WRI Ross Center Prize for Cities 2021-2022 için Başvurular Başladı

25 Aralık 2021 Dergi:

WRI Ross Center Prize for Cities 2021-2022 için başvurular başladı. Son başvuru tarihi 15 Şubat 2022.

WRI Ross Center for Sustainable Cities’in kentleri kalıcı olarak dönüştüren, dünyanın dört bir yanından projelerin yarıştığı WRI Ross Center Prize for Cities ödülü üçüncü kez sahiplerini bulacak.

Bu yıl COVID-19, iklim krizi ve artan kentsel eşitsizliğin neden olduğu zorluklara odaklanan ödülün teması "Çalkantılı Zamanlarda Birlikte Büyüyoruz". Şehirlerin zor süreçlerde dahi nasıl gelişip büyüyebileceğini ortaya koyan projeler arasında birinci gelen proje, 250 bin dolarlık ödülü almaya hak kazanacak. Diğer dört finalistin her birine de 25 bin dolar para ödülü verilecek. 

World Resources Institute (WRI) Başkanı ve CEO'su Ani Dasgupta, "Şehirlerin karşılaştığı farklı kriz ve sorunlar için geliştirilen yaratıcı çözümleri görmeyi istiyoruz. Yani görmek istediğimiz sadece COVID-19’a nasıl müdahale edildiği değil, şehirlerin uyum sağlamasına, hayat kurtarmasına yönelik ve savunmasız grupların yaşam kalitesini hem o anda hem sonrasında artıracak çözümler. Kimseyi dışlamadan, erişilebilir, düşük karbonlu ve sağlıklı topluluklar yaratmak için geliştirilen projeleri öne çıkarmak istiyoruz” dedi.

Ödül programının kamu, özel ve kar amacı gütmeyen sektörlerden tüm kuruluş ve kişilere açık olduğunu hatırlatan WRI Türkiye Direktörü Dr. Güneş Cansız ise "Türkiye’de ekonomik, iklimsel ve sosyal alandaki aksaklıklara yanıt veren yaratıcı kentsel projelerin yaygınlaşmasıyla birlikte ‘Bir şehir nasıl olmalı?’ sorusuna Türkiye’den yanıt verebilecek başarılı projelerin mutlaka başvurmasını bekliyoruz" diye konuştu.

Ödül programı için son başvuru tarihi 15 Şubat 2022. Başvuru buradan yapılabilir. Başvuruların nasıl yapılacağı da dahil olmak üzere, WRI Ross Center Prize for Cities hakkında daha fazla bilgi edinmek için prizeforcities.org adresini ziyaret edebilirsiniz.Slider Altına