Header Reklam
Header Reklam

Tüm Dünya Türkiye için Seferber Oldu

11 Şubat 2023
Tüm Dünya Türkiye için Seferber Oldu

Türkiye’yi yasa boğan, güneydoğuda on ili ve ilçelerini yerle bir eden deprem afetine tüm dünya duyarlılık gösterdi. En az 70 ülke, 16 uluslararası kuruluş çifte depremin ardından yardıma koştu.  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Perşembe günü "95 ülke ve 16 uluslararası kuruluştan yardım teklifi aldık” dedi. BBC’nin haberine göre;

İsrail'den yola çıkan 'Zeytin Dalları' adlı insani yardım ekibi de Türkiye'ye geldi.
İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, "İsrail Devleti adına Türkiye'nin güneyinde yaşanan deprem nedeniyle Türk halkına derin üzüntülerimi bildiririm. Kalbimiz depremden zarar görenlerin yanında" dedi.
İsrail Büyükelçiliği Salı günü yaptığı yazılı açıklamada, "öncü ekip bölgeye ulaştıktan sonra 7 Şubat sabahı afet sonrası müdahale konusunda deneyimli 167 kişilik asli ekibin, arama kurtarma köpekleri, 16 ton acil yardım malzemesi ve teknik ekipman ile bölgeye ulaştığını" belirtti.
Büyükelçilik ayrıca, deprem bölgesinde sahra hastanesi kurmak üzere, aralarında arama kurtarma uzmanı, tıbbi hekim, doktor, hemşire ve paramedikler bulunan 230 kişilik bir acil yardım ekibinin ve yüzlerce ton malzeme taşıyan 15 İsrail askeri kargo uçağının da 8 Şubat akşamı Türkiye'ye ulaştığını duyurdu.

Kırgızistan 100 adet “yurt” adı verilen geleneksel Kırgız çadırlarından; 20 adet dayanıklı askeri çadır ve bir adet sahra hastanesi gönderiyor. İkinci bir uçakla da, her türlü teçhizata sahip 20 kişilik arama kurtarma ekibi geliyor. Bu ekibin yanında kıyafeti gıda gibi insani yardım malzemeleri de olacak. Kırgızistan, depremin ilk günü de 63 kişilik arama kurtarma ve sağlık ekibini Türkiye’ye göndermişti.

Litvanya’dan arama kurtarma ve insani yardım ekipleri de, Litvanya Hava Kuvvetleri’ne ait Spartan adlı uçakla depremden etkilenen bölgelere gönderiliyor. Bu, Litvanya’dan son depremler için Türkiye’ye yönlendirilen ilk ekip olacak. Ekip aynı zamanda 528 bin Euro’luk yardım da topladı.

Letonya da bölgeye 5 bin battaniye ve üç adet büyük ısıtmalı çadır ve ayrıca ısıtıcılar gönderiyor. Gönderilen kış şartlarına uyumlu malzemenin değerinin 189 bin Euro olduğu açıklandı. Letonya ek olarak Türkiye’ye 70 bin Euro da yardım yapacak.

Gürcistan hükümeti de yaklaşık 370 bin dolarlık yardımı, ulusal rezervlerden Türkiye’ye göndermek üzere ayırdığını açıkladı.

Ukrayna Devlet Acil Durumlar Servisi'nin Facebook hesabına göre 87 arama kurtarma görevlisi, doktor ve itfaiyecilerle eğitimli köpekler Türkiye’ye gönderildi.

Kuzey Makedonya da, birkaç gün önce gönderdiği arama kurtarma ekiplerine ek olarak ordu özel birliklerinden 24 kişiyi ve eğitimli iki köpeği daha Gaziantep’e gönderdi. Ayrıca devlet bütçesinden 100 bin Euro da Türkiye’ye yardım kapsamında ayrıldı. Ülkenin birçok şehrindeki belediyeler de itfaiye ve maden arama ekiplerini Türkiye’ye gönderdi.

Azerbaycan Büyükelçiliği, Türkiye'ye 725 kişilik ekibin gönderildiğini açıkladı. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı'nın verdiği bilgiye göre, arama kurtarma çalışmalarına destek amacıyla Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in talimatıyla Acil Durumlar Bakanlığı'na (MES) bağlı 420 kişilik kurtarma ekibi, ilgili ekipman ve arama köpekleriyle birlikte 6 Şubat'ta Türkiye'ye gönderildi ve çalışmalarına başladı.
Bakanlık, gerekli tıbbi ekipman ve malzemelerle donatılmış Dışişleri Bakanlığı'na ait seyyar sahra hastanesi ve 41 kişilik bir ekibin de bölgeye gönderildiğini duyurdu.

Avrupa Birliği, 20 AB ülkesinin yanı sıra Arnavutluk ve Karadağ'ın ülkeden arama kurtarma ve sağlık ekibinin Türkiye'ye gitmek için seferber edildiğini söyledi. Toplamda 1400'den fazla kurtarma personeli ve 100 arama köpeği Türkiye'ye gönderildi. AB ayrıca Türkiye ve Suriye'deki depremzedelere uluslararası toplumdan yardım toplamak için Mart ayında bir konferans düzenleneceğini açıkladı.

