Volvo ve Daimler, Hidrojen Bazlı Yakıt Hücreleri için Ortak Bir Girişim Başlattı

29 Nisan 2021 Dergi:

Ticari araç endüstrisinin iki lideri; Daimler Truck AG ve Volvo Group, uzun yol kamyonları başta olmak hidrojen bazlı yakıt hücrelerinin kullanımını hedefleyen ortak girişimlerini kamuoyuna duyurdu. Önde gelen küresel yakıt hücresi sistemleri üreticisi olma hedefiyle Cellcentric, 2025'te başlaması planlanan operasyonla, Avrupa'nın en büyük yakıt hücresi sistemleri üretim hattını kuracak. Hidrojen bazlı yakıt hücrelerinin yaygınlaşmasını hızlandırmak için iki ortak, teknolojinin uygulanabilir bir ticari çözüm haline gelmesini desteklemek için uyumlaştırılmış bir AB hidrojen politikası çerçevesi oluşturulmasını talep ediyor.
Daimler Truck AG CEO'su Martin Daum ve Volvo Group CEO'su Martin Lundstedt tarafından yönetilen özel dijital lansmanda şu bilgiler verildi: Avrupa Yeşil Anlaşmasının bir parçası olarak sürdürülebilir ulaşım ve karbonsuz bir Avrupa'nın 2050 hedeflerine ulaşılmasına yardımcı olmak için tasarlanan Cellcentric, hem uzun yol taşımacılığı hem de diğer uygulamalar için yakıt hücresi sistemleri geliştirecek, üretecek ve ticarileştirecek. Ortak girişim, hem Daimler Truck AG hem de Volvo Group'un onlarca yıllık uzmanlık ve geliştirme çalışmalarından yararlanacak.
Daimler Truck AG ve Volvo Group'a göre, tamamen elektrikli ve hidrojen bazlı yakıt hücreli kamyonlar, bireysel müşteri kullanım durumuna bağlı olarak birbirini tamamlayacak. Akü gücü daha ziyade daha düşük kargo ağırlıkları ve daha kısa mesafeler için kullanılırken, yakıt hücresi gücü daha ağır yükler ve daha uzun mesafeler için tercih edilen seçenek olma eğiliminde olacak.
Daimler Truck AG Yönetim Kurulu Başkanı ve Daimler AG Yönetim Kurulu Üyesi Martin Daum şunları söylüyor: “Hidrojenle çalışan yakıt hücreli elektrikli kamyonlar, gelecekte CO2 nötr taşımayı mümkün kılmak için anahtar olacak. Saf akülü elektrikli tahriklerle birlikte, uygulamaya bağlı olarak müşterilerimize gerçekten yerel olarak en iyi CO2-nötr araç seçeneklerini sunmamızı sağlayacak. Akülü elektrikli kamyonlar tek başına bunu mümkün kılmayacak. Ortağımız Volvo Group ile birlikte, bu nedenle, yakıt hücresi ortak girişimimizi başlattık ve hem teknolojinin gelişimini hem de seri üretim hazırlıklarını ilerletiyoruz. Gerekli hidrojen altyapısı ile ilgili olarak, yeşil hidrojenin uzun vadede ileriye dönük tek mantıklı yol olduğu açıktır."
Volvo Group CEO'su Martin Lundstedt şunları söylüyor: “Birleşik amacımız, Paris anlaşmasındaki en geç 2050 yılına kadar CO2-nötr hale gelme hedeflerine ulaşmaktır. Hidrojen yakıt hücresi teknolojisinin bu dönüm noktasına ulaşmamıza yardımcı olmada önemli bir rol oynadığına inanıyoruz. Ancak makinelerin ve araçların elektrifikasyonundan daha fazlasını başarmak gerektiğini biliyoruz. Gerekli teknoloji ve altyapıyı geliştirmek için kamu ve özel sektör paydaşları arasında daha fazla işbirliğine ihtiyaç vardır, bu nedenle, hidrojen yakıt hücresi teknolojisini bir başarı öyküsü haline getirmemize yardımcı olmak için dünyanın dört bir yanındaki politika yapıcılardan ve hükümetlerden birleşik eylem çağrısında bulunuyoruz. Yakıt hücre merkezli ortaklıklar, karayolu taşımacılığını karbonsuzlaştırma taahhüdümüz için hayati önem taşıyor."
