Header Reklam
Header Reklam

Wavin, Operasyonel Sürdürülebilirlik Projeleri ile Tasarrufa İlham Veriyor

12 Mart 2022 Dergi: Mart-Nisan 2022
Wavin, Operasyonel Sürdürülebilirlik Projeleri ile Tasarrufa İlham Veriyor

Çevre duyarlılığını güçlü bir şekilde merkezine alan dünya plastik boru sektörünün önde gelen markalarından Wavin, operasyonel sürdürülebilirlik projeleri ile hem fazla tüketimi azaltıyor, hem de her alanda tasarrufa yönelik ilham veriyor. Sürdürülebilirlik çalışmalarıyla sektöre öncülük eden Wavin, gerçekleştirdiği projelerle geçtiğimiz yıl Adana’da bulunan fabrikasında yüzde 16 enerji tasarrufu, yüzde 48 aydınlatma tasarrufu, yüzde 28 su tasarrufu elde ederken yüzde yüz yeşil enerji kullanımı ile de öne çıkıyor.

Plastik boru sektöründe alanında ilklere imza atan Wavin, ürün ve sistemlerini geliştirirken doğayı korumaya, enerji verimliliğini artırmaya, temiz ve güvenli bir çevre sağlamaya önem veriyor. Çevre dostu duruşuyla öne çıkan Wavin, projeleriyle sürdürülebilirliğin gittikçe daha geniş bir alana yayılmasına örnek oluyor. Son olarak; 2021 yılında operasyonel sürdürülebilirlik projeleri geliştiren marka; enerji, aydınlatma ve su kullanımını minimum seviyeye indirerek sürdürülebilir kalkınmanın temelini atıyor. Bu kapsamda yüzde yüz yeşil enerji kullanımı ile de sektöre öncülük ediyor. 

“Her aşamada sürdürülebilirlik için sorumluluk alıyoruz”

2021 yılında Basınçlı Hava Kullanımının Azaltılması ile Enerji Tasarrufu Sağlama, LED Aydınlatma Dönüşümü, Su Tüketiminin Azaltılması, Yeşil Enerji Tedarik Anlaşması gibi operasyonel sürdürülebilirlik projeleri başlatan Wavin’in önemli başarılara imza attığını söyleyen Wavin Türkiye Fabrika Müdürü Ali Gülay konuşmasına şöyle devam etti: “Şirket olarak tüm iş süreçlerimizde sürdürülebilirliği odağımızda tutuyoruz. Sosyal sorumluluk çerçevesinde ulaşılması gereken sürdürülebilirlik ve çevresel hedeflerimize yönelik durmaksızın çalışıyoruz. 2021 yılında gerçekleştirdğimiz sürdürülebilirlik projelerimizle fabrika genelinde yüzde 16 enerji tasarrufu, yüzde 48 aydınlatma tasarrufu, yüzde 28 su tasarrufu sağladık. 2022 yılı Ocak ayı itibari ile ise  enerji tedarikinde yüzde 100 yeşil enerji kullanımına geçtik. Elde ettiğimiz sonuçlardan dolayı oldukça gururluyuz, projelerimizin sektöre örnek olacağına inanıyoruz.”

Üç alanda öncü tasarruf adımları

Wavin, Basınçlı Hava Kullanımının Azaltılması ile Enerji Tasarrufu Sağlama Projesi sayesinde basınçlı hava üretimi için harcanan enerji miktarını düşürerek, kaçak önleme çalışmaları gerçekleştirdi. Proje başlangıcından itibaren fabrika genelinde yüzde 16 enerji tasarrufu sağlandı. LED Aydınlatma Dönüşüm Projesi ile fabrika genelindeki tüm aydınlatma armatürleri, enerji verimli yeni teknoloji LED aydınlatma armatürlerine dönüştürüldü. Proje ile aydınlatma ihtiyacı karşılanırken yüzde  48 enerji tasarrufu elde edildi. 

Uluslararası yeşil enerji sertifikalı enerji tedariki

Wavin, su kullanımının azaltılması kapsamında yapılan çalışmalar ile geçmiş yıla oranla yüzde  28 tasarruf oranına ulaştı. 2022 yılı Ocak ayında I-REC (Uluslararası yeşil enerji sertifikası) tarafından sertifikalandırılmış yüzde 100 yeşil enerji kullanımına geçen marka, yerli rüzgar ve hydro kaynaklı enerji kullanımı ile çevresel sürdürülebilirlik ilkesini gönülden benimsediğini bir kez daha gösterdi.Slider Altına