Türk-Alman Su İşbirliği Günleri yapıldı

30 Ekim 2015 Dergi: Eylül-Ekim 2015

Son dört yıldan bu yana German Water Partnership (GWP) tarafından yılda bir kez Türkiye’nin farklı şehirlerinde düzenlenen Türk-Alman Su İşbirliği Günleri Çalıştayı’nın beşincisine bu yıl Konya ev sahipliği yaptı. GWP Türkiye Ülke Forumu Başkanı Hans-Joachim Werner, su ve atıksu teknolojileri alanından kurumlar, yerel yönetim ve firma temsilcileriyle yılda bir kez Türkiye’nin farklı bir şehrinde bir araya geldiklerini ve suyun sürdürülebilir ekonomisini masaya yatırdıklarını ifade etti.

KOSKİ Genel Müdürü İsmail Selim Uzbaş ise, su kaynaklarının azalmasının sadece bir ülkeyi değil tüm dünyayı ilgilendirdiğine işaret etti. Artan dünya nüfusu ve su kaynaklarının yetersiz hâle gelmesiyle artık suların yetmediğini kaydeden Uzbaş, “Çevre kirliliği haddinden fazla yapılıyor. Bu da bize büyük sorumluluklar yüklüyor. Hiçbir şey insan hayatından daha değerli değildir. İnsan hayatının ve canlıların birinci derecede ihtiyacı olan temiz su ve temiz çevreyi daha çok para kazanmak adına veya daha fazla güç, nüfuz elde etme adına yok etmeye kimsenin hakkı yoktur. Bu çerçevede insanoğlunun fert olarak kendisini sorgulamasında fayda vardır” dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de su teknolojileri, su arıtma teknolojileri konusunda yeni gelişmelerin, yeni programların da tanıtıldığı çalıştayın teknoloji transferi, teknolojik işbirliği ve yeni gelişmelere de vesile olduğunu belirterek memnuniyetini dile getirdi. Slider Altına