 iş günü gibi kısa bir sürede tüm sistemlerini Akıllı Durak yapısına geçirebilmekte“ açıklamasında bulundu.

"Hayatı daha kolay ve akıllı kılmayı hedefliyoruz“

Verisun Bilişim  2011 yılında mobil odaklı akıllı şehir çözümleri başta olmak üzere teknolojik alanlarda çözümler üretme ve geliştirme amacıyla kuruldu. Mobiliteye inanan bir firma olarak sadece mobil ile sınırlı olmamakla birlikte uçtan uca M2M çözümleri ve desktop uygulamaları ile hayatı daha kolay ve akıllı kılmayı hedefliyoruz.

Bu hedefler doğrultusunda Akıllı Şehir için geliştirdiğimiz uygulamalarımız arasında Akıllı Durak Algoritması, Akıllı Durak Cepte, Nasıl Giderim Algoritması, Trafik Hattı‘nı  sıralayabiliriz. Bunlarla ilgili bilgi vermek gerekirse;

Akıllı Durak Algoritması ve Akıllı Durak Cepte sayesinde bulunduğunuz konuma en yakın olan durak bilgisi ve ilgili duraktan o saat itibari ile gelecek otobüslerin dakika bilgisi, hangi yöne hangi otobüsün gideceği ve anlık olarak konum bilgisi sağlanmakta.

Verisun ‘Nasıl Giderim‘ hesaplama motoru; iki nokta arasında otobüs, tramvay ve metro gibi diğer ulaşım araçları ile entegre bir biçimde en uygun ulaşım rotasını hesaplayan interaktif bir algoritmadır. Algoritmanın en önemli özelliği hızlı yanıt vermesi ve optimum rota hesaplama yapabilmesidir. Verisun ‚Nasıl Giderim, hesaplama motoru, gerçek zamanlı otobüs konum verisini kullanarak hesaplama yapar ve rota hesabında varış sürelerini de temel alır.

"Kalıcı ya da geçici güneş enerjili şarj istasyonları kuruyoruz“

Çözümlerimiz arasında yer alan güneş enerjili telefon şarj noktası ve internet HotSpot’u olan Endirek, hem estetik bir şehir mobilyası hem de yeşil internet ve yeşil enerji sağlayan bir hizmet noktasıdır. Her birinde 20 Watt‘lık 3 güneş paneli bulunmakta ve Endirek enerji direklerinde toplanan enerji 336 Watt –saat bataryada saklanarak kullanıma hazır vaziyette bulunuyor. Ekstra kablo gerektirmeyen, kolay bir şekilde kurulumu yapılan, 6 telefona kadar şarj imkanı sağlayan Endirek enerji direklerinin herhangi bir etkinlik için geçici ya da kalıcı olarak montajı yapılabiliyor.

Bir diğer çözümümüz olan Trafik Hattı; ses tanıma teknolojileri kullanarak geliştirilmiş bir uygulama. Sistemde ses komutları kullanılarak şehir içi ya da şehirler arası trafik yoğunluk bilgisine erişilebiliyor. Bu hatla  farklı şehir ve mobil uygulamalar üzerinden hizmet verebilmekteyiz.

"Kamu ve yerel yönetimlere yönelik pek çok proje geliştirdik“

Sektörün önde gelen gerek kurumsal gerekse özel sektör firmaları ile geliştirdiğimiz projelerimiz mevcut. Kamu ve yerel yönetimler ile yapmış olduğumuz projeler ve bu projelerden edinmiş olduğumuz tecrübe sayesinde  Akıllı Durak ve Nasıl Giderim platformlarını hızlı ve pratik bir şekilde yeni kamu kurumları ve yerel yönetimler için devreye alıyoruz.

