Header Reklam
Header Reklam

Novatel Genel Müdürü Cem Ankara:“20 yıla yaklaşan saha tecrübemizle kablosuz teknolojiler alanında hizmet veriyoruz”

20 Ekim 2017 Dergi: Eylül-Ekim 2017
Novatel Genel Müdürü Cem Ankara:“20 yıla yaklaşan saha tecrübemizle kablosuz teknolojiler alanında hizmet veriyoruz”

Haberleşme sektörüne yönelik ürün çözümler sunan Novatel, yaklaşık 20 yıldır kablosuz veri ve ses haberleşmesi konusunda havacılık, kamu ve savunma sanayii başta olmak üzere pek çok farklı sektöre hizmet sağlıyor. Firma hakkında görüşlerine yer verdiğimiz Novatel Genel Müdürü Cem Ankara, kablosuz teknolojilerin özel bir uzmanlık alanı olduğunu ve bu konudaki saha tecrübesinin başarı sağlanmasında en önemli etkenlerden biri olduğunu belirterek, Novatel’in bu sektördeki başarısının da 20 yıla yaklaşan saha tecrübesi olduğunu belirtiyor.

Novatel’in faaliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Haberleşme sektörüne ürün ve çözümler sunan şirketimizi 1998 yılında kurduk. Novatel olarak kablosuz veri ve ses haberleşmesi çözümleri sunan bir şirket olarak anahtar teslim sistem altyapılarının yanı sıra tarafımızca kurularak işletilen altyapılar üzerinden de servis sağlıyoruz. Aynı zamanda BTK tarafından yetkilendirilmiş bir operatör olarak 14 ilde kurulu telsiz altyapılarıyla kullanıcılarımıza servis sunuyoruz. 2016 yılında piyasaya sunduğumuz dedike telsiz altyapısı gerektirmeyen, mobil şebekeler üzerinden telsiz haberleşmesi yapılmasını sağlayan TELSİZNET servisini müşterilerimize sunmaya başladık.

Hizmet alanlarınız nelerdir? Kimlere hizmet veriyorsunuz?

Sahada mobil ekipleri olan ya da sahadan veri taşımak isteyen tüm kurumlar müşterilerimiz arasında yer alıyor. Elektrik, su ve doğalgaz şebeke işletmelerinin yanı sıra belediye, kamu güvenliği sağlayan kurumlar, inşaat, perakende, lojistik, sağlık, turizm, madencilik gibi çok sayıda sektöre hizmet veriyoruz.

Ses haberleşmesi sağlayan çözümlerin yanında; sahadan, yüksek hız ve band genişliğinde veri aktarımı sağlayan kablosuz geniş band çözümlerine uzanan zengin bir çözüm portföyüne sahibiz. Novatel olarak misyonumuz elektronik haberleşme sektöründe, kıt kaynak statüsünde olan frekansın etkin ve verimli kullanımına imkan sağlamak ve telsiz haberleşmesi alanında ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde yüksek (güncel) teknoloji kullanarak mümkün olan en verimli çözümleri Türkiye pazarına yüksek servis ve hizmet kalitesi ile sunmaktır. Bu bağlamda başta havacılık, kamu ve savunma sanayii olmak üzere pek çok farklı sektöre hizmet veriyoruz.

Kamu kurumları ve belediyeler hizmet alanınızın ne kadarını oluşturuyor?

Özellikle belediyeler çok geniş saha ekipleri istihdam eden ve aynı zamanda sorumlu oldukları bölgelerden çok fazla veri ve görüntü toplama durumunda olan kurumlar. Belediyelerin saha ekiplerinin ses haberleşmesi için telsiz haberleşme sistemleri sunduğumuz önemli çözümler arasında. Ayrıca bu yıl sunmaya başladığımız TELSİZNET servisleri sahadaki ekiplerin ses haberleşmesi yanında, sahadan canlı video yayını, resim aktarımı gibi kritik servisleri sağlıyor. Yine belediyeler tarafından kurulan kamera güvenlik sistemlerinin kablosuz olarak merkezlere aktarımı için yüksek hızda iletim sağlayan radyolink sistemleri de sağladığımız çözümler arasında yer alıyor. Dolayısıyla Novatel olarak portföyümüzdeki ürün ve çözümlerin belediyelerimizin ilgi alanına girdiğini söyleyebiliriz.

