Header Reklam
Header Reklam

Uluslararası Şehir Eşleştirme Zirvesi Başladı

12 Kasım 2020
Uluslararası Şehir Eşleştirme Zirvesi Başladı

Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin yerel yönetimlerinin bir araya geldiği 12-13 Kasım tarihlerinde düzenlenen Uluslararası Şehir Eşleştirme Zirvesi açılış oturumuyla başladı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Karatepe, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkanı ve aynı zamanda AB Bölgeler Komitesi Başkan Yardımcısı Anders Knape’nin açılışını yaptığı etkinlikte; AB üyesi ülkelerden ve Türkiye’den şehir eşleştirme konusunda çalışmalar yapan çok sayıda yerel yönetim birimi, üniversite, sivil toplum kuruluşu ve uluslararası kuruluş temsilcisi bir araya geldi.

Şahin: “AB Delegasyonuyla daha yakın çalışma azim ve kararlığındayız”

Sürdürülebilir kalkınmanın çevre ve insani kalkınmayla bir bütün olduğunu hatırlatan TBB Başkanı Fatma Şahin, şehirlerin ve ülkelerin yeni döneme bu bakış açısıyla hazırlanılmasını gerektiğini söyledi. Sürdürülebilir ortaklıklarda da özellikle kardeş şehirlerin çok daha önemli bir hale dönüştüğünün altını çizen Şahin, kardeşliğin karındaşlık değil, iyi günde kötü günde, hastalıkta ve sağlıkta bir ve beraber olmak olduğuna vurgu yaptı. Şahin şöyle devam etti: “TBB bünyesinde ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesinde bu bakış açısıyla birlikte daha neler yapabiliriz diye konuştuğumuzda AB’nin devam eden programlarını pandemiyle birlikte güncellemesi ve yeni ortaklıklar hayata geliştirmesi gerektiğini gördük. Her şehrin öncelikleri ve kardeş şehir ortalıkları var. Bu ticari, kültürel, gençler arası değişim ortaklığı olabiliyor. Günün sonunda kardeşlik çoğalınca kazanan dünya oluyor. Kazanan dünya barışı oluyor. Dünyaya baktığımız zaman kardeş şehirlerin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Gönül bir sohbet ister kahve bahane. Bu başlıklarla birlikte gençler, kadınlar, aileler ve şehirler bir araya geliyor. İnsan tanımadığının, bilmediğinin düşmanıdır. Masadaki dostluk, dünya barışı için yeni bir networka dönüşüyor. TBB olarak bu konulara çok özel destek verdik.”

Pandemi sürecine de değinen Şahin, “Pandemi sürecinde Türkiye’nin Cumhurbaşkanımızın liderliğinde nasıl başarılı bir mücadele verdiğini görüyoruz.  Görevimizin farkındayız. AB Delegasyonuyla daha da yakın çalışma azim ve kararlığındayız. Almanya başta olmak üzere tüm Avrupa’daki yerel yönetimlerle çok yoğun çalışacağız ve kardeş şehirleri ilişkilerini çok daha güçlendireceğiz. Bunu Cumhurbaşkanımıza da illettik. Onun himayelerinde büyük bir uluslararası toplantının altyapısını hazırlıyoruz” dedi.

Kaymakcı: “Projenin ikinci aşamasını Türkiye Belediyeler Birliği yönetecek”

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı, Büyükelçi Faruk Kaymakcı projenin başlangıcından bugüne kadar neler yapıldığından bahsederek üstü düzey politikada bazen gerginlikler yaşansa da yerel politikaların hala birbiriyle yakın çalışarak başarılı sonuçlar elde ettiklerini söyledi. Bu projenin uzun perspektifli olduğunu ve kalıcı sonuçlar elde etmek istediklerini belirten Kaymakcı projenin ikinci aşamasını Türkiye Belediyeler Birliğini liderliğinde devam ettirileceğini belirtti. Projeyi anlatırken rakamlara yer veren Kaymakcı 19 belediye, 2 vilayet ve 2 kaymakamlığın yer aldığı 4,5 milyon euroluk projede 1,9 milyon euronun teknik destek ve 2,6 milyon euronun ise hibe şeklinde gerçekleştiğini açıkladı. 2050 yılına kadar dünya nüfusunun 3’te 2’sinin şehirlerde yasayacağının öngörüldüğünü paylaşan Kaymakcı, küreselleşen dünyada sorunların da ortak olduğunu ifade ederek çevre, istihdam, güvenlik, sağlık vb. konularında ortak hareket etmek zorunda olunduğunu kaydetti. Proje kapsamında bugüne kadar yapılan çalışmaları sıralayan Kaymakcı, bundan sonra da Türkiye’deki belediyelerin Avrupa programlarına etkin bir şekilde katılmasını beklediklerini de sözlerine ekledi.