Verisun Akıllı Şehir Platformu, bulut üzerinden şu anda 7 şehre hizmet veriyor. Platform sayesinde 25 milyon kişiye hizmet verebilecek bir kapsama alanına ulaştık. Akıllı Ulaşım Sistemi kurmak isteyen herhangi bir belediye 45 iş günü gibi kısa bir sürede tüm sistemlerini Akıllı Durak yapısına geçirebilmekte. Harita tabanlı bir uygulama olan Akıllı Durak uygulamasıyla yakınınızdaki durakları görebilir, seçtiğiniz durağın 'Akıllı Durak' bilgisine erişebilirsiniz. Duraktan hangi hatların geçtiği, kaç dakika sonra durağa gelecekleri bilgisi bu uygulama sayesinde modern bir tasarımla kullanıcıların hizmetine sunuluyor.

Nasıl Giderim Platformu,  İstanbul içinde gitmek istediğiniz herhangi bir yere toplu taşıma araçlarını kullanarak hangisiyle nasıl gidebileceğinizi tarif eden interaktif bir uygulama. Hesaplama motoru, gerçek zamanlı otobüs konum verisini kullanarak hesaplama yapar ve rota hesabında varış sürelerini de temel alır. Bu noktada kullanıcılara gidilmesi gereken durağa yürüme, binilecek otobüsün hat numarası, geliş zamanı, kaç durak sonra inilmesi gerektiği, aktarma için yürünmesi gereken durak, aktarma yapılacak otobüsün hat numarası ve geliş zamanı, inilmesi gereken durak ve varılacak noktaya kadar yürüme bilgileri sunuluyor.

"CANBUS Sistemi ile şoförün sürüş kalitesi ölçülüyor“

Bir diğer uygulamamız Türkiye'nin ilk tam otomatik sesli trafik bilgi hattı olan Turkcell Trafik Hattı projesi ile, bulunduğunuz nokta ve gideceğiniz noktayı sesli komutlar ile belirterek o bölgeye doğru yol trafik bilgisi ve yaklaşık kaç dakikada ulaşılabileceği bilgileri veriliyor.

TÜBİTAK tarafından desteklenen Teydeb projesi kapsamında geliştirilmiş olduğumuz Otokontrol ürünümüz CANBUS okuma ve değerlendirme teknolojisi sayesinde şoförün sürüş kalitesi ölçümlüyor ve yolcu memnuniyeti, yakıt tasarrufu gibi kriterlere göre puan veriliyor. Sürücülere daha tasarruflu ve kaliteli sürüş konusunda teşvik eden cihaz, otokontrol mekanizmasını tetikleyerek yolculuk konforunu da artırıyor. Otokontrol ürünün bir diğer güçlü yanı da sağladığı Akıllı Durak bilgi altyapısıdır.

Bunların yanında, Akıllı Şehir Platformu üzerinden geliştirdiğimiz cep telefonundan da ödemenin, bilet alımının yapılabildiği, müzik dinleme ve  tv izleme imkanının sağlanabildiği bir proje üzerinde çalışıyoruz. Zamanı geldiğinde bu projeyi de uygulamaya alacağız.

"Ürünlerimizi zenginleştirme ve geliştirmede stratejik ortaklıklar kuruyoruz“

Verisun Bilişim olarak birçok stratejik ortakla işbirliği yapıyoruz. Bu işbirlikleri temel ürünlerimizi zenginleştirme ve geliştirmede üstün bir destek sağlamamızı kolaylaştırırken, müşterilerimizin çözümlerine değer katmamıza da yardımcı oluyor. Turkcell, Turktelekom, Vodafone, IBM, Samsung, Ericcson resmi iş ortaklarımız arasında.  

2015 yılışehirlerde insanların en çok zaman geçirdiği toplu ulaşım alanlarının  sosyal ve teknolojik  merkezlere dönüşeceği bir yıl olacak.Bu doğrultuda projelerimizi geliştirmek ve yaymak 2015 yılı hedeflerimiz arasında yer alıyor.

 


Etiketler


Slider Altına