Header Reklam
Header Reklam

Üsküdar, Atık Toplama ve Ayırma Tesisine Kavuştu

07 Mayıs 2018
Üsküdar, Atık Toplama ve Ayırma Tesisine Kavuştu

Selimiye mahallesinde hayata geçirilen tesisle kağıttan, metale, plastikten ahşaba kadar hemen her türlü atığı ayırabilme özelliğine sahip tesis Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve binlerce belediye temizlik hizmetleri çalışanının katılımıyla hizmete açıldı.

Açılışta konuşan Hilmi Türkmen, Üsküdar’ın İstanbul’un en kalabalık ilçelerinden biri olduğunu söyleyerek:"Üsküdar Belediyesi olarak biz büyük bir nüfusa hizmet veriyoruz. Kayıtlı nüfusumuz 533 bin ama gündüz ziyaretçimiz 2 milyona yaklaşıyor. Bu büyük nüfusun ürettiği çöp gerçeği ile karşı karşıyayız. Biz de planlamalarımızı bu gerçeğe göre yapıyoruz. İstanbul’un en temiz ilçelerinde biriyiz. İşte bu temizlik düzeyine erişmek sokaklardan çöp toplamakla mümkün değil. Daha fazlası gerekiyor. Biz de işte bunu başardık. Ama geldiğimiz nokta yeterli değil. Bu mesele hem kurumsal bir yönetim istiyor. Hem de bireysel sorumluluk gerekiyor" dedi.

 İstanbul’un bir zamanlar çöğ dağlarıyla konuşulduğunu hatırlatan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, her gün yüzlerce ton çöpü cadde ve sokaklardan topladıklarını belirtti:

"Her gün 500 tondan fazla çöp topluyoruz. Bize maliyeti en yüksek olan hizmetimiz budur. 1000’e yakın arkadaşımız çalışıyor bu birimde. Topladığımız atıkların ancak  %10’unu geri dönüşümde değerlendirebiliyoruz. Bunu artırmak gerekiyor. Tesisler bunun ilk adımı. Temiz bir Üsküdar, temiz bir İstanbul temiz bir Türkiye adına çok çalışıyoruz. Bu büyük mücadelenin önemli parçaları da tesislerdir demiştik. İşte bu yeni tesisimiz Ambalaj Atık Toplama Ayırma Tesisimiz Üsküdar’ımıza, şehrimize hayırlı olsun.’’

Hilmi Türkmen konuşmasının ardından açılışını gerçekleştirdikleri tesisteki çalışmaları yerinde inceledi.Slider Altına