Header Reklam
Header Reklam

Süs Bitkileri ve Peyzaj Sektörü II. Florplant Fuarı’nda Buluşuyor…

07 Eylül 2012 Dergi: Temmuz-Ağustos 2012

Sektörün tüm arzla, talebini buluşturmayı amaçlıyoruz

Türkiye’de uzun yıllardır süs bitkileri alanında uluslararası bir fuar düzenleme düşüncesi vardı. Ancak daha çok yerel fuarlar şeklinde yapılabiliyordu. 2004 yılından itibaren başta Yalova olmak üzere, Ödemiş’te, Bayındır’da fuarlar düzenlenmiş fakat konaklama, mekan yetersizlikleri dolayısıyla fuarlar yerel düzeyde kalmış, uluslararası niteliğe kavuşamamıştı. Biz Agoras Fuarcılık olarak bu alanda ilk defa geçen yıl, birinci uluslararası “Florplant Süs Bitkileri ve Peyzaj Mimarlığı Fuarı’nı düzenleyerek sektörümüzün önünü açtık. Bu yıl da uluslararası Florplant, Süs Bitkileri ve Peyzaj Mimarlığı Fuarı’mızın kincisini, 26-29 Eylül 2012 tarihleri arasında Antalya Cam Piramit’te düzenliyoruz.

Fuarla, başta yerli üretici ve tüketiciler olmak üzere, bölgemizdeki yabancı ithalatçı ve ihracatçıları, uluslararası sektör tüccarlarını, bir araya getirmeyi hedefliyoruz. Bir başka deyimle, sektörün tüm arzla, talebini buluşturmayı amaçlıyoruz.   

Öte yandan ülkemizde son yıllarda artan kentleşme ve yapılaşma faaliyetleri dolayısıyla çevre düzenlemelerine olan talep de arttırmış durumda. Dolayısıyla, belediyelerin, turistik tesislerin, otellerin, büyük inşaat projelerinin, peyzaj, park ve bahçe yöneticilerini özellikle bu fuarı ziyaret etmeleri için davet ediyoruz.  

Böylece yeniliklerin paylaşılmasını, işbirliklerinin kurulmasını sağlayarak, sektörün gelişmesine, büyümesine katkıda bulunabileceğimizi düşünüyoruz.

Geçtiğimiz yıl 28 Eylül-1 Ekim 2011 tarihinde 2.200 m2 alanda ilkini düzenlediğimiz fuarımıza 72 firma katılmış, bunlardan 22’si yabancı firmalardan oluşuyordu. Fuarımızı, 2 bin 150 kayıtlı ziyaretçi gezmiş, bunlar arasında da çok sayıda belediyeden 200’e yakın park-bahçe yöneticisi, 200 kadar otel park-bahçe yöneticisi, 250 peyzaj mimarı, 70 müteahhit firma temsilcisi ve 90’a yakın yabancı ülke vatandaşı bulunuyordu. Bu yıl bu rakamların daha da artmasını bekliyoruz.

Antalya Expo 2016’nın “Botanik Expo” olarak tescillenmesi büyük bir motivasyon yarattı

Bu arada bilindiği gibi Antalya Expo 2016’nın “Botanik Expo” olarak tescillenmesi de çok büyük bir motivasyon yarattı. Expo 2016, bir devlet projesidir. Herhangi bir şirketin düzenlediği ticari bir girişim değildir. Expo’lar fuarcılığın, sergiciliğin dünya olimpiyatlarıdır. Bu tür organizasyonları devletler düzenler. Devletler bu işlerin organizasyonundan sorumlu kurumlar oluşturur ve ihaleler aracılığıyla işleri bir dizi firmalara yaptırır. Uzun süredir Expo Kanunu bekleniyor. Meclisteki komisyon çalışmalarından hepimiz haberdarız. Ancak paralelde, başta Tarım Bakanlığı ve Antalya Valiliği olmak üzere, Expo İcra Kurulu’ndaki kurumlar da Expo 2016 ile ilgili hazırlıklarına yavaş yavaş başlamış durumda. Expo 2016 Antalya projesi vesilesi ile devasa bir park düzenlenecek. Dolayısıyla bu parkın yapımı esnasında, peyzaj mimarlığı hizmetinden, bölgenin su, drenaj, elektrik işlerinden başlayıp her türlü altyapı hizmetine kadar ciddi yatırımlar yapılacak. Üst yapıda ise süs bitkileri kullanılacak. Hem güzel, hem eğitici, hem de eğlendirici bir ortam yaratmak amacıyla bitkilerle ve diğer peyzaj öğeleri ile özel mekanlar oluşturulacak. Bu alanda öncelikle ülkemizin farklı bölgelerinden gelen Türkiye bitkileri kullanılacak. Bu sebeple Türkiye’deki süs bitkileri sektörü ve peyzaj mimarlığı camiası Botanik Expo’ya ilgisiz kalamaz ve kalmamalı. Çünkü Botanik Expo’nun kendisi ulusal ve uluslararası düzeyde Antalya’da kalıcı bir peyzaj ve süs bitkileri hareketi yaratacaktır.

Bizim amacımız da Antalya Expo 2016 vesilesi ile oluşacak peyzaj ve süs bitkileri iş hacminden pay almak isteyen sektör şirketlerinin bir araya gelip, kendilerini tanıtabilecekleri, ön plana çıkarabilecekleri bir ticaret fuarı yaratmak. Aynı zamanda Expo 2016’ya bir peyzaj projesi ile katılmayı düşünen özel veya devlet kurumlarına fikir alabilecekleri, peyzaj tasarımcıları ve uygulamacıları ile tanışabilecekleri, ulusal ve uluslararası bilgi akışının gerçekleşebileceği bir ortam sağlamak. Bu çalışma doğal olarak Expo 2016 hazırlıklarını da kolaylaştıracak ve bir sinerji yaratacaktır.

Sektörün tüm taraflarını Antalya’ya bekliyoruz…

Fuarın katılımcı firma profili ağırlıklı olarak, iç mekan ve dış mekan süs bitkileri üreticileri, tüccarları, ithalatçıları, ihracatçıları, peyzaj mimarlığı tasarım ve uygulama ofislerinden oluşmaktadır. Bitki örtüsü açısından baktığımızda da Akdeniz ve Ege bitki örtüsü üreticileri ağırlıktadır. Yani katılımcılarımız sıcak iklim bitkileri üreten ve ticaretini yapan firmalardır. Ziyaretçilerimiz de az önce de belirttiğim gibi belediyelerin park ve bahçeler müdürleri, oteller bahçe ve peyzaj sorumluları, büyük inşaat müteahhitlerinin peyzaj sorumluları, peyzaj ihracat müşterileri, villa sahibi tüketiciler, üreticiler, çiçekçiler, son tüketiciler, peyzaj mimarları, şehir bölge planlamacıları, peyzaj firmaları, ziraat mühendisleri, hobi olarak ilgilenenler, yapı marketler ve toptancılar, üniversite, meslek lisesi öğrencileri ve akademisyenlerden oluşmaktadır. Ayrıca Expo 2016 çalışmala


Etiketler


Slider Altına