Header Reklam
Header Reklam

Otokar yılsonunda Euro 6 emisyonlu motorlara geçiyor

29 Haziran 2015 Dergi: Mayıs-Haziran 2015
Otokar yılsonunda Euro 6 emisyonlu motorlara geçiyor

2014 yılını 2 bin 451 adet otobüs satışıyla tamamlayan Otokar, 2015’te de bu performansını sürdürmeyi hedefliyor. 2015’in kendileri için kritik bir yıl olacağının altını çizen Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, yılsonunda Euro 5 emisyonlu motorlardan Euro 6’ya geçeceklerini söyledi. Burada önemli bir noktaya dikkat çeken Akgül, müşterilerine Euro 6’yı beklememeleri konusunda önerilerde bulunduklarını belirtti. Zira Euro 6’ya geçildiğinde ödenen bedelin artacağını dolayısıyla da alım gücünün etkileneceğini vurguladı. Haziran ayından sonra Euro 5’in Euro 6’ya geçişinin satışlara yansıyacağını düşündüklerini söyleyen Akgül, özellikle yılın son çeyreğinde ise ciddi bir yükselme beklediklerini aktardı.
Otokar’ın pazara yeni sürdüğü Doruk LE ve Sultan Mega VIP hakkında da bilgiler veren Basri Akgül,  10 metrelik Doruk LE’nin oldukça beğenildiğini söyledi. Doruk LE’nin ardından piyasaya sundukları Sultan Mega VIP’e ayrı bir paragraf açan Akgül,  25 kişilik kapasiteye sahip otobüste bir tarafı ikili, diğer tarafı tek sıra koltuk yaptıklarını belirtti. Bu sayede Sultan Mega VIP’de büyük koltuklar kullanabildiklerinin altını çizdi. İlk etapta Antalya pazarını hedeflediklerini, bu bölgede küçük gruplarla yapılan turlarda 46 kişilik otobüslerde sağlanan konforun daha düşük maliyetlerle sunulabilmesini sağlamak istediklerini vurguladı.
Ar-Ge konusundaki faaliyetlerinden de bahseden Basri Akgül, Otokar olarak 2014 yılında 43,5 milyon TL Ar-Ge harcaması yaptıklarını söyledi. Bu performansın kendilerine “En Başarılı Ar-Ge Merkezi Ödülü” kazandırdığının altını çizen Akgül, “Ar-Ge olmadan otomotiv sektörü de sanayi de olmaz” düşüncesiyle hareket ettiklerini belirtti. Bu anlamda, yıllık cirolarının ortalama %4’ünü bu alanda harcayarak yatırımlar yaptıklarını aktardı.


Etiketler