Header Reklam
Header Reklam

ERPA İletişim ve Elektronik Genel Müdürü Nihat Erdal: 'Belediye otobüslerinde kullanılan monitörlerin yüzde 50'si bizim markamızdır'

17 Mayıs 2013 Dergi: Mart-Nisan 2013
TOCHI markasıyla yerli endüstriyel monitörler üreten Erpa İletişim ve Elektronik şirketi; İstanbul Büyükşehir Belediyesi otobüslerine monitör tedariği ile başladığı faaliyetlerine, otobüs üretici firmalarını da ekleyerek, ülke ekonomisine yılda 1,5 milyon Dolar katkı sağlıyor.
Şu an belediye toplu taşıma araçlarında kullanılan endüstriyel monitörlerin % 50’sinin Erpa TOCHI marka monitörler olduğunu söyleyen Erpa Genel Müdürü Nihat Erdal, araç içi monitörler konusunda Türkiye’de üretim yapan tek firma oldukların belirterek; ithal monitörlere karşı birçok avantaj sunduklarını söylüyor.


“Türkiye’de araç içi monitör üretimi yapan ve EMC 72/245, IP54 sertifikalarına sahip tek firmayız”

ERPA olarak, 1995 yılında; monitor, ups, projeksiyon, notebook ve printer gibi ürünlere teknik servis hizmeti vermek üzere faaliyetlerimize başladık. Ardından yedek parça ve ekipman üretimini başlattık. Şu an 60’ın üzerinde çalışanımız var ve her geçen gün yeni istihdam sağlıyoruz. Son dönemde faaliyetlerimizi ağırlıklı olarak monitör üzerinde yürütüyoruz ve bugün belediyelerin kullandığı toplu taşıma araçlarında bulunan monitörlerin % 50’si bize ait. Bu konuda öncelikle Akyolbil projesi kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile çalışmaya başladık ardından otobüs üreticileriyle devam ettik. Şu an 6 adet otobüs üreticisi firmayla çalışıyoruz. Onların otobüs sattığı tüm belediyelerde de monitörlerimiz kullanıyor. Ancak halen pek çok belediyede eski otobüsler çalışıyor onlarla da temaslarımızı geliştiriyoruz. Ayrıca belediyelerin farklı ihtiyaçlarını toplu olarak temin eden firmalar var, onlarla da yoğun şekilde çalışıyoruz. Bugün araç içi monitörlerin sahip olması gereken kalite ve çevre standartlarının (ISO 9001:2008, IP54, EMC 72/245) sertifikalarına sahip tek yerli monitör üreticisiyiz.  

“Bilgilendirme zaman kazandırır”

Bilginin paylaştıkça çoğaldığı gibi zaman kazandırdığında inanıyoruz. Belediyelerin gerçekleştirdikleri projeler kapsamında kullanılan monitörler aracılığıyla milyonlarca bilgi eş zamanlı vatandaşa sunuluyor. Durakta bekleyen yolcu otobüsün kaç dakika sonra durakta olacağını, ekranlar üzerinde görerek alternatif otobüs hatlarını değerlendirerek zaman yönetimini kendi inisiyatifiyle gerçekleştirebiliyor.
Otobüs içindeki vatandaş ise hangi durakta ineceğini ekranlar üzerinde izleyerek huzurlu yolculuğun tadını çıkartıyor. Tüm bu bilgilendirmelerin yanı sıra kamu yararına verilen sağlık, eğitim gibi alanlarda bilgilendirici mesajlar bu ekranlar üzerinden gerçekleştirilebiliyor. 

"Endüstriyel monitörlerin öncelikle sağlam; soğuğa, ısıya ve darbelere karşı dayanıklı olması gerekiyor"

Endüstriyel monitörlerin; toplu taşımada ve dolayısıyla kamuya açık alanda kullanıldıkları için öncelikle sağlam; soğuğa, ısıya ve darbelere karşı dayanıklı olması gerekiyor. İnsanların monitöre baktığında herşeyi net olarak görmesi lazım. Biz ürünlerimizi bu doğrultuda üretiyoruz. Yerli bir firma olmanın avantajı olarak Türkiye’nin koşullarını çok yakından biliyoruz. İthal bir ürün kullanırsanız ürünler hava koşullarına göre farklılık gösterebiliyor. Örneğin, firma ürünü Norveç’ten alıyorsa o ürün Norveç’in özelliklerine, hava şartlarına göre üretilmiş oluyor ve bu ürün ithal edildiğinde sorunlar yaşanabiliyor. Yerli üretici olmamız bize bu konuda ciddi bir katkı sağlıyor. Yerli üretici olduğumuzdan sorunlara müdahale etme şansımız daha yüksek ve fiyatlarımız % 40 oranında daha ucuz. Satış sonrası teknik servis hizmetini de kendimiz veriyoruz ve özel ürünlerde maliyeti karşılığı 5 yıla kadar garanti süresi sağlıyoruz. Sonuç olarak bizim diğer firmalardan en önemli farkımız yerli üretici olmamızdır. Bu şekilde Türkiye ekonomisine de yılda 1,5 milyon Dolar civarında katkı sağlıyoruz.

