Header Reklam
Header Reklam

“Hedefe yönelik plastik ayıklama, geri dönüşüm hacmini ve saflığı artırıyor”

19 Ağustos 2021 Dergi: Temmuz-Ağustos 2021
“Hedefe yönelik plastik ayıklama, geri dönüşüm hacmini ve saflığı artırıyor”

MASOTINA ve TOMRA Geri Dönüşüm; hedefe yönelik plastik ayıklamanın, geri dönüşüm hacmini ve saflığı artırdığını söylüyor.

Merkezi İtalya'da bulunan MASOTINA S.p.A., plastiğin evsel atıklarından ayıklanması ve geri kazanılması için Avrupa'nın en büyük malzeme geri kazanım tesislerinden (MRF'ler) birini işletiyor. Şirket, öncelikli olarak tek akışlı evsel atıklar ve bazı endüstriyel atıklardaki yüksek hacimli plastiği ayıklamak ve geri kazanmak için sensör tabanlı ayıklamada global lider olan TOMRA’nın 32 adet AUTOSORT® makinesini kullanıyor. En yeni nesil TOMRA teknolojisi sayesinde MASOTINA, "operasyona özel" plastik ayıklama çözümlerinin avantajlarından yararlanıyor.
MASOTINA'nın MRF Tesisi, yüksek hacimli plastik içeren evsel atıkları değerli bir kaynak olarak işlemek ve bunu, üç İtalyan ambalaj ve geri dönüşüm konsorsiyumunun gereklilikleriyle uyumlu bir şekilde yeniden kullanım ve geri dönüşüm için hazırlamak amacıyla kuruldu. Şirketin Corsico MRF Tesisinde, yılda 250.000 ton tüketici kaynaklı ve endüstriyel atık plastiğinin işlenmesini sağlayan üç hatta 32 adet TOMRA Geri Dönüşüm AUTOSORT® ünitesi bulunuyor.

Masotina Spa Genel Müdürü Sebastiano Chizzali, açıklamasında; "Pioneer Point Partners, 2011 yılında şirketi satın aldıktan sonra yönetime ve teknolojiye büyük yatırımlar yaparak grubun volarizasyon ve plastik geri kazanımı alanında lider olmasını sağladı” diyor. 

İlk olarak 2014 yılında, ön ayıklama ve işleme hattına TOMRA AUTOSORT® üniteleri kuruldu ve 2019 yılında, iki hattın daha eklenmesi için daha fazla ünite ilave edildi. Şu anda tesiste, toplam 32 adet AUTOSORT® ünitesi bulunuyor. 

Chizzali, konuyla ilgili olarak; "Tesisin tasarım konfigürasyonu oldukça esnek ve ayrılmış, tek akışlı tüketici kaynaklı ve endüstriyel atıklardan oluşan giriş malzemelerini işleme kapasitesine sahip. Hatlar, temiz plastik parçalarını hem polimere hem de renge göre ayıklamak ve geri kazanmak için tasarlandı. Tesisin ayıklama süreçlerinin optimize edilmesi için sensör tabanlı ayıklama teknolojisi tercih edildi. Çalışmalarımıza yönelik temel teknolojileri göz önünde bulundurarak yenilikçi, gelişmiş ve güvenilir teknoloji konusundaki itibarından dolayı TOMRA'yı çözüm ortağımız olarak seçtik” şeklinde açıklamada bulundu. 
Chizzali, şöyle devam etti: "TOMRA ile çalışarak, müşterilerimizin farklı ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde uyarlayabileceğimiz bir plastik geri kazanım tesisi geliştirmeyi başardık. Bizim için, TOMRA ile kurulmuş olan güvene dayalı ilişkimiz de önemli. Sadece kısa kurulum zaman dilimlerimize uyum sağlamakla kalmadılar, aynı zamanda geri kazanım süreçlerimizi etkili ve verimli bir şekilde geliştirmemize ve optimize etmemize de yardımcı oldular.”

Masotina Kalite, Çevre ve Güvenlik Müdürü Francesca Romana Febbo ise; "Artık önemli sayıda TOMRA optik ayıklama makinemiz var ve performanslarından oldukça memnunuz. 2014 yılından bu yana orijinal üretim hattında 12, yeni ön ayıklama hattında (Tetra Pak hattını içeren) dört ve yeni ana polimer hattında 16 ünite TOMRA makinemiz bulunuyor” diyor. 

Şu anda, yeni ana polimer hattı 15 ton/sa, eski hat 7 - 10 ton/sa ve Tetra Pak hattı 4 ton/sa işleme kapasitesine sahip ve toplam olarak saatte 26-29 ton üretim hacmi sağlanıyor. 
TOMRA'nın AUTOSORT® üniteleri tarafından gerçekleştirilen oldukça hassas ayıklama sayesinde, tek katmanlı PET şişelerin geri kazanılmasına ek olarak, Masotina tesisi aynı zamanda çok katmanlı PET şişelerini hedefleyerek geri kazanabiliyor. Geri kazanılan parçalar, İtalya'da plastik ambalajların toplanması, geri dönüştürülmesi ve geri kazanılmasına yönelik faaliyette bulunan ulusal bir konsorsiyum olan Corepla tarafından gıda sınıfı rPET olarak kullanım için belirlenen kalite gerekliliklerini karşılıyor. Febbo, bu konuda; "AUTOSORT® ünitelerinden biri, VPET'i (termoformlarda kullanılan PET) algılamak üzere programlandı. Bu da malzemenin ayıklanmasına ve şişelerde kullanılan PET'ten ayrılmasına olanak sağlıyor. PET tek katmanlarını hassas bir şekilde belirleme yeteneğinin yanı sıra, hem tek katmanlı hem de çok katmanlı PET şişelerdeki geri kazanım oranımızın beş kat daha arttığını tespit ettik. Bu durum, eskiden PET şişeleri ayırmak zor olduğundan ve bu görev için manuel ayıklama yaptığımızdan dolayı bizim için önemli bir operasyonel avantaj” diye belirtti. 

