Yeni Bir Plastik Yiyen Enzim, Plastik Atık Sorununu Çözebilir mi?

04 Mayıs 2022 Dergi:

Plastik kirliliği kritik bir çevre sorunu olarak dünya gündeminde yer alıyor. Neredeyse her şeyi ve hatta balinaların midelerini bile kirleten mikroplastikler biyolojik olarak parçalanamıyor. Bu nedenle de çok uzun bir ömre sahip.

Dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılar, plastiği yapı taşlarına, hatta faydalı yağlara dönüştürmek gibi ustaca çözümler buluyorlar. Ama yine de, sorun büyük ölçekte devam ediyor.

Bozunması zor plastikleri yutan bir enzim çeşidi

Texas Üniversitesi'ndeki mühendisler ve bilim adamları, kurum tarafından yapılan bir açıklamaya göre, plastik atık sorununu çözebilecek yenilikçi bir çözüm buldular. Çözüm, tipik olarak birkaç saat ila bir gün içinde, bozunması yüzyıllar süren, çevreyi kirleten plastikleri yutan bir enzim varyantı...

UT Austin'deki McKetta Kimya Mühendisliği Bölümü'nden Profesör Hal Alper, “Bu öncü geri dönüşüm sürecinden yararlanmak için endüstriler arasında olanaklar sonsuzdur. Açık atık yönetimi endüstrisinin ötesinde, bu aynı zamanda her sektörden şirketlere ürünlerinin geri dönüşümünde öncülük etme fırsatı sunuyor. Bu daha sürdürülebilir enzim yaklaşımları sayesinde, gerçek bir döngüsel plastik ekonomisi tasavvur etmeye başlayabiliriz” dedi.

24 saat kadar kısa bir sürede sonuç alınıyor

Araştırma sonuçlarına göre, plastiklerin 24 saat gibi kısa bir sürede tamamen monomerlere ayrıldığı görülüyor. Proje, tüm küresel atıkların %12'sini oluşturan bir polimer olan polietilen tereftalat (PET) üzerine odaklanıyor. Enzim o kadar verimli ki, ortam sıcaklığında bile çalışabiliyor, bu da onu çeşitli kullanımlar için uygun hale getiriyor.

Araştırmacılar şimdi endüstriyel ve çevresel uygulamalara hazırlanmak için enzim üretimini ölçeklendirmek üzerinde çalışıyorlar. Bunlar, çöp sahası temizleme girişimleri, yüksek oranda atık üreten endüstrilerin yeşillendirilmesi ve hatta çevresel iyileştirme şeklinde olacak. Ekibin bu çalışması Nature dergisinde yayınlandı.Slider Altına