Header Reklam
Header Reklam

Voith, Busworld 2017’de Otobüsler İçin Yenilikçi ve Güvenilir Çözümlerini Sundu

27 Aralık 2017 Dergi: Kasım-Aralık 2017

Voith, 20-25 Ekim tarihleri arasında Belçika’nın Kortrijk kentinde gerçekleştirilen Busworld 2017 fuarında şehir içi ve şehirlerarası otobüslere yönelik yenilikçi ve güvenilir sistem çözümlerini sundu. Ziyaretçilerin ve katılımcıların büyük ilgi gösterdiği Voith standında alternatif tahrik teknolojileri, dijitalleşme ve sürdürülebilirlik konuları işlendi.

 Voith’in fuarda tanıttığı DIWA.6 Şanzıman’a ilişkin şu bilgilere yer verildi:

“Kullanıcıları için Voith DIWA.6 şanzıman, şehir içi ve şehirlerarası otobüslerde güvenilirlik ve verimlilik anlamına gelir. Benzersiz ilk vites aralığı ile DIWA, diğer şanzımanların ikinci ve üçüncü vites aralıkları içerisinde gerçekleştirdikleri aktarım oranlarını, vites değişimi olmaksızın kesintisiz olarak sağlamaktadır. Bu, tüm aktarma organlarında daha az aşınma, daha yüksek sürüş konforu ve daha az yakıt tüketimi anlamına gelir ve dolayısıyla işletme maliyetlerini önemli ölçüde azaltır. DIWA.6 şanzımanın stop-start özelliği, mümkün olan motor uygulamalarıyla birlikte bir duruş esnasında 180 saniyeye kadar bekleyebilme özelliğiyle rakipsizdir. Otobüsün nasıl kullanıldığına bağlı olarak bu, yüzde 10 – 12’lik bir yakıt tasarrufu anlamına gelir. Sadece CO2 ve NOx salınımlarını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda çevrenin korunmasına yardımcı olur ve gürültü kirliliğini azaltır. Günümüzde 1.000’den fazla otobüs DIWA.6 Stop-Start teknolojisi ile donatılmış olup teknolojinin güvenilirliğini ve katma değerini günlük kullanımda kanıtlamaktadır.

DIWA.6 şanzıman ayrıca, daha düşük emisyon değerleri ve daha düşük yakıt maliyetleri olan CNG’li araçlarda da ekomomi ve performansı en iyi şekilde birleştiren en ideal şanzıman olarak karşımıza çıkmaktadır. Daha uzun vites geçiş aralıkları sayesinde DIWA.6 şanzıman, zorlu koşullarda, CNG ve dizel tüm motorlar tipleriyle yüksek derecede uyum sağlamaktadır. Kuvvetli ikincil retarder ile yüksek konfor ve güvenli frenleme sağlanmaktadır. DIWA.6 şanzıman ile yakıt sarfiyatı, CO2 ve NOx salınımı ve gürültü seviyesi ciddi ölçüde düşürülmüştür”.