“Endüstriyel monitörler sertifikaya sahip”

Endüstriyel monitörleri standart monitörlerden ayıran fark, sertifikalarının olması. Dış mekanda bir monitör kullanacaksanız ihalelere girerken ‘IP 54’ belgenizin olması gerekiyor. Örneğin su döküldüğü zaman monitörün içine girmemesi lazım. Standart monitörlerde böyle bir durum söz konusu değil. Şu anda endüstriyel monitörlerde 7 inçten başlayarak 70 inçe kadar devam eden bir ürün gamı var. Endüstriyel monitörlerde kullandığınız paneller bile fark ediyor ve belli bir çözünürlükte olması gerekiyor. O nedenle monitörün bu testlerden geçmesi, EMC raporlarının ve sertifikalarının olması gerekiyor. Standart monitörlerde böyle bir durum yok. Endüstriyel monitörlerimizi otobüs üreticilerine ve devlet kurumlarına verirken bizden bu sertifikaları talep ediyorlar. Zaten bizim ürünlerimiz belli testlerden geçmiş ürünler ve endüstriyel monitörlerin dışarıda kullanım şartlarına uygun özel ürünler olması gerektiğini düşünüyoruz. Toplu taşıma araçlarının yanında aynı zamanda alışveriş merkezlerine, hastanelere, akaryakıt istasyonlarına da endüstriyel monitör hizmeti veriyoruz. Hastanelerde hasta adlarının yazdığı panoyla ilgili olarak şu ana kadar standart monitörle hizmet vermeye çalıştılar ancak biz onun doğru olmadığını ve mutlaka endüstriyel bir monitör kullanılması gerektiğini düşünüyoruz. Ucuz olsun diye başta standart monitörler kullandılar ancak arıza vermeye başlayınca endüstriyel bir ürün kullanılması gerektiği bilincine vardılar. Biz de insanların endüstriyel monitörler konusunda bilinçlenmesini bekliyoruz. Standart monitörleri daha ucuza alabilirler ancak daha sonra verdikleri servis ücreti endüstriyel monitörlerin ilk maliyetinden çok daha yüksek oluyor. Biz insanları bilinçlendirmek amacıyla teknik servis anlamında sosyal sorumluluk projeleri de geliştiriyoruz ve bilgisayar tarafında eğitim faaliyetleri yürütüyoruz.  


“Bu yıl pazarın daha da büyüyeceğini düşünüyorum”

Belediyelerimizde mevcut toplu taşıma araçlarının yenilenmesi çalışmaları 2011’de başladı ve bu alanda 2012 yılında bayağı bir artış oldu. Öyle ki ş an İstanbul’da monitörsüz otobüs yok denilecek kadar azdır. Halen bir çok ilimizde bu konuyla ilgili çalışmalar devam ediyor. 2014’ün başına kadar ciddi bir sirkülasyon olacak. 2011 ve 2012 yılında 5’er bin adet sattık. 2013 yılı içinde alınmış siparişlerimiz var. Projelerimiz Nisan ayına kadar devam edecek. Ve sadece İstanbul için değil çeşitli illere yönelik çalışmalarımız olacak. Şu an yurtdışına doğrudan ihracat yapmıyoruz ancak ürünlerimiz dolaylı yollardan ihraç ediliyor. Mesela ürün verdiğimiz firmalardan biri Azerbaycan’a diğeri Romanya’ya otobüs ihraç ediyor ve biz de bu otobüslerin monitörlerini sağlıyoruz. Ancak elektronik atık diye tabir edilen ürünlerin yeniden hayata kazandırılmasında teknik servis olarak hizmet veriyoruz ve bizim bu anlamda Çin’de bir ofisimiz var. Aynı zamanda İran’la ilgili bir yapılaşma söz konusu ve orasıyla ortaklık ve işbirliği çalışmasına girdik. Sonrasında ise Azerbaycan ve Avrupa ülkeleriyle ilgili çalışmalarımız olacak.

“Sistem entegratörü olma yolunda ilerleyeceğiz”

Monitörlerimizle ilgili geri dönüşler gayet olumlu. Toplu taşıma araçlarında ürünlerimizi gördüğümüzde çok mutlu oluyoruz. Öte yandan biz bu sistemin bir parçasıyız ve bu işin arka planında olan insanlara da haksızlık yapmamak gerekir. Biz görüntü için ihtiyaç duyulan kısmı sağlıyoruz. Bu işte yazılımıyla ve diğer özellikleriyle ciddi anlamda bir know-how ve sistem yönetimi var.
Önümüzdeki dönemde sistem entegratörü olarak da faaliyet göstermeyi planlıyoruz. Sadece monitörü değil, otobüslerde bulunan kamerayı, DV-R cihazını da verelim istiyoruz. Yine otobüs durakları konusunda da bazı çalışmalarımız olacak. Zaman kayıplarının önlenmesi için durakların daha işlevsel hale gelmesi gerekiyor. Bunlarla ilgili de çalışmalarımız olacak ve biz bu alanın bir parçası olmaya devam edeceğiz. 


Etiketler


Slider Altına