Çok daha gelişmiş AUTOSORT®, geleceğe hazır

TOMRA Geri Dönüşüm’ün AUTOSORT® makineleri, NIR (yakın kızılötesi dalga boyları) ve VIS (görünür dalga boyları) sensörlerini, büyük miktardaki malzemenin hassas bir şekilde tanımlanmasını, maksimum hızda türüne ve bileşimine göre ayıklanmasını sağlayan modüler bir ayıklama sisteminde bir araya getirerek yüksek saflıkta parçalar elde edilmesini sağlıyor. Masotina tesisinde kullanılan NIR teknolojisi ile polimer tipine göre ve renge göre VIS seçimi (PET durumunda) mümkün oluyor.

Yakın zamanda Masotina, dört AUTOSORT® ünitesini en yeni nesil ayıklama makineleri ile değiştirdi. Chizzali, açıklamasında; "Geri bildirim çok olumlu oldu. Daha da hedefe yönelik özelleştirmeyi ve malzeme seçimlerinin daha kolay önceliklendirilmesini sağlayan yeni sınıflandırma sistemini test ettik. Verimlilikte %5 ila %10 arasında bir artış kaydederken hedeflenen fraksiyonlarda %2-3 oranında önemli bir kalite iyileştirmesi yakaladık. Bu nedenle bu yıl içinde iki adet yeni nesil AUTOSORT® alımı planlıyoruz" şeklinde belirtiyor. 

Masotina, TOMRA Care'in bakım paketi için de bir sözleşme imzaladı. Chizzal, sahış sonrası hizmetler ile ilgili olarak; "Teknisyenlerimiz, TOMRA'nın teknik uzmanlarının hem profesyonelliğinden hem de çözüm sürelerinden çok memnun. Kurulu ünitelerimizin özelleştirilmesinde TOMRA'dan aldığımız destek, özelleştirilmiş malzeme geri kazanımındaki başarımızın anahtarı oldu" diyerek açıklıyor. 

Gelecekte, Masotina, ana polimerlerin çapaklarını üreterek kapalı plastik geri dönüşüm döngüsüne geçmeyi planlıyor. Şirket bunu yapabilmek için yetki bekliyor ve zaten çapakları dönüştürmek için TOMRA teknolojisine sahip özel bir hat düşünüyor. Chizzali konuşmasını, "Bu noktada, ince malzemeyi ayıklama ve siyah plastikleri ayıklamak için Deep Laiser teknolojisini kullanma gibi diğer uygulamaları da test edeceğiz ve bu yılın ilerleyen zamanlarında kullanıma sunmayı umuyoruz" sözleri ile bitiriyor.

En son nesil AUTOSORT® 

TOMRA AUTOSORT®’un yüksek çözünürlüklü sensörleri, saniyede 320.000’e kadar tarama noktasıyla, farklı malzemelerin doğru tanımlanmasını sağlamak için çeşitli özellikler hakkında yüksek hızlı veri topluyor. Bir başka deyişle TOMRA'nın optik ayıklama makinesi, futbol sahası büyüklüğündeki bir çöp alanını 15 dakikadan daha kısa bir süre içinde analiz edebiliyor ve ayıklayabiliyor.

TOMRA'nın AUTOSORT® ayıklama makinesi, en son özellikleri ve teknolojileri tek bir makinede birleştiriyor. Kompakt ve esnek bir yapıya sahip AUTOSORT®, mevcut veya yeni tesislere kolay entegrasyon sağlıyor. FLYING BEAM® teknolojisi sayesinde (nokta taramayı kullanan ilk NIR tarama sistemi), bütün bant genişliği boyunca daha iyi algılama ve izleme için mükemmel homojen ışık dağılımı garanti edilerek hat boyunca akan malzemelerin en ince moleküler farklılıklarının bile ayırt edilmesi sağlanıyor. 

Ayrıca en son nesil AUTOSORT® ayıklama makinesinde SHARP EYE teknolojisi, standart donanım olarak bulunuyor. Bu özellik, yüksek ışık verimliliği ve ayıklama hassasiyeti sağlayarak PET gibi ayıklanması zor tanelerin şişelerden ayrılmasını kolaylaştırıyor. 

TOMRA'nın DEEP LAISER teknolojisinin isteğe bağlı olarak entegre edilmesi ayrıca daha önce tespit edilemeyen malzemelerin algılanmasını sağlıyor ve saflık seviyelerini daha da artırıyor.Slider Altına