‘WRI Ross Center Prize For Cities’ Ödülü için Son Başvuru Tarihi 7 Temmuz 2020

08 Haziran 2020 Dergi:

Dünyanın dört bir yanından şehirlerin çığır açan girişimleri ve sürdürülebilir etkiye sahip kentsel dönüşüm projeleriyle yarışacağı ‘WRI Ross Center Prize for Cities’ ödülü için son başvuru tarihi 7 Temmuz 2020 olarak açıklandı. Birincilik ödülü 250 bin dolar.

Kentlerde yaşayan milyonlarca insana daha iyi bir yaşam sunmayı hedefleyen WRI Ross Center for Sustainable Cities’in bu yıl ikinci kez vereceği ‘WRI Ross Center Prize for Cities’ ödülüne başvuru süresi uzatıldı. Dünyada kentleşme alanında değişim yaratanları teşvik etmeyi amaçlayan ödülün bu yılki teması ‘Değişen İklim için Kapsayıcı Şehir’. 

Şehirler hem iklim krizi hem kentsel eşitsizliklerle başa çıkarak değişen bir iklimde nasıl yaşanıp gelişme kaydedilebileceğini gösteren girişim ve projeleriyle ödül için başvurabilecek. Birinci gelecek şehir 250 bin dolarlık ödülün sahibi olacak, diğer dört finalist de 25’er bin dolar kazanacak. 

WRI Ross Center for Sustainable Cities Direktörü Ani Dasgupta “Yaşadığımız krizin ağırlığı, dönüştürücü etkiye sahip kentsel değişimin ne kadar hayati olduğunu bir kez daha gösterdi. Bu süreçte şehirlerin birbirinden öğrenmesi ise her zamankinden daha önemli. Ödül, daha kapsayıcı ve dirençli şehirleri mümkün kılan kentsel değişim aktörlerinin hikâyelerine ışık tutuyor” dedi. 

gunes-cansiz

Eskişehir geçen yıl finale kalmıştı
Geçen yıl ilki verilen ödül için dünyanın dört bir yanından 200’den fazla başvuru yapıldığını, finale kalan şehirlerden birinin de Eskişehir olduğunu hatırlatan WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Direktörü Dr. Güneş Cansız ise “Çığır açan girişimleri ve sürdürülebilir etkiye sahip kentsel dönüşüm projeleriyle Türkiye’den şehirleri bu ödül için başvurmaya davet ediyoruz. Kamudan, özel sektörden ve sivil toplumdan hem kurumlar, hem de bireyler, Türkçe hazırladıkları başvuru dosyasıyla ödül için başvurabilirler” diye konuştu.

‘2020-2021 WRI Ross Center Prize for Cities’ için son başvuru tarihi 7 Temmuz 2020. Ön elemenin ardından finale kalanlar bu yılın ekim ayında açıklanacak, ödül töreni ise Nisan 2021’de New York’ta düzenlenecek. Ödülle ilgili Türkçe ayrıntılı bilgi için: http://prizeforcities.org