Header Reklam
Header Reklam

Mas Pompa, Enduro ve Enduro-Pro Serisi yeni dalgıç ve atıksu pompalarını piyasaya sundu

17 Mayıs 2013 Dergi: Mart-Nisan 2013

Pompa sektöründe 40 yıldır faaliyet gösteren Mas Grup, gerek bina gerek kent altyapıları alanında sunduğu pompa çözümleriyle sektörün önemli oyuncularından biri. Su transferi, ısıtma soğutma sistemleri, endüstriyel prosesler, yangın pompaları, atıksu gibi pek çok alanda akışkanların transferi için enerji verimli pompa çözümleri sunan Mas Pompa, 2012 sonu itibariyle tamamıyla yerli üretim “Enduro Serisi” yeni atıksu pompalarını da pazara sundu.

Grup’un yeni pompaları hakkında, Ar-Ge Mühendisleri Oğuz Aydoğan, Birol Henden ve Bölge Satış Yöneticisi Ezgi Baba’dan bilgi aldık.

Yerli Enduro marka pompalaryla, ithal ürünlerde yaşanan servis ve parça bekleme sorunlarına alternatif çözümler getireceklerini söyleyen yetkililer; Enduro serisinin pazarda uzun ömürlü ve dayanıklılık özellikleriyle öne çıkacağını belirtiyorlar.  

 

 

e-Belediye: Yeni üretmeye başladığınız “Enduro Serisi” atıksu pompalarınız hakkında bilgi almadan önce neden böyle bir yatırım kararını nasıl aldınız?

 

Oğuz Aydoğan: MASDAF, sektörde yaklaşık 40 yıldır faaliyet gösteren bir firmadır. 2007 yılında Düzce üretim fabrikamızın, da kurulmasıyla beraber yoluna büyüyerek devam etmektedir. Bünyemizde yaklaşık 260 kişi çalışıyor ve ar-ge ekibimiz 15 kişiden oluşuyor. 

Öte yandan biz zaten atıksu alanındaki pompaların bir kısmını yurtdışından ihtiyaç doğrultusunda getirtip satıyorduk. Çünkü ihalelerde bir çok pompa grubu söz konusu olabiliyor. Santrifüj pompalar, yangın pompaları, sirkülasyon pompaları gibi. MASDAF olarak ürün gamımızı tamamlamak maksadıyla kendi atıksu pompalarımızı üretme kararı verdik ve bu yatırımı geçekleştirdik. 2012’nin son aylarında pis su dalgıç pompaları olarak kuru ve ıslak ortamda çalışacak “Enduro Serisi” ve “Enduro Pro Serisi” pompalarımızın ilk prototiplerini ürettik. Şu an tüm seri tamamlandı ve piyasaya sürmeye başladık. Hatta Irak’tan toplu alımlar bile oldu.

 

Ezgi Baba: Biz şu ana kadar çoğunlukla bina teknolojilerine hitap ediyorduk. Atıksu alanında ürün gamımız tam değildi. Ancak sektörde ihtiyaçlar artıkça talepler de  yükseldi. Örneğin günümüzde yoğun olarak devam eden metro projeleri var ve yapılan kazılardan çıkan suyun tahliye edilmesi gerekiyor. Ancak pazardaki dalgıç tip pompalar sıklıkla bozulduğu için bu tarz pompalara çok fazla ihtiyaç oluyor. Tabi çalışılan ortam pis su olduğu için pompalar sürekli arızalanıyor.

MASDAF burada daha dayanıklı ve uzun ömürlü pompa çözümleri sunmak için bu yatırımları gerçekleştirme kararı aldı. Kullanıcılar, daha uzun süre kullanabilsin, bir yerden bir yere, şantiyeden şantiyeye rahatça taşıyıp kullanabilsin diye üretildiler.

Bu alanda aslında çok da büyük bir açık var. Çoğunlukla yurtdışından getirilen yabancı marka pompalar kullanılıyor. Ancak yabancı markalar dışarıdan getirildikleri için terminleri de ona göre uzun oluyor. Bu markaların Türkiye ofisleri de pompalar çok büyük oldukları için stoklarında bulundurmuyorlar. Daha çok binalarda kullanılan küçük pompaları stoklarında tutuyorlar. Daha önceleri biz de öyle yapıyorduk. Ama baktık ki; ihtiyaçlar artık çok acil ve öyle beklenecek zaman da yok. Dolayısıyla ar-ge grubumuz farklı ihtiyaçlar için pek çok farklı pompa tasarladı. Şu an geniş bir ürün gamına sahibiz ve tüm ihtiyaçlara yönelik teklifler verebiliyoruz.

