Header Reklam
Header Reklam

İstanbul’un Çöpünden 126 Bin Aileye Elektrik

24 Ağustos 2015
İstanbul’un Çöpünden 126 Bin Aileye Elektrik

Odayeri Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’daki çöp gazından elektrik üretim tesisinin kurulu gücü 6,5 milyonluk yatırımla 35,4’ten 45 megavata çıkarılacak. İstanbul’da çöpten elektrik üretimi yeni yatırımla büyüyecek. Ortadoğu Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ, çöp gazından biyogaz çıkarma ve elektrik enerji üretiminde kapasite artışına yönelik hazırladığı projeyle çevresel etki değerlendirmesi başvurusunda bulundu.
İSTAÇ tarafından işletilen Odayeri Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’da bulunan tesis, katı atık düzenli depolama alanında açığa çıkan çöp biyogazının çıkarılması, depolanması ve elektrik enerjisine dönüştürülmesi amacıyla kuruldu. Tesis, 14,51 megavatlık elektrik enerjisi üretim kapasitesi ile faaliyete başladı. Tesiste 2012’de kapasite artışına gidildi.
Biyogaz çıkarma miktarı yıllık 59 milyon 296 bin 608 metreküpten 99 milyon 114 bin 708 metreküpe yükseldi. Elektrik üretim kapasitesi de 14,5 megavattan 35,4 megavata çıkarıldı. Geçen süre içerisinde tesiste yeni bir kapasite artışına gidilmesine karar verildi. Planlanan kapasite artışıyla biyogaz çıkarma miktarı yıllık 127 milyon 418 metreküpe ulaşacak. Elektrik üretim kapasitesi de 45,3 megavata yükselecek. Proje kapsamında tesise 7 gaz motoru alınarak mevcut motor sayısı 32’ye çıkarılacak. Alınacak ilave ekipman ve yapılacak diğer işlemler için yaklaşık 6,5 milyon lira kaynak kullanılacak.
Projenin işletme aşamasında 40 personel çalıştırılacak. Tesiste yapılacak çalışmayla hem doğanın korunmasına hem de alternatif yenilenebilir enerjiyle ülke ekonomisine katkı sağlanacak.

Kaynak: www.enerjienstitusu.com