Bulgaristan'dan 19 kurtarma aracıyla yola çıkan 59 kişilik ekip Pazartesi günü Türkiye'ye vardı.

Yunanistan'da devlet yetkililerinin yanı sıra tüm siyasi partiler Türk halkının yaşadığı faciadan duydukları derin üzüntülerini paylaşan mesajlar yayımladı. Yunanistan Türkiye’ye 36 arama kurtarma çalışanı, 5 doktor, 2 mühendis ve 3 eğitimli kurtarma köpeği gönderdi. Bir ekip Hatay'da Salı günü arama kurtarma çalışmalarına başladı. Yunan deprem dairesi başkanı sismolog Efthimios Lekkas'ın da Türkiye’ye gönderildiği kaydedilmişti.
Başbakan Kiryakos Miçotakis Türkçe tweet'inde "Yunanlar ve Türkler hayat kurtarmak için birlikte savaşıyor" dedi. Yunanistan’dan Türkiye’ye gönderilecek 500 çadır, 1500 yatak, 7500 battaniye ve ilaçların ilk kısmı da, Perşembe günü Adana’ya ulaştı. Hükümet yetkilileri toplam 80 ton yardımın gönderileceğini açıkladı.

İspanya, depremden etkilenen bölgelerde sağlık tesisi kuracak. Türkiye'deki İspanya Büyükelçiliği Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda İspanya Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İşbirliği Ajansı’nın (AECI) depremden etkilenen bölgelerde START Hastaneleri'nin kurulacağını belirtti. Bu tesislerde 2 cerrahi ünite, çeşitli ekipman ve 70 doktorun bulunacağı aktarıldı. Ekipmanların ilk kısmı Perşembe günü Türkiye'ye vardı.

Hollanda'dan ekip ve Belçika'dan acil yardım paketi 
Hollanda Kızılhaçı, Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için bir yardım kampanyası başlattı.
Hollanda Kentsel Arama ve Kurtarma Ekibi’ne bağlı 65 kurtarma görevlisi ve 8 özel eğitimli köpek Pazartesi günü Türkiye’ye hareket etti. Hollanda kurtarma ekibine, 15 ton ağır kurtarma ekipmanı bulunan bir kargo uçağı da eşlik etti. Ekipte, asker, polis, itfaiye ekibi ve ambulans görevlileri yer alıyor.

Belçika Türkiye’de deprem felaketinden etkilenenlere tıbbi yardım sağlamak ve Türk hastaneleri üzerindeki baskıyı hafifletmek için afet bölgesinde bir sahra hastanesi kuracak.
Belçikalı sağlık ekipleri depremzedelere dağıtılmak üzere 10 bin uyku tulumuyla birlikte 8 Şubat'ta Türkiye’ye doğru yola çıktı.
Belçika hükümetinin kuracağı sahra hastanenin ekibi, acil cerrahi konusunda uzmanlaşmış hekim ve hemşireler ile diğer uzmanlık dallarından doktorlardan oluşacak. Belçika sağlık ekibinde yaklaşık 80 kişi yer alacağı açıklandı.
Belçika hükümetinden yapılan açıklamaya göre, sahra hastanesi ihtiyaçlara bağlı olarak birkaç hafta sahada kalacak. En geç hafta sonu da birkaç düzine konteynerden oluşan sahra hastanesinin faaliyete geçmiş olması bekleniyor.
Sahra hastanesi ve tıbbi yardım için ülke 8 milyon Euro tahsis edilecek.

Fransa'dan 139 kişilik kurtarma ekibi Adana'ya ulaştı.
Fransa'nın Türkiye Büyükelçiliği, Fransa'nın Türkiye'de sahada bulunan 136 arama kurtarma ekibine ek olarak, bu tür durumlar için özel olarak tasarlanmış bir sivil güvenlik sahra hastanesi olan ESCRIM'i bölgeye göndereceğini açıkladı. İçişleri Bakanlığı, hastanede sivil savunma ve güvenlikten 81 personelin görev alacağını belirtti.

DHA'ya göre İtalya İçişleri Bakanlığı’na bağlı acil durum ve itfaiye ekiplerinden oluşan ilk sivil savunma ekibi, deprem sonrasında arama kurtarma çalışmalarına katılmak için Pazartesi günü yola çıktı.

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, acil sağlık ekiplerinin depremden etkilenen kişilere temel sağlık hizmeti sağlamak için etkinleştirildiğini söyledi. 9 Şubat itibariyle 37 ton arama kurtarma ekipmanı taşıyan bir uçak Türkiye'ye yola çıktı. Dünya Sağlık Örgütü'nden Türkiye ve Suriye'ye gidecek malzemelerin toplam 100 bin kişiye ulaştırılacağı ve 120 bin acil tıbbi müdahalede kullanılabileceği açıklandı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM ekiplerinin bölgede hazır bulunduğunu söyledi. BM Acil Durum Fonu, Türkiye ve Suriye'de depremlerden etkilenen insanlara yardım etmek için 25 milyon dolar ayırdı.

