Almanya’nın En Büyük Kentsel MBR Atıksu Arıtma Tesisi Nordkannal’ın Membranları Yenilendi

03 Nisan 2021 Dergi: Mart-Nisan 2021

2004 yılında 45.000 m³/gün kapasite ile dünyanın en büyüğü olarak Almanya’nın Kaarst kentinde faaliyete başlayan NordKannal Atıksu Arıtma Tesisi, günümüzde Almanya’nın en büyük MBR atıksu arıtma tesisi unvanıyla kentin atıksuyunu arıtmaya devam ediyor. 

15 yıllık faaliyet süresinin ardından 2019 yılında membran değişim ihtiyacı ile araştırmalarına başlayan NordKannal yetkilileri, tesisin hassasiyetlerine uygun membran arayışındaydı.

Enerji tüketiminde oldukça sıkı yönetmelikleri bulunan ve nadir görünen şekilde 34~40 LMH aralığında yüksek akıda çalıştırılan tesise, bu süreci optimize edecek yeni teknoloji ürünü bir membran gerekliydi. Yapılan araştırmalar sonucunda Çin menşeli, ileri teknoloji kullanarak ürettiği inovatif ürünleri ile tanınan dünyanın lider membran üreticisi Litree’ye ait  ZENmbr membranlarını kullanmak üzere çalışmalara başladılar.

Yetkililerin talebi üzerine, 2020 yılının Temmuz ayında membran yenilemesi tamamlanan NordKannal MBR Tesisinde, 400 m³/sa akış hızına sahip her bir tank başına 18 membran kaseti olmak üzere toplam144 adet membran kaseti kurulumu yapıldı. Değişimi yapılan eski membran ile Litree ZENmbr membranlarına ait teknik bilgi karşılaştırmasını aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz. 

ZEN Mbr Membran ve Değiştirilen Membran Ait Teknik Bilgiler

Sistem Tasarımı

LITREE

Değiştirilen Membran

Membran Yüzey Alanı

1,980 m²

1651,2 m²

Kaset Başına İstenen Debi

208 Nm³/s

191 Nm³/s

BHTm
(m² Başına Belirtilen Havalandırma Talebi)

0,105

0,115

45 MLD Kapasiteli Tesiste
Yıllık Hava Akışı

7.32 Milyon Nm³/s

7.95 Milyon Nm³/s

Yukarıdaki karşılaştırma bilgilerine bakılarak NordKannal’da ZEN Mbr membran teknolojisi ile 230,570 kg CO2 emisyonu azaltılabiliyor; m² başına düşen yıllık hava akış oranında ise %10 azalma görülüyor.

2020 yılının Temmuz ayında yapılan değişiklikten önce arıtma tesisinin kullandığı membranlar ile 34 LMH akışın üzerinde çalışarak tüketilen MBR enerji miktarı 250 wh/m³ iken, ZEN membranları ile yenilenen tesiste yapılan ölçümlerde bu miktarın, %37 tasarruf sağlanarak 160 wh/m³’e düştüğü izlenmiştir. (Veriler, Almanya’nın Kaarst kentindeki NordKannal tesisinden alınmıştır.)

Yukarıdaki verilere bakılarak, membran kaseti ile yapılan enerji tüketimi karşılaştırmasında ZENmbr membranı ile 4 ayda %37 enerji tasarrufu sağladığı ve Litree ZEN membranların, bir arıtma tesisinin en büyük gider kalemi olan enerji tüketiminden “%50’ye varan enerji tasarrufu vaadini” yerine getirdiği söylenebilir.

nordkannalDaha önce pazarda 0,02 mikron ile en yüksek filtreleme hassasiyeti, çamur birikmesini önleyen özel patentli modüller ve içten destekli liflerle kopmaz hollow fiber gibi inovatif ve kazandıran ürünleri ile tanınan Litree’ye ait ZENmbr membranları, geçen aylarda Türkiye pazarına Kazancı Çevre distribütörlüğünde sunulmuştu.

Türkiye pazarından önce Avrupa kentlerinde de kullanılmaya başlayan Litree ZEN membranları, çok kısa bir süre öncesine kadar dünyanın, günümüzde ise teknoloji ve endüstri ülkesi Almanya’nın en büyük kentsel MBR atıksu tesisi unvanını taşıyan NordKannal tesisinde kullanılarak enerji tasarrufuna ilişkin önemli bir referans kaydetti.Slider Altına