Büyükelçi Meyer-Landrut: “Şehir eşleşmesiyle kentleri birbirini ekonomik ve sosyal olarak destekliyor”

Şehir eşleştirmesinin tarihsel sürecine değinen Büyükelçi Meyer-Landrut, şehir eşleşmesiyle kentlerin birbirini ekonomik ve sosyal olarak desteklediğini ve sorunlara birlikte çözüm aradığını söyledi.  Büyükelçi Meyer-Landrut, “Bu proje ile yerel yönetimlere vatandaşların dahil edilmesi, yüksek nitelikli projelerin birlikte yapılması ve sivil toplum örgütleri ile işbirliğinin kurulmasını amaçlamaktadır” ifadesini kullandı.

Vatandaşların birbirine yakınlaşmasını sağlayan projelerin aynı zamanda ortak Avrupa kimliğini de olumlu etkilediğini söyleyen Meyer-Landrut, bu amaç doğrultusunda açılan hibe programlarına Türkiye’den 164 başvuru yapıldığını, bunların arasından 23’ünün seçildiğini ifade etti.

Türkiye’den 19 şehrin seçilen alanlardaki projelere katılacağını kaydeden Meyer-Landrut, “Şehirler arasında eğitim, çevre, sağlık, kültür, turizm, enerji, inovasyon ve kamu idaresi gibi alanlarda projeler yürütülmektedir. Bütün bu projelerin ortak teması Avrupa'dır. Bu tema, demokratik, birleşmiş, küresel bakış açısına sahip, kültürel çeşitliliğe önem veren bir temadır” dedi.

Karatepe: “Kardeş şehir ilişkileri barış, demokrasi ve halkların yakınlaşması bakımından önemlidir” 

Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Karatepe kardeş şehirlerin gerekliliği üzerine konuşarak akademik bilgiler verdi. Şehirciliğin tarihi, gelişimi ve demokrasiye etkisi üzerine konuşan Karatepe, “İnsanlık yerleşiminde yönetim anlayışında şehir her zaman devletten önce geliyor. Devlet yok iken şehirler vardı. Karşılıklı olarak rekabet şehirler üzerinden yapılıyordu. Sanayi öncesinde insan henüz vatandaş değildi. Vatandaşlık kavramı gelişmemişti. Bir şehrin hemşehrisi olarak anılırdı. Eski Roma’da bütün büyük generaller ve yöneticiler şehirleriyle anılırdı. Bizim kültürümüzde de insanlar kendilerini şehirleriyle anlatırlar. Asker komutanına kendisini takdim ederken ismini ve memleketini söyler. Şehirli, memleketli olmak bir kimliktir” dedi. 

Ülkeler demokratikleştikçe, kalkındıkça yerel değerlerin ve kent kimliğinin öne çıktığını söyleyen Karatepe, “Ülkeler arası diplomasi ve ilişki devletler düzeyinde yürütüldüğünde politiktir. Şehirler üzerinden yürütülürse kültürel ve sosyal boyutlu olmak zorundadır bu da barış, demokrasi, halkların yakınlaşması bakımından önemlidir” dedi. 

Kardeş şehir seçimlerinde de dikkatli olunması tavsiyesinde bulunan Karatepei “Deniz kenarında bir şehrin karşılıklı olarak turizm yapıldığı kış turizminin yapıldığı bir şehirle kardeş olması daha iyi olabilir. Destekçi olabilirler” şeklinde konuştu.

Zirve çeşitli etkinliklerle devam edecek

İki gün sürecek etkinlik şehirler arası işbirliği ve yerel diplomasinin öneminin ele alındığı paneller, söyleşi ve sanat etkinlikleriyle devam edecek. Ayrıca programla eş zamanlı olarak Şehir Eşleştirme Hibe Programı kapsamında desteklenen 23 projenin tanıtılacağı sanal fuarı ziyaret edebilecek.Slider Altına