TEB 'Kamu Buluşmaları'nın ilkini Bursa'da gerçekleştirdi

15 Temmuz 2013 Dergi: Mayıs-Haziran 2013

Türk Ekonomi Bankası (TEB), TEB KOBİ Akademi çatısı altında edindiği deneyimi kamu çalışanlarına aktarmak amacıyla düzenlediği Kamu Buluşmaları’nın ilkini 23 Mayıs’ta Bursa Crowne Plaza Hotel’de gerçekleştirdi. TEB KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz’un ev sahipliğinde düzenlenen organizasyonun açılış konuşmalarını Turgut Boz, Bursa Belediyesi Mali İşler Daire Başkanı Cavit Çalı ve Bursa Vali Yardımcısı Hüseyin Demirciler yaptı. Açılış konuşmaları sonrasında Kamu Hukuku Uzmanı Erkan Karaaslan “6360 sayılı Kanun Sonrasında Türk Belediyeciliği: Neler Değişecek, Bugün Neler Yapılmalı” ve “Belediyelerde Gelir ve Finansman Çözümleri” konulu sunumunda kamu çalışanlarıyla fikir alışverişinde bulundu. TEB’in belediyecilik sektörüne ilişkin kapasitenin artırılması amacıyla yapılan toplantılarla bu katkıyı değerlendirmeyi düşündüğünü belirten Karaaslan, ilk toplantı yerinin Bursa olarak seçilmesinin nedenini ise Bursa’nın belediyeciliğin değişen yüzünü temsil etmesi olarak açıkladı. 

“TEB, Kobi Bankacılığı’nda IFC tarafından dünyaya örnek gösteriliyor”

TEB KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz yaptığı açılış konuşmasında; TEB Kamu Buluşmaları’nın ilkini Bursa’da gerçekleştirmekten duyduklarını memnuniyeti dile getirerek, “Bursa, sadece ekonomik ve ticari potansiyel olarak değil, kamu hizmetleri açısından da büyük bir sorumlulukla hareket eden bir ilimiz. Bugün burada ilkini gerçekleştirdiğimiz ve kamusal alanda faaliyet gösteren paydaşlarımızla bir araya geldiğimiz Kamu Buluşmaları’nın Bursa’ya katkı sağlayacağına ve bu güzel ilimizin de bizlere önemli bir deneyim yaşatacağına gönülden inanıyorum” dedi. TEB’in kobi bankacılığını 2005 yılında hayata geçirdiğini belirten Boz, bu süreci başlattıklarında farklılaşmak için ne yapabiliriz diye düşündüklerinde, rekabetin bilgiyle olduğunu tespit ettiklerini ifade ederek bütün çalışmaları bilgi üzerine konumlandırdıklarını söyledi. Boz, “Bugün geldiğimiz noktada bunu yapan başka bankalar da var fakat biz bunları 8 yıl önce yaptık ve bu anlayış bizim kendi içimizde o zamandan beri devam ediyor. Bu anlayıştan dolayı da International Finance Corporation (IFC) tarafından dünyaya örnek gösterilen bir banka olduk. Bizimle danışmanlık anlaşması imzaladılar. Dünya çapında yaptığı bütün konferanslara banka olarak katılıp biz de Kobi Bankacılığı’nı anlatıyoruz. IFC bizim ürünlerimizi bütün dünyaya yayma konusunda çok şiddetli bir çaba gösteriyor” açıklamasında bulundu. “Kamu bankacılığında bu işi sahiplenen ve bu işi en iyi şekilde yapmaya çalışan birkaç bankadan biriyiz. Geçen sene kobi sektöründe en fazla büyün banka olduk”  diyen Boz, bu alanda % 35’lik pazar payıyla sektör lideri olduklarını belirtti.