Daimler Truck AG ve Volvo Group tarafından da desteklenen Avrupa'daki büyük kamyon üreticileri, bu nedenle, 2025 yılına kadar ağır hizmet araçlarına uygun yaklaşık 300 yüksek performanslı hidrojen yakıt ikmal istasyonunun ve en geç 2030’a kadar da 1000 civarında hidrojen yakıt ikmal istasyonunun kurulmasını istiyorlar. Uzun mesafeli operasyonlarda elektrikli kamyonlara güç sağlamak için yeşil elektrik taşıyıcısı olarak hidrojeni kullanan bu ortak girişim, karayolu taşımacılığının karbondan arındırılmasının önemli bir parçasıdır.
CO2-nötr kamyonlar şu anda geleneksel araçlardan önemli ölçüde daha pahalı olduğundan, talebi ve karşılanabilirliği sağlamak için bir politika çerçevesine ihtiyaç duyuluyor. Daimler Truck AG ve Volvo Group'a göre, bu, CO2 nötr teknolojiler için teşvikleri, karbon ve enerji içeriğine dayalı bir vergilendirme sistemini içermelidir. Bir emisyon ticaret sistemi de ek bir seçenek olabilir.
Yakıt hücresi sistemlerinin ve yakıt hücreli kamyonların seri üretimine yönelik net bir yol haritası
Yakıt hücre merkezli, büyük ölçekli seri üretim planları kavramsal olarak açıklandı. Daha fazla ayrıntı ve konumla ilgili bir karar 2022 yılı içerisinde açıklanacak. Seri üretime doğru önemli bir adım olarak, ön seri üretim hazırlıkları Stuttgart yakınlarındaki Esslingen'deki yeni bir tesiste gerçekleştiriliyor. Buna paralel olarak, hücre merkezli, prototip oluşturma çalışmaları devam ediyor.
Daimler Truck AG’nin ve Volvo Group’un hedefi, yaklaşık üç yıl içinde yakıt hücreli kamyonların müşteri testlerine başlamak ve bu on yılın ikinci yarısında yakıt hücreli kamyonların seri üretimine girmek.
Her iki firma da tüm araç ve ürün serilerinde ve özellikle tüm ürünler için yakıt hücresi entegrasyon çözümlerinde rakip olarak kaldığından, araçla ilgili tüm faaliyetler birbirinden bağımsız olarak yürütülmektedir.
Yakıt hücresi sistemleri için ortak girişim
1 Mart 2021'de Daimler Truck AG ve Volvo Group yakıt hücre merkezli bir ortaklık oluşturdu. Bu amaçla Volvo Group, mevcut Daimler Truck Fuel Cell GmbH & Co. KG'nin ortaklık hisselerinin yüzde 50'sini yaklaşık 0,6 milyar Euro karşılığında nakit ve borçsuz olarak satın aldı. Kasım 2020'de Daimler Truck AG ve Volvo Group, ortak girişim için bağlayıcı bir anlaşma imzaladı. Aynı yılın Nisan ayında bağlayıcı olmayan bir ön anlaşma zaten imzalanmıştı.
Nabern, Stuttgart (Almanya) ve Burnaby (Kanada) lokasyonlarında, disiplinler arası ekiplerde hücre merkezli olarak çalışan 300'den fazla uzman bulunuyor. Şimdiye kadar şirketin teknolojik gelişme söz konusu olduğunda oynadığı öncü rolün altını çizen yaklaşık 700 bireysel patent yayınlandı.