 

Birol Henden: “Enduro Serisi” ve “Enduro Pro Serisi” ikisi de atıksu pompası ama kullanım alanları farklı. “Enduro Serisi”; dalgıç tip pompa ve suyun içinde çalışıyor. Diğeri ise “Enduro Pro”; atık su sisteminin dışında çalışıyor. Yani çalıştıkları istasyonlar farklı. Projeye bağlıdır; bazı atıksu istasyonlarında direkt dalgıç tip kullanılıyor, bazılarında ise kuru tip kullanılıyor.

 

Oğuz Aydoğan: Genel anlamda iki pompamızın da gövde yapısı, çark yapıları aynı. Enduro Pro serisinde 3 ayrı çark kullanılıyor. Tüm bunlar müşterinin talebine göre temin ediliyor. Her iki seride de aynı akışkan tiplerine hitap edilebiliyor. İçinde partikül bulunan sıvılar, hava gaz yoğunluğu olan sıvılar, belli bir miktara kadar katı parçacıklı sıvılar gibi. Pompanın döküm kısmını dışarıda döktürüyoruz ama tüm çizim, tasarım sürecinden montajına kadar imalat kısmı bize ait. Sadece motorunu dışarıdan alıyoruz. Bu konuda birkaç tane motor üreticisiyle çalışıyoruz. Yani yüzde 100 Türk üretimidir. Teknoloji olarak da dışarıdan bir destek almıyoruz, tamamen bize aittir. Yeni pompalarımız da dahil tüm pompalarımız Düzce’deki 20 bin m2’si kapalı, 40 bin m2’lik fabrikamızda üretiyoruz.

 

 

e-Belediye: Enduro pompaların teknik özellikleri nelerdir?

 

Birol Henden: “Enduro Serisi” bir dalgıç tip pompadır. Dalgıç pompalarda, motor pompanın gövdesiyle bir aradadır. Yani motor miliyle pompanın beraber olduğu bir tasarım söz konusudur. Koruma sınıfı IP 68’dir ve suyun içinde çalışır. Yani Enduro serisi suyun içinde çalışabiliyor. Bu pompada kullandığımız çark yapısı sayesinde farklı parça büyüklüklerine sahip atıksuları geçirme imkanı sağlanıyor. Yani çark tipleriyle beraber alternatifli uygulamalar yapılabiliyor. Örneğin, lifli sıvılar, kağıtlar ve gaz karışımı içeren sıvıların pompalanmasına sağlayan çark tipleri gibi. Çarklar; X, S ve D olmak üzere 3 tip olarak adlandırılıyor. Bunlar kullanım alanlarına özel olarak tercih ediliyor. Pompalarda özel bir salmastra kutusu tasarımı olan spiral tasarım var. Bu tasarım mekanik salmastraların tıkanmasını ve aşınmasını önlüyor ve ömrünü uzatıyor. Ayrıca özel yağ kutusu uygulamasıyla da motora su geçişi önleniyor. Buna su koruma sistemi deniliyor. Bu sistem, pompanın elektrikli kısmına su geçişi olması durumunda uyarı veriyor ve pompanın durdurulması sağlanıyor. Onun dışında atıksulara, korozyona karşı dayanıklı HO7RN-F tipi özel kablolar kullanılıyor.

Yine alternatif olarak IE2 ve IE3 sınıfı motorlar kullanılabiliyor. Motorlar konusundaki direktif, 2012 yılının Nisan ayında yürürlüğe girdi ve herkes kullanmak zorunda.

Minimum IE2 veya IE3 olması lazım. Bu pompalarda da IE2 ve bir üst sınıfı olan IE3 tipi motorlar alternatifli olarak bulunuyor.  

 

e-Belediye: Pazarda benzer ürünleri dikkate aldığınızda Enduro Serisi’ni nasıl konumlandırıyorsunuz? En çok öne çıkan özelliği nedir?

