Header Reklam
Header Reklam

Wilo ile TEMA Vakfı'ndan Ortak Proje: sutema.org

11 Temmuz 2016 Dergi: Temmuz-Ağustos 2016
Wilo ile TEMA Vakfı'ndan Ortak Proje: sutema.org

Wilo, suyun izinden giden ve hayati değerini vurgulayan çalışmalarına devam ediyor. Wilo’nun,  TEMA Vakfı ile yaptığı işbirliği sonucu hayata geçirilen sutema.org internet sitesi, suyun değeri ve korunması konusunda farkındalık yaratacak bilgilerin daha çok insana ulaşmasını hedefliyor.

İnfografik temelli hazırlanan web sitesinde, suya dair merak edilenler ve bilinmeyen veriler paylaşılıyor. Dünyadaki su döngüsü, suyun sektörlere göre kullanım alanları, evsel su tüketimi, deniz ekosistemlerinin önemi ve Türkiye’nin başlıca tarihi su yapıları, sutema.org sitesindeki belli başlı konular arasında yer alıyor.

Suyu korumanın 10 basit yolu

Sutema.org sitesi ziyaretçileri farklı başlıklarla sunulan infografiklerde suya dair bilgileri, hem grafikler hem de içeriklerle keyifli bir şekilde okuyabiliyor. “Geleceğin Suyu” başlığını taşıyan infografikte, su tasarrufu konusunda çarpıcı bilgiler yer alıyor. İnfografikte yer alan bilgilere göre dört kişilik bir aile bir yılda; musluğu açık bırakmadan 18 ton, diş fırçalarken ve tıraş olurken suyu kapatarak 48 ton, gereksiz yere sifon çekmeyerek 16 ton, sifon hacmini düşürmek için plastik bir şişe yerleştirerek 1-3 ton, daha kısa duş alarak 18 ton, düşük akımlı duş başlığı kullanarak 2-4 ton, bulaşıkları makinede yıkayarak 26-46 ton, çamaşır makinesini tam doluyken kullanarak 9 ton, su kaçaklarını engelleyerek 10 ton ve muslukları tamir ettirerek 1 ton su tasarrufu yapabiliyor.

Türkiye’nin başlıca tarihi su yapıları

Sitede yer alan “Suyun Mirası” başlıklı ilgi çekici bir başka infografikte ise Türkiye’nin başlıca tarihi su yapıları ile ilgili bilgiler okurlarla paylaşılıyor. Wilo için yazar İrfan Unutmaz tarafından yazılan “Anadolu'da Antik Dönemden Günümüze Su Mühendisliği Harikaları ve Rotaları” kitabında da yer alan bilgiler, okuyucuları tarihte keyifli bir su yolculuğuna davet ederken, pek çok çarpıcı bilgiyi de gün yüzüne çıkarıyor.

“Suyun Mirası” çalışmasının bir bölümünde, antik dönemde inşa edilen barajlarla modern mimari ile yapılan barajlar karşılaştırılıyor. Günümüzde yapılan barajların ortalama ömrünün 50 yıl olduğu bilgisi verilirken, Alacahöyük'teki 3.500 yıllık Hitit Barajı'nın yöre halkı tarafından hâlâ kullanıldığı vurgulanıyor. Ferhat ile Şirin efsanesiyle anılan 25 km uzunluğundaki Ferhat Su Kanalı'nın ise antik çağlarda Amasya kentine su getirmek amacıyla yapıldığı belirtiliyor.

Bütünlüklü bir bilgi ve belge merkezi olma niteliğiyle büyük bir eksikliği dolduran sutema.org sitesi, su hakkında araştırma yapmak isteyen araştırmacılar için de önemli bir başvuru kaynağı olarak dikkat çekiyor. Sutema.org aynı zamanda bu alanda hayata geçirilen ilk internet sitesi projesi olma özelliğini taşıyor.

“Yeşil Dalga” programı Açık Radyo’da devam ediyor

Sutema.org projesi kapsamında 94.9 Açık Radyo'da her hafta Perşembe günü 11:00-11:30 saatleri arasında Yeşil Dalga programı yayınlanıyor. TEMA Vakfı’nın faaliyet ve görüşleri ile yürütülen çalışmalara ağırlıklı yer veren, bilim insanları, STK temsilcileri, gönüllüleri konuk eden Yeşil Dalga programı, Wilo Foundation ve Wilo’nun sponsorluğunda gerçekleşiyor.Sutema.org web sitesinde “Yeşil Dalga” programının kayıtları da yer alıyor.Slider Altına