Türkiye’nin hangi bölgelerinde hizmet veriyorsunuz?

 Bugüne kadar ülkemizin tüm bölgelerinde projeler tamamladık. Faaliyet alanlarımız genellikle müşterimiz konumundaki sektörlerin yatırım planları doğrultusunda şekilleniyor. Şirket genel merkezimiz İstanbul’da yerleşik; ayrıca Ankara’da bir ofisimiz bulunuyor.

Sizi diğer firmalardan ayıran ve bu sektörde öne çıkmanızı sağlayan özellikleri nasıl tanımlarsınız?

Kablosuz teknolojiler özel bir uzmanlık alanı. Özellikle geniş alan kapsama ve uzak mesafe erişim gerektiren kablosuz sistemler birçok dış etkene maruz kalan ve etkilenen sistemler. Bu sistemlerin tesis edilmesinde saha tecrübesi çok önemli bir etken; kağıt üzerinde projelendirilen bir sistemin sahadaki performansı çok farklı çıkabiliyor. Bu nedenle şirketimizin 20 yıla yaklaşan saha tecrübesinin en önemli özelliklerimizden birisi olduğunu söyleyebiliriz.

Türkiye’nin kamusal alandaki haberleşme ihtiyacı hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Türkiyenin metropolleri yüksek nüfus barındırıyor ve sağlanması gereken kamu hizmetleri ve kurulup işletilmesi gereken altyapılar oldukça fazla. Bu hizmetleri yerine getirebilmek için ‘Akıllı Şehir’ kavramı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir konu. Saha da koordineli çalışması gereken birçok ekip, bu ekiplerin merkezlerden efektif sevk ve yönetimi, şehirlerin akıllı olmasını sağlayacak birçok otomasyon sistemleri bulunuyor. Tüm bu unsurların görevlerini yerine getirebilmesi için planlı şekilde kurulmuş ve doğru teknolojilerde çalışan ses ve veri haberleşme sistemleri olmazsa olmazlardan biri.

Yeni haberleşme sisteminiz TELSİZNET hakkında bilgi verebilir misiniz? Ne gibi özellikleriyle ön plana çıkıyor?

TELSİZNET mobil ağlar üzerinden servis veren bir PoC (Push to Talk over Cellular) servisi. Tek düğme ile anlık, grup veya birebir haberleşme imkânı sunan TELSİZNET; yazılı mesaj, resim, video iletme ve canlı yayın yapma gibi özelliklerinin yanında görüşmelerin dinlenerek kaydedilebilmesi ve haritada kullanıcıların konumunun görüntülenebilmesi gibi iş verimini artıracak olanaklar sunuyor.  Benzer hizmetlerin akıllı telefonlar üzerinden sunulmaya çalışıldığı sektörde TELSİZNET’in kurumsal pazara ve saha kullanımına uygun özel tasarım cihazlar olması gibi önemli bir farkı var. Tüm operatörlerle uyumlu, alışılmış telsiz sistemleri altyapısı kurulumu gerektirmeyen TELSİZNET cihazları telefon olarak da kullanılabiliyor. TELSİZNET hizmetlerinden faydalanmak için, TELSİZNET aboneliği yanında kullanılacak cep telefonu şebekesi operatörü tarafından sağlanan simkart yeterli. Aynı zamanda WiFi servisi kullanılarak haberleşme hibrit veya sadece simkart ve sadece WiFi üzerinden sağlanabiliyor.

 Gelecek döneme ilişkin hedefleriniz nelerdir?

TELSİZNET servislerini mümkün olduğu kadar geniş kullanıcı kitlesine ulaştırmak ilk hedeflerimizden. Özellikle TELSİZNET servis ve cihazlarımızı Belediyelerimizin bilgisine sunmak yakın dönem hedeflerimiz arasında yer alıyor. Ayrıca 2017 yılı içerisinde 50 kullanıcıya kadar taksi durakları gibi küçük kullanıcı gruplarının haberleşmesi için yeni bir servis ve cihazımızı da pazara sunacağız.