Örnek Olay Çalışması: The University of the West of England 

10 Haziran 2022 Dergi:

Güvenilir ve sezgisel bir kameralı güvenlik sistemi ile üç kampüsün 7/24 güvenliğini sağlamak

The University of the West of England (UWE Bristol) 140 ülkeden 30.000'in üzerinde öğrenciye hizmet vermektedir. 3.200'den fazla personeli ve üç modern kampüs lokasyonu ile Birleşik Krallık'taki en büyük üniversitelerden biridir: Ana Frenchay Kampüsü, Şehir Kampüsü (Bower Ashton, Watershed, Spike Island ve Arnolfini) ve Glenside Kampüsü. 

En son teknoloji 

Son beş yılda üniversite, en son teknolojiye sahip tesislerine 300 milyon sterlinin üzerinde yatırım yaptı ve buna uygun bir kameralı güvenlik sistemine ihtiyacı vardı. Daha öncesinde, tam olarak işlevsel olmayan on yıldan daha eski bir CCTV sistemine sahipti ve düzenli olarak kesinti sorunları yaşıyordu. UWE Tesisleri-Emlak ekibi, öğrencilerin ve personelin 7/24 güvenliğini sağlamak için operasyonel güvenliğin sağlanmasına yardımcı olacak, farklı kampüslerde ölçeklenebilecek ve kameralı güvenliği modern teknolojiyle güncel hale getirecek bir çözüm arıyordu. 
Hanwha Techwin’den tedarik edilen kameralar ve WAVE video yönetim sistemini (VMS) içeren yeni kameralı güvenlik sisteminin montaj talimatı, üniversitenin sorumlu CCTV bakım yüklenicisi olan KSCM Ltd şirketine verildi. “The University of the West of England ile uzun süredir yakın bir iş ilişkimiz var ve yeni sistemin tasarımı, kurulumu, devreye alınması ve bakımının bize emanet edilmesinden memnuniyet duyuyoruz” yorumunda bulunan KSCM Ltd Direktörü ve Sahibi Keyton Matthews sözlerine şu şekilde devam etti: “Yeni Wisenet kameralar ve WAVE VMS, üniversiteyi çok daha iyi kalitede kamera görüntüleri, artırılmış güvenilirlik ve hizmet süresi ile donatmanın yanı sıra üniversitenin gelecek planları ve ihtiyaçları için değişikliklerden etkilenmeyen bir altyapı sundu”.

Hanwha Techwin'in güvenilir ve ölçeklenebilir çözümü

UWE’nin Hanwha Techwin Wisenet kameralara ve Wisenet WAVE VMS'ye olan ilgisinin temelinde sistemin esnekliği ve güvenilirliği yatıyordu. Ekip, mevcut kameralı güvenlik sistemini aşamalı bir şekilde yükseltti, böylece hem eski kameraları hem de yeni Wisenet kameraları tek bir WAVE VMS üzerinde destekleme yeteneğine sahip olmak önemli bir operasyonel avantaj sağlayacaktı. Üniversitedeki CCTV kameraların dörtte üçü (yaklaşık 150'den fazla cihaz) tüm kayıt cihazları ve VMS ile birlikte değiştirildi. Wisenet çözümü de cihazların ve VMS'nin yaşam döngüsü söz konusu olduğunda daha yüksek maliyet verimliliği ile daha kaliteli kameralara ve kamera görüntülerine sahip olduğu için tercih edildi.
Ekip, Frenchay Kampüsü kontrol odasına yeni kameralar ve VMS'nin yanı sıra, yeni CCTV istemci bilgisayarları ve gelişmiş ekranlar da kurdu (önceden, altı adet 42 inç geniş, yüksek çözünürlüklü ekrana yükseltilmiş olan daha küçük ve tutarsız ekranlar vardı). Ekranlar, UWE güvenlik ekibine 7/24/365 canlı yayın sunmaktadır ve üç kampüste meydana gelen kayıtlı olayları görüntüleme özelliğine sahiptir, böylece daha proaktif olabilirler ve bir binaya giren ve çıkan kişiler, herhangi bir hasar (ve buna kimin sebep olduğu), olası suçlar ve mesai saatleri dışında asansörlerde veya binalarda mahsur kalan herkes hakkında bilgi sahibi olabilirler. 