 

Birol Henden: Elbette pazarda benzer ürünler mevcut fakat biz MASDAF olarak sektörde uzun yıllardır varız ve bir güvenilirliğimiz var. Yoğun ar-ge ve bilgi birikimimiz var. Biz ürettiğimiz pompanın verimliliği kadar dayanıklılığı ve uzun ömürlü olmasına odaklanıyoruz. Çünkü dalgıç pompalardaki en büyük sıkıntı bakım maliyetleridir. Dolayısıyla Enduro pompalarımız özellikle çok fazla bakım ihtiyacı yaratmamaları nedeniyle rakiplerine karşı çok avantajlı durumdalar. Tasarımı yaparken de bunun üzerinde yoğunlaştık. Bizim zaten bu alanda yurt dışından getirdiğimiz mevcut bir ürün gamımız var. Fakat artık, yerli marka ürünlerimizle de sektörde çözüm sunacağız.

 

Oğuz Aydoğan: Yurt dışından getirme konusunda her an yedek parça tedarik etmeniz gerekiyor, kimi zaman sorunlar da yaşanabiliyor. Uzun süreli servisler gerektiğinde tabi ki kendi üretimleriniz gibi olmuyor. Kendi ürününüzü üretirken bizzat her parçasını biliyorsunuz, seçiyorsunuz. Ama yurtdışından herhangi bir ürün getirdiğinizde, cevap veremeyeceğiniz birçok durumlar yaşanabiliyor. Bu sebeple kendi MAS DAF etiketli ürünlerimizle çözüm sunmak hem müşteride güven oluşturuyor hem de yenilikçi yapımızı sürdürmemize destek veriyor.

 

 

e-Belediye: Enerji tüketimleri nasıl?

 

Oğuz Aydoğan: İlk etapta dalgıç pompalardan çok yüksek verim beklentisi olmasa da, yeni tasarladığımız ürünler oldukça iyi verimlilik değerlerine sahipler.

 

 

e-Belediye: Pompa ömrü diye bir durum var mıdır?

 

Oğuz Aydoğan: Bu konu direkt olarak kullanıma bağlıdır. Suyun altında mı çalışıyor, dışarıda mı çalışıyor, hangi akışkanı basıyor? Korozatif bir durum var mı, yok mu? Bunlar çok önemli ama normalde bir santrifüj pompanın bakımı düzgün yapılırsa 20-30 yıl rahatlıkla hizmet verebilir. Çalışma ortamı da pompayı kötü etkileyebilir. Eğer pompa devamlı çalıştırılmıyorsa, paslanma, kitlenme gibi sorunlar da yaşanabilir. Ancak, düzenli bakımları yapıldığı sürece ömürleri uzayacaktır.

 

Ezgi Baba: Mesela bizim en sık karşılaştığımız problem, pompa kapasiteleri yanlış seçiliyor. En büyük sorunlar da dalgıçlarda yaşanıyor. Dalgıçların eğrileri biraz daha farklı. Basınç ve debi doğru hesaplanmıyor, basınç yeterli gelmediği zaman da o pompayı kullanamazsınız. Dolayısıyla en büyük sıkıntı debi ve basıncın doğru seçilmemesinden kaynaklanıyor. Ama iyi örnekler de var tabi; Sakarya‘da bir fabrikaya pompa verileli 22 yıl olmuş ve hiç sorunsuz çalıştırılmış. Şu anda bozulmamış olmasına rağmen, ‘bari yedekleyelim’ demişler. Yani tüm serileri daha yeni yedeklemeye başladılar. Kullanımı düzgün olunca tabi sonuçlar da böyle oluyor.

 

Oğuz Aydoğan: Pompanın, mekanik anlamda bakımı düzgün yapılırsa kolay kolay bozulmayan bir üründür ama daha önemli bir faktör tesisatın düzgün olmasıdır. İnsan faktörlü bakımların takip edilmesi, çalıştığı ortamın sıcaklığı, nemi, rutubeti hepsinin uygun olması ve daha en baştayken yatırım zamanında doğru seçilmiş olması gerekir.

 

e-Belediye: Siz kullanıcıların pompa seçimine katkı sağlıyor musunuz?

 

Ezgi Baba: Aslında her şey projelendirme aşamasında yapıldığı için bu işi de çoğunlukla proje firmaları yapar. Mesela bize pompanın çalışacağı yerde şu kadarlık bir arazi var deniyor ama biz arazi yapısını, engebeli mi bunları bilmiyoruz. Biz gidip bu konuları araştırıp süpervizörlük de yapmıyoruz. Dolayısıyla tüm bunların bir proje firması tarafından yapılması gerekir. Projenin böyle yürütülmesinin daha doğru olacağına inanıyoruz. Bir proje firması bütün projelendirmeyi yapar, kapasiteleri tayin eder, biz de ona göre ürün tedariği sağlarız. Ama mesela çok yanlış bir kapasite verilmişse böyle bir pompanın seçilmemiş olması lazım diye mutlaka uyarıyoruz.

