Header Reklam
Header Reklam

Toplam 90 bin Euro ödüllü CITY RAPTOR İSTANBUL için Başvurular Başladı 

09 Haziran 2022
Toplam 90 bin Euro ödüllü CITY RAPTOR İSTANBUL için Başvurular Başladı 

EIT Urban Mobility (European Institute of Innovation and Technology - Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü Kentsel Hareketlilik) tarafından desteklenen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Farplas Otomotiv, Fark Labs, ve BGI ortaklığı ile hayata geçirilen ve toplamda 90 bin Euro ödüllü CITY RAPTOR İSTANBUL için başvurular başladı.
Ulaşım için Hızlı Uygulamalar (RAPTOR), niş kentsel hareketlilik zorluklarına hızla çözümler yaratan ve test eden bir programdır. Katılımcılar en yenilikçi, uygulanabilir ve etkili çözümleri sunmak için yarışırlar. RAPTOR, Avrupa Birliği'nin bir kuruluşu olan Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü'nün (EIT) bir girişimi olan EIT Urban Mobility tarafından finanse edilmektedir.
City RAPTOR İstanbul'un temel amacı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel hareketlilik alanında karşılaştığı 3 zorluğa karşı çözüm geliştiren yeni girişimleri finanse ederek yerel çözümleri teşvik etmektir. Projeye kabul edilen girişimler; eğitim ve mentörlük hizmetleri ile birlikte proje ortakları tarafından çözümlerin geliştirilmesi için sağlanacak olan veri ve kaynaklardan da faydalanacaklardır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel hareketlilik alanında karşılaştığı 3 zorluk:

•    Taksi sürücülerinin lisanslarının denetlenmesi
•    Taksilerde kısa mesafe yolcu ayrımının önüne geçilmesi
•    Deniz Taksi ulaşım ağının optimize edilmesi ve toplu taşıma sistemleri ile entegrasyonunun artırılması 

Yukarıda belirtilen alanlarda teknoloji tabanlı ve yenilikçi çözümü olan başvuruların kabul edileceği program sonucunda, başarılı olan 3 girişim ayrı ayrı 30 bin Euro ile ödüllendirilecektir. Ayrıca EIT Urban Mobility, İBB, Farplas Otomotiv, Fark Labs ve BGI tarafından yapılacak değerlendirmeler sonucunda pilot uygulamaya hazır olan çözümler İstanbul’da denenecektir. Son başvuru tarihi ise 30 Haziran 2022 olarak belirlenmiştir.

City RAPTOR İstanbul Zaman Planı

•    Başvuruların açılması: 3 Mayıs 2022 
•    Son başvuru tarihi: 30 Haziran 2022 
•    1. Aşama değerlendirme sonuçlarının açıklanması: 8 Temmuz 2022 
•    2. Aşama panelin değerlendirmesi: 12 - 15 Temmuz 2022 
•    Panel Sunumları 12 - 15 Temmuz 2022 
•    Sonuçların açıklanması: 20 Temmuz 2022

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için: https://raptorproject.eu/city-raptor-2Slider Altına