Header Reklam
Header Reklam

Türkiye’nin En Kapsamlı Bilim Merkezi’nin 1. Fazı Üsküdar’da Açıldı

05 Kasım 2018
Türkiye’nin En Kapsamlı Bilim Merkezi’nin 1. Fazı Üsküdar’da Açıldı

Üsküdar Belediyesi, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve Tübitak’ın işbirliği ile kapılarını çocuk ve gençlere açan Üsküdar Bilim Merkezi’nin 1. fazı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından açıldı. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in ev sahipliğinde gerçekleşen açılışta Bakan Varank’ı, aralarında özel yetenekli çocukların da bulunduğu yüzlerce öğrenci karşıladı. Farklı yaş gruplarından farklı birikime sahip bireyleri bilimle buluşturarak, bilim ve teknolojiyi toplum için anlaşılır ve ulaşılır bir hale getirme amacıyla kurulan Üsküdar Bilim Merkezi’nin açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bilgiyi elinde tutan toplumların bugüne ve yarına yön verdiğini söyledi:

‘’Bilgiyi elinde tutan toplumların, çağa yön verdiği bir zamanda yaşıyoruz. Ekonomi ve siyaset başta olmak üzere birçok alanda önde olan toplumlar, bunu sahip oldukları bilgiye ve bilimsel kapasitelerine borçludurlar. Elbette ki, bilim ve teknik asırlar boyu tüm insanlığın birikimleriyle bugünkü halini aldı. Mirasçısı olmakla gurur duyduğumuz medeniyetimiz; tıpta, astronomide, matematikte ve daha birçok alanda bilim mirasına çok önemli katkılarda bulunmuştur. Ancak biz sadece övünmekle yetinemeyiz. Bilimi ve teknolojiyi ithal eden, taklit eden bir toplum olmak bize yakışmaz. Unutmayın bilim, aynı zamanda bir yarıştır. Uzay yarışı olmasaydı belki de aya insan gönderilmesi mümkün olmayacaktı. Bu yarış bugün daha da hızlandı. Biz de millet olarak sonuna kadar bu yarışın içinde olacağız. Bu bizim hem tarihi hem de geleceğe karşı sorumluluğumuzdur.’’

 “Milli Teknoloji Hamlesini gerçekleştirmenin yolu bilimin toplum tarafından özümsenmesi ve sevilmesi ile mümkündür” diyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’Bu hamleyi gerçekleştirmenin yolu da Bilimin toplum tarafından özümsenmesi ve sevilmesiyle mümkündür. İşte bu bilinçle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak bilimin ve tekniğin 7’den 70’e sevilmesi, yaşanması ve paylaşılması için gayret ediyoruz. TÜBİTAK bu açıdan çok değerli çalışmalar yürütüyor. İşte Bilim Merkezlerimiz bu değerli çalışmalar arasında en çok önemsediklerimizden birisidir. Bugüne kadar 5 bilim merkezimizi tamamladık. Konya Bilim Merkezinin ziyaretçi sayısı bir milyonu aştı. Kocaeli ve Bursa Bilim Merkezleri’nin yıllık ziyaretçi sayıları bir milyona yaklaştı. Kayseri ve Elazığ Bilim Merkezleri’nin ziyaretçi sayıları da gün geçtikçe artıyor. Bu sayılar ne kadar doğru bir iş yaptığımızın göstergesi. Gençlerimizin, çocuklarımızın ve ailelerimizin bilim merkezlerine olan ilgisi, bu konudaki heyecanımızı daha da artırıyor.’’

Üsküdar Bilim Merkezi’nin Türkiye’deki 6. merkez olduğunun altını çizen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, çocuk ve gençlere seslendi:

Gelecek, bilime ayak uydurup onu keşfedenlerin olacak. Bilim merkezleri fikri, en verimli öğrenmenin aktif şekilde gözlem yaparak, dokunarak, görerek, işiterek, deneyerek ve soru sorarak gerçekleştiği gerçeğine dayanmaktadır. Bir bilim merkezindeki sergiler ile bilime adeta dokunabiliyoruz. Bir sergide robotları, diğerinde hayatın kaynağı suyu, bir diğerindeyse astronomiyi gözlemleyerek öğreniyoruz. Bilim merkezleri, gençlerimize ve çocuklarımıza bilim ve teknolojiyle ilgili birçok deney ünitesi sunarak, okul dışında da oldukça farklı bir deneyim kazandırıyor. İşte sürekli eleştirilen ezbere dayalı eğitim yöntemini ortadan kaldıracak en etkili araçlardan biri de bu merkezlerimizdir. Bakanlığımızın bu alandaki hedefi, çocuklarımıza bilimi sevdirmek ve bu yolla çocuklarımıza girişimcilik ruhu kazandırmaktır.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ise konuşmasında, Bilim Merkezi’nin geleceğin bilim insanının yetişmesinde büyük katkısı olacağına inandığını söyledi: ‘’Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın hem Başbakanlığı hem de Cumhurbaşkanlığı döneminde bilim ve teknoloji konusunda inşa ettiği bir vizyon var. Milletimiz ve devletimiz de bu vizyonu benimsedi. Biz de Üsküdar Belediyesi olarak bu vizyona gönülden bağlıyız. Hem bilimsel çalışmaları teşvik edecek tesisler kuruyoruz. Hem de eğitim merkezlerimizde bilimin ve teknolojinin önemini vurgulayan bir müfredatımız var. Belediyecilik hizmetlerimizi de yine bilimsel çalışmalar ışığında gerçekleştiriyoruz. Herkesin, ama özellikle gençlerin bilime ve teknolojiye erişimini kolaylaştırmak için çalışıyoruz..’’

Açılışta konuşan Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar ise, ‘’Bilim Merkezi tamamlandığında Finans, Otomotiv, Robotik, İletişim, Doğa Bilimleri, Enerji, Tıp Teknolojileri, Havacılık ve Uzay Sergi Galerisinin de yer alacağı kompleks, alanında bu kapsamda bir ilk olup,  gözde Bilim merkezlerinden biri olarak faaliyetini sürdürecektir. Ülkemizin müreffeh ve bağımsız olma yolundaki Milli Teknoloji Hamlesi hedefleri kapsamında yüksek teknolojiyi sadece üreten değil hayal eden,  araştıran,  geliştiren ve üreten bir topluma dönüşmesi yolundaki önemli köşe taşlarından biri olacağını değerlendirdiğimiz bu önemli merkezin bir paydaşı olmak ve bugün ilk fazının açılışına şahit olmak bizim için önemli bir gurur ve mutluluk vesilesi’’ diye konuştu..

 Slider Altına