Header Reklam
Header Reklam

Xylem, dünyanın ilk akıllı atıksu pompa sistemini tanıtıyor

23 Şubat 2017 Dergi: Ocak-Şubat 2017
Xylem, dünyanın ilk akıllı atıksu pompa sistemini tanıtıyor

Küresel bir su teknolojileri şirketi olan Xylem, yepyeni bir teknoloji daha geliştirdi. Dünyanın ilk akıllı atık su pompası Flygt Concertor’ı geliştiren Xylem, bu yeni ürününü IFAT Eurasia 2017 İstanbul Fuarı’nda (16-18 Şubat) tanıtacak.

Akıllı Pompa Flygt Concertor, Xylem’in sektörün mevcut ve gelecekte karşı karşıya kalacağı zorlukların üstesinden gelecek yenilikçi ve entegre tasarımlar geliştirme konusundaki kararlılığının bir diğer örneği olarak kayıtlara geçiyor. Bu yeni çözüm, sürdürülebilir atıksu yönetim çözümlerine tek adımda değişimi getiriyor ve müşterilerle sıkı bir işbirliği içinde geliştirilen gerçek bir problem çözücü olarak raflardaki yerini alıyor. Flygt Concertor; akıllı, sürekli haberleşme ile ara iletişim sağlayan, değişik çalışma noktalarında çalışabilecek esneklikte, toplam yatırım maliyetini kayda değer miktarda daha az enerji tüketerek en düşük seviyeye indiren, tıkanma sorunu yaşanmayan atıksu pompalama sistemi sağlayarak atıksu sektöründe kaliteli ürün çıtasını önemli oranda yukarı taşıyor. Bulunduğu ortamda çalışma şartlarını algılayan sistem, en uygun performansı sağlamak için pompalama şartlarını otomatik olarak çalışma şartlarına göre ayarlıyor.
Xylem’in yakın zamanda yayınlanan Powering the Wastewater Renaissance adlı raporu, enerji tasarruflu atık su yönetim teknolojilerinin benimsenmesinin elektrik kaynaklı sera gazı emisyonlarını neredeyse yarı yarıya azaltabileceğini gösterdi. Pompalama sistemlerinin performansını ve yönetimini optimize eden teknolojilere duyulan ihtiyaç giderek artıyor. Altyapıların yıpranması, artan küresel kentleşme ve yükselen enerji maliyetleri nedeniyle sürdürülebilir atık su pompalama sistemlerinin geliştirilmesi birinci öncelik hâline geliyor. 2050 yılına kadar küresel nüfusun yüzde 70’nin şehirlerde yaşayacak olması nedeniyle daha önce hiç deneyimlemediğimiz bir büyüklükte kentsel atık su sorunuyla karşı karşıya kalacağız. Frost & Sullivan’ın yayınladığı European Smart Pumps Market  for the Water and Wastewater Industry* raporuna göre, enerji verimliliğine odaklanmanın devam etmesi ve pompaların toplam sahip olma maliyetlerinin (TCO) azaltılması muhtemelen, akıllı pompa çözümlerine olan talebin artmasına neden olacak. Flygt Concertor, sürdürülebilir bir şekilde bu karmaşık zorlukların üstesinden gelinmesine yardımcı olabilir.

 

Dünya çapında gerçekleştirilen saha testleri, aralarında aşağıdaki örneklerin de yer aldığı ve Flygt Concertor ile sağlanan faydaları doğrulamıştır:

 

-       Sürekli olarak mümkün olan en düşük enerji seviyesinde çalıştırılarak geleneksel pompalama sistemlerine kıyasla yüzde 70 kadar enerji tasarrufusağlar.

-       Esnek çalışma performansı nedeniyle stoklar yüzde 80 oranına kadar azaltılabilir – sistem, çarkın ya da motor büyüklüğünün değiştirilmesine gerek kalmadan kendisini farklı şartlara göre ayarlayabilir ya da bu ayarlamalar harici olarak yapılabilir. Bu çok yönlülük, pompa istasyonu işletmecilerinin yüksek miktarda stok bulundurması gerekliliğini ortadankaldırır.

-       Islak hacim ve boru temizleme fonksiyonu – tıkanma olmadan pompalama yapan dünyanın ilk atık su pompalama sistemi olup vidanjör ile temizleme maliyetlerinden yüzde 80’e kadar tasarruf yaparak ıslak hacmitemizler.

-       Kompakt tasarımı sayesinde geleneksel tasarımlara kıyasla hacmi, yüzde 50’ye kadarküçülmüştür.

 

Xylem, atıksu yönetim sistemlerinin sürdürülebilirlik çıtasını yukarı taşıyan gelişmiş teknolojiler geliştirmek konusuna kendi adıyor. Örneğin, Xylem’in yakın zamanda tanıtımını yaptığı, yüksek verimli bir mikser ile eşşiz bir entegre frekans değiştiren sürücüyü (VFD) birleştiren Flygt 4320 mikseri, operatörün mikser itme kuvveti üzerindeki kontrolünü en uygun hale getirerek istenen karışım ve hız sonuçları elde edilmesini sağlarken enerji tüketimini de azaltıyor. Flygt 4320, yüksek verimli, düşük hızlı, dalgıç atık su mikseri, enerji maliyetlerinin yüzde 50 oranına kadar düşürülmesine yardımcıoluyor.
Flygt Concertor ve Flygt 4320 mikser diğer Flygt yenilikleriyle ortak, zengin bir mirası paylaşıyor. İlk dalgıç pompanın icadından tıkanma yapmayan N-çarkının tasarlanmasına kadar pompa sektöründe yeniliklere imza attığı 100 yıllık mirasıyla Xylem, gelişmiş su ve atık su çözümlerinin tasarımı konusunda dünyanın önde gelen şirketlerinden biri.Slider Altına