Header Reklam
Header Reklam

Toprak Dede Son Yolculuğuna Uğurlandı

22 Ocak 2020
Toprak Dede Son Yolculuğuna Uğurlandı

Toprak sevgisi gençlik yıllarında başlayan ve hayatını bu sevgiyi koruyup tüm nesillere aktarmaya adayan Toprak Dede Hayrettin Karaca için düzenlenen veda törenine, ülkenin dört bir yanından binlerce TEMA Vakfı gönüllüsü ve doğasever katıldı. Bir başka toprak sevdalısı Nihat Gökyiğit ile bugün Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olan TEMA Vakfı’nı kurduğunda 70 yaşındaydı. 27 yıl sürdürdüğü doğa koruma çalışmalarıyla, alternatif Nobel olarak bilinen Doğru Yaşam Onur Ödülü’nün sahibi olan ve Birleşmiş Milletler tarafından “Orman Kahramanı” seçilen Toprak Dede Türkiye’nin ilk özel arboretumu olan Karaca Arboretum’unun da kurucusuydu.

Toprak… Toprak… Toprak… 
Toplumsal barışın topraktan geleceğine inanan Hayrettin Karaca, ömrünü erozyonla mücadele ve verimli üst toprağın korunmasına adadı. Gelecek kuşaklara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için ağaçlandırma ve doğa eğitimlerinin önemine dikkat çekti. Etkin bir kamuoyu oluşturmak için kurduğu TEMA Vakfı aracılığı ile Türkiye’nin dört bir yanında milyonlarca fidan toprakla buluşturuldu ve 3,5 milyondan fazla çocuk doğa eğitimi aldı. Yıllarca üzerinden çıkarmadığı ve onunla simgeleşen kırmızı süveterini “Param var ama hakkım yok. Aldığımız her şeyin doğaya bir bedeli var” diyerek açıklayan Karaca, sürdürülebilir bir yaşamın “tüketerek değil paylaşarak” mümkün olduğuna inanıyordu. 

Sadece TEMA Vakfı için değil tüm dünya için büyük kayıp 
Hayrettin Karaca’nın kaybı üzerine konuşan TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, “Bugün emsali dünyada nadir görülen bir değer olan Hayrettin Karaca’yı, ömrünü savunmaya adadığı toprağa uğurluyoruz. Toprağı, havayı, suyu, meraları, ormanları savunan; tüm sessizlerin sesi olan Hayrettin Karaca’nın gezegen için yaptıklarını tarih muhakkak minnetle hatırlayacaktır. Sadece bir doğa savunucusu değil aynı zamanda sürdürülebilir yaşamın da mimarı olan Sayın Karaca’nın hepimize örnek olarak 70 yaşında kurduğu ve bugün 850 bini aşkın gönüllüsüyle bir halk hareketine dönüşmüş olan TEMA Vakfı’nı, kendisinin en büyük mirası olarak kabul ediyoruz. Örnek aldığımız doğa sevgisi, fikirleri, yaşam tarzı ve Atatürkçülüğü ile onun izinde yürümeye devam edeceğiz. Bu topraklar onu sonsuza dek unutmayacaktır” dedi. 
 Slider Altına