Header Reklam
Header Reklam

Yapay Zekâ Orman Yangınlarına Çözüm Oluyor

30 Temmuz 2022
Yapay Zekâ Orman Yangınlarına Çözüm Oluyor

Türkiye’nin yeni nesil teknoloji şirketi Cerebrum Tech, orman yangınlarının yol açtığı zararı en aza indirmek için yapay zekâ ile harekete geçti. Cerebrum Tech Kurucusu Dr. Erdem Erkul, yapay zekânın orman yönetimi, yangın tehlikesi tespiti ve kurtarma alanlarında önemli bir rol oynadığını söylüyor. Cerebrum Tech, yeni teknoloji çözümüyle, orman yangınlarının tespiti ve erken müdahalesi için çalışıyor.


Cerebrum Tech Kurucusu Dr. Erdem Erkul, hayatın her alanında yapay zekânın kullanılabildiğine dikkat çekerek, “Cerebrum Tech’in Yapay Zekâlı Yangın Önleme Ve Söndürme Uygulaması ile ormanlarımızın korunmasının mümkün olduğunu söyledi. Erkul, “Yangın takip sistemi operatörler tarafından 7/24 izlenemiyor. Yapay zekâ burada insan gibi yorulmadan tüm kameralardan gelen görüntüleri eş zamanlı olarak takip edebiliyor ve gerektiğinde uyarı mekanizmalarını harekete geçiriyor. Sistem, mevcut karar destek sistemlerine de entegre olabiliyor” şeklinde konuştu. Erkul, şöyle devam etti; “Uygulama aynı zamanda mobil uygulama üzerinden de bölgede görevli personellere anlık bildirim gönderebiliyor. Bu bildirimler istenildiğinde E-posta, SMS, Whatsapp veya Telegram mesajı olarak gönderilebiliyor.” 
Dokuz saniye içinde tespit
Cerebrum Tech’in “Yapay zekâlı yangın önleme ve söndürme” uygulaması ile yangın gözlem kulelerinde kurulu kamera sistemlerinden alınan görüntü radyolink vasıtasıyla bölge müdürlüklerine aktarılıyor. Bölge müdürlüklerine yerleştirilen özel sunucular gelen görüntüleri gerçek zamanlı olarak değerlendiriliyor. 300’ün üzerinde yangın verisi kullanılarak eğittiğimiz yapay zekâ destekli duman tespit yazılımı bu sunucular üzerinde çalışıyor. Yazılım gelen görüntüler üzerinde ormanlık alanda yangın dumanı oluştuğunda 9 saniye içerisinde karar destek sistemine uyarı gönderiyor. Bu noktada yangının çıktığı bölgenin GPS koordinatları tespit ediliyor ve en yakın yangın mücadele ekiplerine yangının koordinatı iletiliyor.
50 bin hektarlık alan 1 saat içerisinde taranıyor
Cerebrum Tech’in “yapay zekâlı yangın önleme ve söndürme” teknolojisi Türkiye’de Antalya’da çıkarılan suni yangınlar vasıtasıyla sistem test edildi ve işlevselliği doğrulandı. Orman yangını ile mücadelede uydulardan gelen bilgileri teyit etmek ve yangının yerini hatasız tespit için kullanılan dronlar da en önemli teknolojik çözümler arasında yer alıyor. Dron sistemi ile hassas alanlarda yangın tespitinde kullanılan bu teknoloji,  yangın riskinin yüksek olduğu dönemlerde sürüler halinde uçuşa başlayan dronlar önceden belirlenen rotada otonom uçuş gerçekleştiriyorlar. Her bir dron 50 bin hektarlık alanı 1 saat içerisinde tarayabiliyor.Slider Altına