Header Reklam
Header Reklam

Yuvacık’taki Güneş Santralleri 63 Milyon TL’lik Tasarruf Sağlayacak

05 Temmuz 2021
Yuvacık’taki Güneş Santralleri 63 Milyon TL’lik Tasarruf Sağlayacak

Yuvacık’ta İçme Suyu Arıtma Tesisinde kurulan güneş enerji santralleri toplam 2 MW gücüne ulaştı, arıtma tesisinin tükettiğinden daha fazla enerji üretmeye başladı. Toplamda 1050 hanenin bir yıllık elektrik tüketimini karşılayacak santraller, 63 milyon TL’nin üzerinde tasarruf sağlayacak. Santrallerin yıllık getirisi güncel değerle 2,5 milyon TL.                                                                                                    

Gücü 1 MW Artırıldı
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İzmit Su A.Ş. tarafından işletilen Yuvacık’taki İçme Suyu Arıtma Tesisinde bulunan 1 MW gücündeki güneş enerji santraline ilave olarak, tesis bina çatıları üzerine aynı kapasitede yeni bir güneş enerji santrali daha yapıldı.

Arıtma Tesisi Enerji Fazlası Veriyor
Böylece arıtma tesisi toplam 2 MW gücüne ulaşan güneş enerji santralleri ile enerji ihtiyacının %22 fazlasını güneşten elde ederek, tükettiğinden fazlasını üreten bir tesis haline geldi.

25 Yılda 77 Milyon TL’lik Gelir
Toplamda 14,2 milyon TL’ye mal olan ve 1050 hanenin bir yıllık elektrik tüketimine eşdeğer üretim yapan santrallerin 25 yıllık ekonomik ömrü neticesinde, bugünkü fiyatlar ile 77 milyon TL gelir getirmesi planlanıyor. Böylelikle güncel fiyatlarla 63 milyon TL’lik bir tasarruf sağlanacak.

Hidroelektrik Santralden 3200 Haneye Elektrik
Ayrıca tesis girişinde bulunan 2.300 kW kapasiteli hidroelektrik santralde yıllık ortalama 9.050.000 kWh elektrik üretilerek yaklaşık 3.200 hanenin yıllık elektrik ihtiyacına karşılık gelen üretim yapılıyor.

Yenilenebilir Enerjiden Yılda 54,5 Milyonluk Gelir
Şu anda Kocaeli'de yenilenebilir enerji kaynaklarından üretim yapan toplam tesis kapasitesi yaklaşık 29.000 hanenin bir yıllık ihtiyacına karşılık gelen 28,6 MW olup bu tesislerden yılda ortalama 54,5 Milyon TL gelir elde ediliyor.Slider Altına