Wilo Türkiye Genel Müdürü Ercüment Yalçın: 'Hizmetlerimizi kişiselleştirerek, insanlara dokunacağız'

06 Mart 2015 Dergi: Ocak-Şubat 2015

Wilo, Türkiye’nin dört bir yanından gelen yetkili satıcıları ile 2015 Hedef Paylaşım Toplantısı’nda bir araya geldi.Wilo Türkiye Genel Müdürü Ercüment Yalçın, toplantıda yaptığı açılış konuşmasında Wilo’nun güçlü, güven veren ve gelişmeye her zaman açık bir marka olduğunu belirtti. Wilo’nun 2014 yılında inşaat sektörünün gelişimi doğrultusunda büyümesini sürdüğünü söyleyen Yalçın, 2015 yılında daha büyük hedefleri olduğunu vurguladı ve konuşmasını şöyle sürdürdü: “Wilo Türkiye olarak her yıl başarılarımıza yenilerini ekliyoruz; 2014’te büyümeyi sürdürdük. İstanbul platformundan etrafımızdaki ülkelere hizmet vermeye ve Türkiye ile birlikte Azerbaycan, Türkmenistan, Suriye, Irak, Lübnan, İsrail, Ürdün’ü kapsayan bölge ciromuzu artırmaya devam ediyoruz.”

2015 yılında inşaat sektöründeki büyümede artış beklediklerini belirten Yalçın, Avrupa İnşaat Endüstrisi Federasyonu’nun verilerine göre Türkiye’nin Avrupa’da altıncı büyük inşaat pazarına sahip olduğunu, ülkemizin yüksek potansiyeli ile daha yukarılara çıkacağına inandığını söyledi.

“Referans projeler göğsümüzü kabartıyor”

Yalçın, Wilo’nun son yıllarda çözüm ortağı olduğu önemli projelerden örnekler de vererek şunları söyledi: “Zorlu Center AVM, Akasya Acıbadem AVM, Trump Towers, Symbol AVM, Vadi İstanbul, Sueno Hotel Complex, Vodafone Arena Stadyumu gibi birçok çözüm ortağı olarak yer aldığımız, göğsümüzü kabartan, bizi gururlandıran projeler oldu. Ürünlerimizle yer aldığımız birbirinden değerli bu projelerin sayısını artırmak istiyoruz. Projelerin kapısını, enerji verimliliğinde en yüksek seviyelere çıkan ürünlerimiz ve mükemmel hizmet potansiyelimizle açıyoruz. Bu potansiyeli üst düzeyde tutmak için eğitime büyük önem veriyoruz. 45 ilde, 75 servise, 250 teknisyene sahibiz. Servislerimiz iyi eğitimler alıyorlar. 2014’te 1700’e yakın kişiye eğitim verdik. Bu sayı her sene daha da artacak.” 

Müşteri memnuniyeti Türkiye ortalamasının üzerinde

Wilo’nun müşteri memnuniyeti odaklı bir stratejiyle çalıştığını vurgulayan Yalçın, “Wilo’nun öncü kimliğini müşteri memnuniyeti alanında da ortaya koyuyoruz. Sadece bir B2B şirketi olmakla yetinmiyoruz. Son kullanıcının bildiği, hayatın içinde bir marka olmak için yatırımlarımıza devam ediyoruz. Wilo’nun benimsediği pazarlama artık şirketten şirkete değil, insandan insana ve biz bu yolla fark yaratmaya devam edeceğiz. Hizmetlerimizi kişiselleştirerek, insanlara dokunacağız” dedi.


Etiketler


Slider Altına