“Kamu sektörüne 1 milyar TL’yi aşkın kredi sağlıyoruz”

Kamu bankacılığının da Kobi Bankacılığı altında bir dal olduğunu ifade eden Boz, 6360 sayılı yasayla beraber büyükşehir belediye sayısının 30’a çıkacağını belirterek, kamuya sağladıkları hizmetleri anlattı. Boz sözlerine şöyle devam etti: “2005 yılından itibaren bir takım yasal düzenlemelerle birlikte belediyelerin gelirlerinin ve harcamalarının artmasıyla büyükşehirlerde markalaşmalar yaşanıyor. Bu aynı zamanda ilde yaşayan nüfus açısından da sosyo ekonomik gelişmelere katkıda bulunuyor. Bu yeni yasayla beraber büyükşehir ilçe belediyelerinin mevcut payları 3.8 milyar TL’den 6.8 milyar TL’ye çıkıyor. Büyükşehir belediyelerinde ise bu rakamın 11 milyar TL’den 16 milyar TL’ye çıkacağını öngörülüyor. Bu da hem gelir hem de harcama anlamında çok büyük bir değişiklik.  Biz de TEB olarak konsantrasyonumuzu buraya çevirdik ve kendi içimizde orta vadeli kamu bankacılığıyla ilgili strateji planlarımızı hazırladık. Bununla birlikte sizlere daha fazla dokunmaya başladık. Strateji planlarımızı hazırladıktan kısa bir süre sonra 147 şubemiz üzerinden belediye bankacılığı yapmaya başladık. Belediyelere tahsil ettiğimiz 1 milyar TL’nin üzerinde kredi limiti var. İller Bankası’nın kabul ettiği 3 bankadan biriyiz. Marmara Bölgesi üzerinde 26 tane belediye ve bağlı olduğu idareyle 50 milyon TL’yi aşkın limitle çalışır durumdayız. Kredilendirme tarafı tamam ancak bu krediyi verirken sizlerin nakit akışına bakarak bu krediyi yapılandırmak çok önemli. Sizin nakit akışlarınızı alarak kredileri tahsis ediyoruz.  Bunun dışında online entegrasyonla tahsilatlarınızın hızlı ve kolay bir şekilde yapılmasına aracılık ediyoruz. Bu aynı zamanda sizin muhasebe süreçlerinizin kısalmasına, personel yüklerinizi de üzerinizden almamıza yardımcı oluyor.”

“Belediyelerin hizmet sağlamadaki en önemli ayağı finansman”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı adına konuşma yapan Bursa Büyükşehir Belediyesi Mali İşler Daire Başkanı Cavit Çalı, “Sınırlar ve ihtiyaçlar değişiyor. Belediyeler de eskiden olduğu gibi sadece kanunda verilen görevleri değil, vatandaşın her türlü ihtiyacına yatırım yapmakta. Belediyeler artık spordan, eğitime, sağlığa kadar, mezarlık hizmetinden zabıta hizmetine kadar her türlü konuda hizmet sağlıyor.   Bunları yaparken de işin en önemli ayağı finansman ve bu kapsamda belediyeler bankalarla sıkı ilişkiler kurarak, kararlar almakta. O nedenle bu toplantının öneminin bilinmesini istiyorum” dedi.

“Yeni kanunla paranın etkili ve verimli kullanımı hayati öneme sahip”

Bursa Vali Yardımcısı Hüseyin Demirciler ise; mahalli idarelerin gelişimi ve etkin hizmet üretiminin toplumsal giderlerin en önemli aracı olduğunu belirterek şu açıklamada bulundu:  “Yeni çıkan kanunla büyükşehir belediyesinin sınırları il sınırı haline gelirken ilimizde de buna paralel 21 beldenin ve 661 köyün de tüzel kişiliği sona ermektedir. Bu kanunla büyükşehir sınırları genişleyecek, buna karşılık hizmet ihtiyaçları ve giderler artacak ancak buna paralel olarak gelirleri de artacaktır. Bu paranın etkili ve verimli kullanımı hayati öneme sahiptir. Bundan sonra daha büyük bir gelişim ve daha büyük bir profille bu hizmetler devam edecek. Uygulama yüksek bir standartta sürecektir. Ben TEB’in bu tür yatırımları yerli yerince kullanılması konusunda mahalli idarelere önderlik edeceğine,  kararlarını etkileyeceğine ve verimli olarak nelerin yapılacağı konusunda çalışmalara yönlendireceğine inanıyorum. Bu girişimlerinden dolayı da TEB’i kutluyorum.”  


Etiketler