Header Reklam
Header Reklam

Üsküdar Afet Koordinasyon Merkezi Açıldı

14 Temmuz 2021 Dergi: Temmuz-Ağustos 2021
Üsküdar Afet Koordinasyon Merkezi Açıldı

Deprem başta olmak üzere yaşanabilecek afet durumu karşısında etkin mücadele vermek, afet bilinci oluşturmak ve Üsküdar'ı afetlere hazır bir ilçe haline getirmek amacıyla Üsküdar Afet Koordinasyon Merkezi açıldı.

Üsküdarlıların yaşamlarını güvence altına alan Üsküdar Belediyesi, doğal afetler sonrasında yaşanabilecek olumsuzluklarla mücadele edebilmek amacıyla projelendirdiği Afet Koordinasyon Merkezi’ni tamamladı. Doğal afetler sonrasında ortaya çıkabilecek olumsuzluklarla etkin mücadele edebilmek için tasarlanan merkez, üstün donanımından aldığı güçle diğer merkezlerden ayrışıyor. Burhaniye Mahallesindeki Oğuzhan Camisinin alt katında yer alan merkezin toplam kullanım alanı yaklaşık bin metrekare. Merkezin içerisinde, 55 kişilik eğitim salonu, toplantı odası, haberleşme odası, malzeme deposu ve ofisler bulunuyor.

uskudar-belesiyesi-hilmi-turkmenAfet Koordinasyon Merkezi'nin açılışında konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Afet Koordinasyon Merkezi Üsküdar’ın tam orta yerinde yer alıyor. Lokasyon itibarıyla Üsküdar’ın ortasında yer alan mahalle Burhaniye Mahallesi. Buradan sahile, Çamlıca’ya, arka mahallelere ulaşım kolay. Dolayısıyla bu bölgeyi seçtik ve merkezimiz tam teşekküllü bir afet yönetim merkezi oldu. Burada bir acil durumda olaylara hemen nasıl müdahale edilir, en az zararla nasıl atlatırız bu süreci diye tam tekmil hazırlığımız var. Tabii böyle bir durumla karşı karşıya kalmayı istemeyiz ama biz işimizi kış tutalım yaz çıkarsa bahtımıza diye planladık” diye konuştu.

Başkan Türkmen konuşmasının devamında şunları söyledi: “Burasını bir afet yönetim merkezinden ziyade bir afet eğitim merkezi olarak konumlandırdık. Burada Üsküdar’daki gençleri, öğrencileri, üniversitelileri, vatandaşlarımızı belli bir program dahilinde eğitime alacağız. Deprem anında, deprem öncesinde, deprem sonrasında nasıl hareket edilebilir, neler yapılabilir konularını burada hem simülasyonlarla pratikte anlatacağız hem de bu işin uzmanları tarafından burada çocuklara eğitim verilecek. Afet Koordinasyon Merkezimiz Üsküdar'ımıza hayırlı olsun.”Slider Altına