Çin, ilk kurtarma ekiplerinin Türkiye'de çalışmaya başladığını ve ülkeye 5,9 milyon dolarlık acil yardım desteği verileceğini söyledi. Pekin'den Türkiye'ye 82 arama kurtarma görevlisi ve 4 özel eğitimli köpek gönderildi.

Japonya 73 arama kurtarma görevlisinin yanı sır dedektörler, matkaplar, taşınabilir jeneratörler, tıbbi kitler ve gıda gönderdi.

Hindistan Büyükelçiliği, Hindistan ordusunun Hatay’ın İskenderun ilçesindeki sahra hastanesi tıbbi, cerrahi ve acil servis bölümlerinin yanı sıra röntgen laboratuvarı ve ecza deposu ile faaliyetlerine başladığını duyurdu.

Güney Kore 110'dan fazla kurtarma görevlisi, sağlık personeli ve askeri Salı günü, arama ve kurtarma çalışmalarını desteklemek için depremin olduğu bölgeye doğru yola çıktı. Dışişleri Bakanlığı ayrıca Türkiye'ye acil insani yardım için 5 milyon dolar teklif etti.

Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen ve Başkan Yardımcısı William Lai, birer aylık maaşlarını deprem kurtarma çalışmaları için bağışlayacaklarını açıkladılar. Kendisi sık sık depremlerle sarsılan Tayvan, şimdiden 2 milyon dolarlık afet yardımı yapacağını duyurdu ve 2 kurtarma ekibi gönderdi.
Meksika'dan arama kurtarma köpekleri gönderiliyor.

2017'de başkent Meksiko ve çevresini etkileyen, yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği depremde önemli görev üstlenen Meksika arama kurtarma köpeği ekibinden 16 köpek de Türkiye'ye gönderiliyor. Meksika, 140'tan fazla arama kurtarma görevlisi de gönderdi.

Brezilya ve El Salvador'dan da Türkiye'ye arama kurtarma ekipleri Çarşamba günü yola çıktı.

Venezuela da 50'den fazla arama kurtarma görevlisinin bulunduğu bir ekibi Türkiye ve Suriye'ye gönderdiğini açıkladı.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, 100 kişilik iki IL-76 uçağının Türkiye'ye uçmaya hazır olduğunu söyledi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye ve Suriye'ye Rusya'dan yardım teklifinde bulundu, gerekli yardımı sağlamaya hazır olduklarını söyledi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Türkiye ve Suriye'de çok sayıda can kaybına neden olan yıkıcı deprem haberinin üzüntüsünü yaşıyoruz. Kurbanların ailelerine başsağlığı diliyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Ermenistan yardım sağlamaya hazır" dedi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), yardım malzemesi ve arama kurtarma ekiplerinin yanı sıra Suriye ve Türkiye'ye 100 milyon dolar yardım göndereceğini açıkladı. Ülke Perşembe günü de 640 tonluk yardımı 22 uçakla Türkiye ve Suriye’ye yönlendirdiğini duyurdu. Bu uçakların 15’i Türkiye’ye yönlendirildi, uçaklarda tam teşekküllü sahra hastaneleri de var.

İran'dan 6 ekip gönderildi.

Kıbrıs Cumhuriyeti de 17 kişilik arama kurtarma ekibinin Türkiye'ye yardıma gitmek için hazır beklediğini ancak Ankara'nın "teklifi kibarca reddettiğini" açıkladı. Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı, teklifin geçerli olduğunu belirtti.

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı’ndan bir yetkili, her biri 80 kişiden ve arama kurtarma köpeklerinden oluşan iki ekibin Çarşamba günü Türkiye’ye varacağını ve Adıyaman’daki arama ve kurtarmaya çalışmalarına odaklanacağını açıklamıştı.

İngiltere, Türkiye'ye 76 kişilik bir arama kurtarma ekibi dahil acil destek gönderdi.
İngiltere'den cerrahlar, sağlık görevlileri, acil durum sağlık personeli ve lojistik personelin yer aldığı 76 kişilik bir sağlık ekibi Türkiye'ye uçtu.

DHA Pazartesi günü, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in talimatıyla Türkiye’ye insani yardım, özel ekipman ve 100 kişilik arama kurtarma timi gönderileceği açıkladığını yazdı.

Özbekistan'dan Perşembe günü yapılan açıklamada da 71 yeni arama kurtarma personeli ve 50 sağlıkçı taşıyan üçüncü uçağın Türkiye’ye gönderildiği duyuruldu. Sağlık ekipleri, depremden etkilenen bölgede, Türk yetkililerin yönlendireceği bir alanda dokuz farklı üniteden oluşan bir mobil hastane kurulacağını da açıkladı. Hastanede gerekli tüm medikal malzeme ve ilaçlar da olacak.

https://www.bbc.com/turkce/articles/cje12j5xny3o