 

e-Belediye: Pompayı teslim ettikten sonra ne tür servis hizmetleri veriyor sunuz?

 

Birol Henden: Öncelikle bütün pompalarla beraber kullanım bakım kılavuzu veriliyor. Kullanım bakım kılavuzunda yapılması gerekenler, bakımla ilgili teknik servisin yapacağı çalışmalar var. Bir de orada onunla ilgilenen teknik bölümün yapacağı çalışmalar var. O çalışmalarla ilgili herşey zaten bakım kılavuzunda belirtiliyor. Pompanın neyi olabilir; motor sıcaklığı kontrolü, yatakların yağlanması, mekaniksel salmastralarında taşma olup olmadığının tespiti, sıvı kaçırıp kaçırmadığının kontrolü gibi kontrollerin yapılması gerekir. Bu kontrolleri yatırımcının da yapması gerekiyor. Ayrıca diğer büyük bakımlarda da bizim servis bölümüyle iletişime geçip süreci takip etmesi gerekiyor.

 

e-Belediye: Özellikle belediyeler uzak mesafelerdeki pompalarını izleme sistemleriyle takip ederek masraflarını azaltmak istiyorlar. Pompaların uzaktan izlenmesi konusunda siz ne düşünüyorsunuz?

 

Ezgi Baba: Bu konu sistem otomasyonuyla alakalıdır. Yatırımcı böyle bir talepte bulunabilir. Örneğin bize; ‘kontrol panelinden bize uç bırakın, oradan arıza sinyalini aldırmak istiyoruz” diyorlar. Biz de ona göre sipariş açıyoruz.

 

 

e-Belediye: Enduro serisi dalgıç pompalarınız için pazarda nasıl bir gelişim hedefliyorsunuz?

 

Ezgi Baba: Satışın çok rahat olacağını düşünüyorum. Pompalarımız yerli üretim olduğu için satışından, servisine kadar her noktaya çok rahat olaşacağız. Yedek parça konusunda hiç sıkıntımız olmayacak. Yani bizi satış ve satış sonrası için çok rahatlatacak ürünler bunlar. En azından başımız ağrımayacak. Bir sıkıntı olduğunda anında müdahale edilebilir olması, yedek parçasının problem çıkarmaması en önemli özellikleri. Yurtdışından getirilen ürünler de var biz de getiriyorduk ancak her zaman her parça elinizde olmayabiliyor ve çoğu zaman yedek parça beklemek zorunda kalıyorsunuz. İdareten yaptığınızda da motorunu yakabiliyorsunuz. Dolayısıyla yeni ürünlerimizin pazarda çok daha hızla pazar payı elde edeceğini düşünüyorum.

 

e-Belediye: Yurt dışından getiren firmalar da “bizim büyük bir depomuz var ve orada depolayabiliriz” diyorlar…

 

Ezgi Baba: Biz de getiriyoruz ama ufak kapasiteleri getiriyoruz. 100 tonluk bir pompayı stoğunuzda neden tutasınız ki? Biz de tutmuyoruz… Çünkü ne zaman satacağınızı bilmiyorsunuz. Kapasiteler de o kadar değişken ki talepler hep aynı kapasitede gelmiyor. Her belediyenin ya da kurumun ihtiyacı farklı farklı. O yüzden de her pompayı elinizde tutamıyorsunuz.

 

Oğuz Aydoğan: Yeni ürünlerimiz piyasaya 2012 sonu itibariyle girdiği için 2013 yılı için bir hedef koymadık. Öncelikle tanıtmamız gerekiyor. Ancak yurtdışından bir siparişimiz oldu bile… 20-50-100’luk partiler halinde talepler geliyor. Şu an Denizli’den bir belediyemizden de talep aldık. Sonuçta 2013’ün ikinci yarısından itibaren hareketliliğin artacağını düşünüyoruz. 

 ENDURO Serisi

Dalgıç Pis Su Pompaları

Motor: 2,4 ve 6 Kutuplu sincap kafesli elektrik motor. F yalıtım sınıfı ve IP68 koruma sınıfı. 

Farklı Çark Uygulamaları: Özel çark tasarımları ile değişik alanlarda kullanım olanağı ve çark yapılarına bağlı olarak farklı pis su sıvılarının basılabilme özelliği. 

