Header Reklam
Header Reklam

Tuzla sahillerindeki işgaller kaldırılıyor

24 Aralık 2009 Dergi: Eylül-Ekim 2009

Tuzla Belediyesi, halktan gelen yoğun istek ve şikayetler üzerine; özellikle site sakinleri ile villa sahiplerinin yaklaşık 30 yıldır işgal ettiği sahil alanlarını tüm halkın kullanımına açtı. Yaklaşık 25 km'lik bir sahil bulunan Tuzla'da, halk bu sahillerin sadece 2.5 km'lik kısmını kullanabiliyordu.

Tuzla Belediyesi, Hazine'ye ait olan ancak işgal edilen noktaları tespit ederek, işgali yapan villa sahipleri ve site yöneticilerine, 3621 sayılı Kıyı Kanunu'nun ilgili 6. maddesine dayanarak, 20 gün öncesinden tebligat yaptı. Ancak site yöneticileri ve villa sahipleri, tanınan süre içerisinde işgali kaldırmayınca Tuzla Belediyesi harekete geçti. Zabıta, Fen İşleri ile Park ve Bahçeler Müdürlüklerine bağlı ekipler, halkın sahile inmesini engelleyen istinat duvarlarını, tel örgüleri ve demir korkulukları yıkarak 30 yıllık işgali sonlandırdı. Yeni imar yolları açılarak işgalden kurtarılan sahil bandı, '1. Etap Çevre Düzenleme ve Bitkilendirme Projesi'yle yeni bir çehreye kavuşacak. Projeyle, 25 kilometre uzunluğunda sahil bandına sahip Tuzla'da yaşayan vatandaşlar, yaz aylarında rahatça denize girebileceği bir plaja da kavuşmuş olacak.

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, halka açık mevcut 2.5 kilometrelik sahil şeridinin söz konusu çalışma tamamlandığında 11.5 kilometreye çıkarılacağını açıkladı.  Başkan Yazıcı, 'Tuzla Sahili'nde, belki yıkım gibi görünen hadise aslında, bütün vatandaşların kullanımına açılması gereken alanların, işgallerden kurtarılmasıdır. İstanbul Valiliği ve Tuzla Kaymakamlığımızın bilgisi dahilinde yapılan çalışmayla, sahillerimizi tüm Tuzla halkının hizmetine sunacağız' dedi.


Etiketler


Slider Altına