Sezgisel bir VMS

Üniversite bünyesine, diğer güvenlik çözümleriyle entegre olabilen ve açık bir video platformu olan Wisenet WAVE sistemi eklenmiştir. Sistem, farklı kurumsal ihtiyaçları karşılayacak şekilde bulut, masaüstü, mobil ve sunucu özellikleri içermektedir. Ayrıca, sistem kullanımı oldukça sezgisel olacak şekilde tasarlanmıştır, böylece ekipler VMS ile hızlı bir şekilde çalışmaya başlayabilir. Çok az bilgi işlem gücü gerektirir ve dakikalar içinde kurulabilir. Yüksek teknik özelliklere sahip bir sistem gerektirmez. Bu da onu özellikle eğitim sektörü için çok uygun hale getirmektedir. 

Daha fazla bilgi

Bir olay meydana geldiğinde, UWE ekibi olayın ne zaman meydana geldiği, olayın yakınında kimlerin bulunduğu ve meydana gelen hasarlar gibi önemli bağlamsal bilgileri anlamak için kamera görüntülerine bakarak geriye doğru inceleme yapabilir. Ekip ayrıca kampüs girişleri ve resepsiyonlar gibi daha yüksek riskli alanları yakından izleyebilir ve üniversite binalarına kimlerin girip çıktığını görebilir. UWE ek olarak kampüslere giren ve çıkan araçları daha doğru bir şekilde tanımlamak için otomatik plaka tanıma sistemi (ALPR/ANPR) ve kameralarına da yatırım yaptı ve yakın zaman önce bunları üst sürümlerine yükseltti. Sistem, daha fazla durumsal farkındalık sunmak için sadece plakayı değil, aynı zamanda araçların markasını, modelini ve rengini de algılayacak şekilde yükseltildi. 

Müşteri yorumları 

The University of the West of England'da Akıllı Bina Sistemleri Mühendisi olan Joe Thorndyke, “Wisenet VMS, UWE için mükemmel seçim” diyor ve ekliyor, “En az dört yıldır sahip olmadığımız bir şey olan %100 operasyonel kapasiteye ulaştık. Bu, Wisenet/WAVE kameraların ve sisteminin güvenilirliğine, verilen yardımsever ve uzman desteğe ve yerleşik kurulumcumuz olan KSCM Ltd'nin sıkı çalışmasına bağlı." Wisenet WAVE ayrıca yazılımda yerleşik olarak bulunan çoklu sunucu yedekli arızalanmaya dayanıklılık özelliğine sahiptir ve kullanıcıların güvenlik konusunda kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlar. Thorndyke sözlerine şunları ekliyor, "Hanwha Techwin ekibi, tüm proje boyunca çözümler sunma konusunda her şeyin ötesine geçerek gerçekten çok yardımcı oldu ve oluyor. Küçük bir yardım istediğimiz durumlarda dahi sistem üzerinde bir şeyi nasıl yapacağımızı göstermek veya ayarları yapmamıza yardımcı olmak için bizzat hızlı bir şekilde ulaşıyorlar veya uzaktan anında yardımcı oluyorlar.”

Gelecek planları

Üniversite, tesis genelinde, özellikle de otoparklar ve çit hattı sınırları gibi normal ağ kapasitesinden yoksun zorlu uzak alanlarda daha fazla CCTV kapsama alanı sunmaya devam ediyor. Bunun için de harici fiber bağlantılı yol kenarı kutuları ve medya dönüştürücüler kullanan doğrudan fiber bağlantılı CCTV kameralardan yararlanılıyor. Bunların tümü de Wisenet WAVE sistemine bağlanıyor.
UWE, Wisenet kameralarda ve WAVE sistemine bazı kişilerin sayılmasını dahil etmek için ek özellikler kullanmayı düşünüyor. Burada amaç özellikle, insanlar tarafından kullanılan önemli rotalarda tabela ve geçiş noktalarının daha iyi belirlenmesini sağlamak için kampüs yol sistemlerinde karşıdan karşıya geçişleri ölçmek. Böylece kaza olasılığı azalacak ve kampüs, gezinmek için daha güvenli bir yer haline gelecek. 
Diğer bir proje de ana Frenchay kampüsünün güvenliğinde ihlal yaşanması durumunda diğer kampüslerde canlı ve yedekli imkanlar oluşturmak için Glenside ve Bower Ashton'daki güvenlik kontrol odalarının kurulumu/yükseltilmesi olacak. Bu sayede, herhangi bir nedenle ana kontrol odasına erişilememesi durumunda güvenlik ekibine ve üniversiteye acil durumyönetimi konusunda yardımcı olunacak. Slider Altına