Header Reklam
Header Reklam

Sampaş Akıllı Su & Ödeme Sistemleri Direktörü Coşkun Ağacıklar; “Türkiye gibi su zengini olmayan ülkeler su kaynaklarını en iyi şekilde kullanmak zorunda”

31 Ekim 2012 Dergi: Eylül-Ekim 2012

e-Belediye: Belediyelerimizin yakından tanıdığı AKOS çözümünüz hakkında kısa bilgi alabilir miyiz?

Coşkun Ağacıklar: e-Türkiye sürecinde; yasa, yönetmelik ve standartları baz alarak uygar bir kent yapısı oluşturulmasına destek verme amacı ile hazırlanmış Akıllı Kent Otomasyon Sistemi (AKOS) projesi; kentliyle bütünleşen, vatandaşların isteklerini, mevcut ve potansiyel sorunlarını zamanında ve yerinde tespit eden, önceliklerini objektif kriterlerle belirleyen, bürokrasiyi azaltarak, çözümlerin üretiminde halkın da katılımını sağlayan, şeffaf, katılımcı, üretken belediyeciliği öne çıkaran modern bir kent bilgi sistemi platformudur. Sampaş, AKOS projesi çerçevesinde gerçekleştirilen modern kent bilgi sistemi uygulamaları ile TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı'nın (TBV) birlikte organize ettiği, 7. eTR Ödülleri ‘eBelediyecilik Özel Başarı Ödülü’ başta olmak üzere, bugüne kadar otuzun üzerinde ödüle layık görülmüştür.

 

e-Belediye: Sampaş “Ödeme Sistemleri” konusunda da projeler sunuyor değil mi?

Coşkun Ağacıklar: Evet, bu alanda da pek çok çözüm ve uygulama gerçekleştiriyoruz. Sampaş Ödeme Sistemleri, belediyelerimize ve kamu kuruluşlarına, AKOS platformu uygulamalarının devamı niteliğinde; “AKOS Şehir Kartı”, “AKOS Akıllı Vezne” ve “Akıllı POS” proje hizmetleri sunmakta, ilgili donanımları sağlamaktadır.

AKOS Ödeme Sistemleri’ni kullanan belediyelerimiz, görsel özelliklerinden kullanım alanlarına kadar, kendi “Şehir Kartlarını” (City Card) hazırlayarak, kentlilere kolayca sahip olabilecekleri, “Elektronik Cüzdan” niteliğinde güvenilir bir elektronik ödeme sistemi hizmeti sunabilmektedirler. Bu sistemler üzerinden kentlilerimiz, belediyelerinin projeye dahil ettiği hizmetlerle ilgili işlemlerini (fatura tahsilatı, vergi ödemeleri, ulaşım hizmetleri vb) kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler.

AKOS Şehir Kart, o kadar geniş bir uygulama alanına sahip ki; fatura ve vergi ödemeleri gibi rutin kentli-belediye ilişkisi dışında perakendecilik gibi alanlarda da sistem üzerinde farklı projeler gerçekleştirilebilmektedir. Örneğin belediyelerimiz mevcut veya oluşturacakları bir üye işyeri ağı ile kentlilere alışverişlerinde indirim ve kupon kazandıran bir sadakat platformu dahi oluşturabilmektedirler.

Uygulamalarımızdan örnek vermek gerekirse, elimizde çok başarılı bir Beyoğlu Belediyesi örneğini var. Kızılay İstiklal Şubesi ile Beyoğlu Belediyesi arasında imzalanan protokol doğrultusunda 2010 yılında faaliyete giren Gıda Bankası halktan aldığı güçle halka hizmet vermektedir. Gıda Bankası küçük veya büyük işletmelerle beraber hayırseverlerin yaptığı bağışları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktadır. İhtiyaç sahibi olduğu tespit edilen vatandaşlar daha önce belirlenen kriterler doğrultusunda sınıflandırılır ve derecelendirilir. Yardım alacak tüm ihtiyaç sahiplerine çıkartılan çipli alışveriş kartlarıyla  -önceden yapılmış derecelendirmeye göre- belirli periyotlarla limitler yüklenir ve ilgili bireylere tutanakla teslim edilir. Bu sayede ihtiyaç sahipleri, alışveriş limiti doğrultusunda, marketin açık olduğu saatlerde dilediğince, seçerek alış veriş yapabilirler. Her anlamda herkese kolaylık sağlayan bu sistem sayesinde hem bağış yapmak isteyen hayırseverlere vergi indirimi getirilmiş olur, hem de ihtiyaç sahipleri gereksinimlerini karşılayabilirler.

 

e-Belediye: Son dönemde bir çok alanda ‘akıllı yönetimleri’ konuşuyoruz. Akıllı su yönetimi, akıllı elektrik, gaz yönetimi gibi... Siz de belediyelere yönelik akıllı su yönetimi çözümleri sunuyorsunuz.  Sampaş’ın Akıllı Su Yönetimi çözümünün detaylarını öğrenebilir miyiz?

Coşkun Ağacıklar: Türkiye gibi su zengini olmayan ülkeler su kaynaklarını en iyi şekilde geliştirmek, yönetmek, kullanmak ve korumak zorunda. Sampaş olarak, nüfus artışına paralel olarak dünyada en önemli kaynak haline gelen suyun daha verimli kullanılabilmesi için su idarelerine ve belediyelere “Akıllı Su Yönetimi Çözümleri” sunuyoruz. Sampaş Akıllı Su Yönetimi ile kent içinde suyun kaynağından son kullanıcıya ulaşmasına kadar olan sürecin en etkin şekilde yönetilmesi için, yetkili kurumları uçtan uca modern su yönetim sistemlerine kavuşturuyor, gerekli alt yapı hizmetlerini sağlıyor ve ilgili donanımı temin ediyoruz

Uçtan uca bu süreç içerisinde, Coğrafi Bilgi Sistemleri tabanlı su dağıtımı ve şebeke yönetimi, kayıp ve kaçakların tespiti, atıksu yönetimi, varlık yönetimi, abone tahakkuk ve tahsilat işlemlerinin yönetimi aşamaları yer alıyor. Akıllı Su Yönetim Sistemi’nin kullanımı, ilgili kurumların gelirlerini artırırken, işletme maliyetlerini azaltıyor. Sistem ayrıca su kalitesinin yükseltilmesi, vatandaşlara yüksek standartlarda hizmet sağlanması, abone ve su idarelerinin memnuniyetinin arttırılması mümkün kılıyor.


Sampaş “Akıllı Su Yönetim Sistemi”

 Varlık ve Bakım Yönetimi

Slider Altına