Özel Salmastra Kutusu Tasarımı: Yaratıcı bir tasarıma sahip olan helisel yapıdaki salmastra kutusu, pis su içerisinde bulunan katı parçacıkları mekanik salmastradan uzak tutarak, mekanik salmastrayı korur ve uzun bir çalışma ömrü sunar. 

Sızdırmazlık: Yağ haznesi uygulaması ve kullanılan mekanik salmastralar vasıtasıyla güvenli bir sızdırmazlık sağlanır.

Su Kaçağı Uyarı Sistemi: Pompa içerisinde, mekanik salmastradan veya herhangi bir sebeple oluşabilecek kaçakları erken şekilde uyaran su kaçağı elektrodu. 

Aşırı Isınmaya Karşı Koruma: Termistör kullanımı sayesinde motorun aşırı ısınmasına karşı koruma. 

Kablo Bağlantıları: Pompada, H07RN-F tipi pis suyun korozotif özelliğine karşı dayanıklı özel kablolar.

Farklı Sıvılara Yönelik Çark Tipleri

X Tipi Vorteks Çark: Ham kanalizasyon, Aktif çamur, Arıtma işlemi sırasında ısıtılmış çamur, Saç, kıl, iplik vb. içeren atıksular.

S Tipi Tek Kanatlı Çark: Ham kanalizasyon, Katı-sıvı karışımları, Ham ve arıtılmış çamur, Aktif çamur, Arıtma işlemi sırasında ısıtılmış çamur pompajı.

D Tipi Çift Kanatlı Çark: Izgaradan geçmiş kanalizasyon, Mekanik olarak arıtılmış kanalizasyon, Endüstriyel atıksular, Aktif çamur ve Sel suları.

Farklı Özellikler

Parça Malzeme 

Motor Gövdesi Pik Döküm(GG22-25), Paslanmaz Çelik (AISI304-316) 

Pompa Gövdesi Pik Döküm(GG22-25), Paslanmaz Çelik (AISI304-316) 

Çark Pik Döküm(GG22-25), Paslanmaz Çelik (AISI304-316), Bronz 

Aşınma Halkası Bronz, Paslanmaz Çelik 

Mil Paslanmaz Çelik (AISI420-304-316) 

Mekanik Salmastra SiC – SiC (DIN 24690) 


ENDURO PRO Serisi 

Atık Su ve Kanalizasyon Pompaları

Gövde Tasarımı: Kolayca parça değişimine imkan sağlayan gövde tasarımı. 

Rulman Yatağı: Gres ya da sıvı yağlı rulman yatağı opsiyonları. 

Mekanik Salmastra: Çiftli ya da karteks tipte kullanıma özel salmastra. 

Özel Salmastra Kutusu Tasarımı: Yaratıcı bir tasarıma sahip olan helisel yapıdaki salmastra kutusu, pis su içerisinde bulunan katı parçacıkları mekanik salmastradan uzak tutarak, mekanik salmastrayı korur ve uzun bir çalışma ömrü sunar.

Verimlilik: Yüksek verimli IE2 ya da IE3 sınıfı elektrik motor kullanımı.

Farklı Çark Uygulamaları: Özel çark tasarımları ile değişik alanlarda kullanım olanağı ve çark yapılarına bağlı olarak farklı pis su sıvılarının basılabilme özelliği.

Farklı Sıvılara Yönelik Çark Tipleri

X Tipi Vorteks Çark: Ham kanalizasyon, Aktif çamur, Arıtma işlemi sırasında ısıtılmış çamur, Saç, kıl, iplik vb. içeren atıksular.

S Tipi Tek Kanatlı Çark: Ham kanalizasyon, Katı-sıvı karışımları, Ham ve arıtılmış çamur, Aktif çamur, Arıtma işlemi sırasında ısıtılmış çamur.

D Tipi Çift Kanatlı Çark: Izgaradan geçmiş kanalizasyon, Mekanik olarak arıtılmış kanalizasyon, Endüstriyel atıksular, Aktif çamur ve Sel suları.

Teknik Özellikler

Parça Özellikler 

Rulman Tipi Bilyeli ve Makaralı 

Çalışma Frekansı 50Hz / 60Hz 

Çark Malzemesi Pik Döküm / Bronz / Paslanmaz Çelik 

Kaplin Tipi Direk, Ara parçalı, Kayış Kasnak 

Yağlama Gres ya da Sıvı 

Maksimum Akışkan Sıcaklığı 70 °C 

Mil Malzemesi Paslanmaz Çelik 

Gövde Konstrüksiyonu Salyangoz - Uçtan Emişli Etiketler


Slider Altına