Header Reklam
Header Reklam

Türkiye’nin en büyük kent müzesi Antalya’da yapılacak

22 Şubat 2017 Dergi: Ocak-Şubat 2017
Türkiye’nin en büyük kent müzesi Antalya’da yapılacak

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Kent Konseyi işbirliğinde yapılacak Kent Müzesi Projesi çalışmaları kapsamında Antalya Kültür Merkezi’nde (AKM) bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kent Konseyi Başkanı Sema Nur Kurt, STK temsilcileri, muhtarlar, akademisyenler ve vatandaşlar katıldı. Toplantıda konuşan Başkan Menderes Türel, Antalya’nın hızla büyüdüğünü belirterek bu büyüme ile birlikte de göç aldığını söyledi. Türel, “Kırdan kente ve diğer şehirlerden şehrimize göç ile birlikte bir kimlik meselesinin de ortaya çıktığını inkar etmemiz mümkün değil. Türkiye’de maalesef son 50 yılda kimliksiz şehirler inşa ettiğimizi çok söyledim. Bunu üzülerek görüyoruz ve şahit oluyoruz. Ülkemizde İstanbul’un eski semtleri ve Bursa gibi kadim Osmanlı şehirleri kültürlerini bir nebze koruyabilmişlerdir. Antalya’nın kimliği ise Kaleiçi, Kalekapısı, biraz da Konyaaltı Caddesi ile Işıklar arasında bölgenin dışına çıkamamıştır ve sonra da zaten kaybolmaya yüz tutmuştur” diye konuştu.
Kimliksiz şehirlerin insanlarda kimlik bunalımları ortaya çıkmasına sebep olduğunu belirten Başkan Türel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Değerli hocamız İskender Pala’nın çok güzel bir sözü vardır. ‘Şehirler insanların karakterlerini belirler’ der ki çok güzel bir tespittir. Çünkü Antalya’da yaşayan bir kişinin yaşam alışkanlıkları, sosyal yaşam alışkanlıkları, sportif faaliyetleri, kültürel faaliyetleri, Erzurum’daki, Trabzon’daki, Konya’daki, Edirne’deki, Van’daki kişilerden çok büyük farklılık arz eder. Hatta bırakın şehirleri, bir şehrin iki semtinde İstanbul’un Fatih’inde ve Kadıköy’ünde yaşayan kişilerin yaşam alışkanlıkları çok farklıdır. Nereden kaynaklanıyor, şehirlerin insanlara yüklediği karakterden kaynaklanıyor. O yüzden biz Türkiye’de kimliksiz şehirlerle çok ciddi toplumsal problemleri de yaşıyoruz. Oturduğu, yaşadığı şehre yabancılaşan insanlar, adeta kültür şoku yaşayan gençler başka problem ve risklere de sahip olabilmektedir. Maalesef kimliksiz toplum birçok kötü alışkanlık içerisinde de büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalıyor”.

“Kendi kültürünü ve tarihini bilmeyen bocalar”

“Antalya’da büyüyen, fakat Kaleiçi’nde Roma tarihini, Selçuklu tarihini, Osmanlı tarihini bilmeyen, Yivli Minare’yi kendi mirası gibi benimsemeyen bir çocuk veya gencimiz, aidiyet sıkıntısı yaşayacak ve kendi hayatında da ister istemez bocalayacaktır” diyen Başkan Türel, şunları söyledi: “Şehirler, içinde yaşayanların kimlik ihtiyacına yeterince cevap veremediğinde başka kimlik arayışları öne çıkmaktadır. Diğer taraftan kent kültürü, kentlilik bilinci, aktif ve sorumlu vatandaşlardan oluşan demokratik bir toplumun da temelidir. Kent kimliği sadece sosyal bir meseleden ibaret değildir. Küresel standartlaşma yaşadığımız, her şeyin makine düzenine girdiği bir çağda dünyaya mal ve hizmet satabilmek için ürünümüzün ‘unique’ denilen yani bize has, özgün olması ve bunun için de özgün kültürün korunmuş olması gerekir. Antalya gibi bir turizm merkezinde geleneksel unsurları, mimarimizi, mutfağımızı, eğlence kültürümüzü yok sayarsak, turizmin istediğimiz gibi olmayacağını da artık biliyoruz”.

“Kent kimliği ekonomik bir mesele”

Kent kimliğinin aynı zamanda ekonomik bir mesele olduğuna dikkat çeken Başkan Türel, “Kendi kültürel kimliğimizi ticari ürünlerimize yansıtamazsak o zaman ekonomide de istediğimiz gelişmeyi sağlayamayabiliriz. Bazen takılıyorum bu Antalyaspor meselesine. Geçtiğimiz hafta da çok güzel bir tesis açılışı yaptık, Antalyaspor taraftarlığı dahi bugün hala halkımızda yeterince sahiplenilmediği için birtakım problemleri ortaya çıkarıyor. Süper Lig’de şampiyon olan takımların bayrakları Antalyaspor bayraklarından önce balkonlarda sallanıyor. Bu bile bizim kent kimliğimizi nasıl unutmaya başladığımızın en güzel göstergesi. Ben sportif faaliyetlerin de, ekonomiye, sosyal yaşama, demokrasiye ve kent kimliğine çok ciddi katkı sağlayacağını düşünüyorum” dedi.