Header Reklam
Header Reklam

Toplu Ulaşımda Samsun’da Elektrikli Otobüs Dönemi Başlıyor

17 Ocak 2022
Toplu Ulaşımda Samsun’da Elektrikli Otobüs Dönemi Başlıyor

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nde konuşan Başkan Mustafa Demir, toplu ulaşımda Samsun’da elektrikli otobüs projesiyle yeni bir dönem başlayacağını ifade etti.

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi ocak ayı kapanış toplantısı 14 Ocak’ta yapıldı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir başkanlığında yapılan mecliste 61 madde görüşüldü. Başkan Mustafa Demir, yatırım ve projelere ilişkin gelişmelerle ilgili meclis üyelerini bilgilendirdi.

Toplu ulaşımda Samsun’da elektrikli otobüs projesiyle yeni bir dönem başlayacağını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, projenin lityum pil ve ultra şarj sistemiyle Türkiye’de bir ilk olduğunu vurguladı. Otobüsleri mayıs ayında hizmete sunmayı hedeflediklerini belirten Başkan Demir, “15 yıl kullanım ömrüne sahip lityum pille çalışan, 15 dakikada şarj olabilen, fosil yakıta göre işletme maliyeti 7’de 1 ve yolcu taşıma kapasitesi yüksek olan 10 otobüsle ilgili TEMSA ile görüşüyoruz. ASELSAN koordinatörlüğü ile bu sayıyı TEKNOFEST dolayısıyla 20’ye çıkarmayı da planlıyoruz. Otobüsleri 19 Mayıs ilçesinden havalimanına uzanan güzergahtaki hatta koyacağız. Kent içinde bir de ring hattı oluşturuyoruz. Gelecekte de şehir hastanesi hattına da bu otobüslerimizi koymayı planlıyoruz. İşletme maliyeti, kapasitesi, verimliliği gibi konularda 3 aylık verilere bakarak Samsun’daki bütün ulaşımı gelecekte bu sistemle rehabilite edeceğiz” dedi.Slider Altına