Header Reklam
Header Reklam

Tel Aviv’deki Elektrikli Otobüsler Yollarda Şarj Oluyor

25 Nisan 2021
Tel Aviv’deki Elektrikli Otobüsler Yollarda Şarj Oluyor

Tel Aviv, araçların seyir esnasında kablosuz olarak şarj edilebildiği yolların kullanıldığı ilk şehir olma yolunda ilerliyor.

Sistemi tasarlayan İsrailli şirket Electreon, Tel Aviv Üniversitesi Tren İstasyonu’ndan şehrin kuzeyindeki Klatzkin Terminali’ne giden iki kilometrelik bir rota üzerinde 600 metrelik şarj ünitelerini yola döşemek için Tel Aviv Belediyesi ile birlikte çalışıyor.

Şarj üniteleri elektrikli otobüslere güç sağlamak için kullanılacak.

Electreon’un şarj üniteleri, enerjiyi şehrin elektrik şebekesi üzerinden geçen seyir halindeki araçlara aktarıyor. Araçlar ise daha sonra bu enerjiyi akülerinde depolamak için özel alıcılar kullanıyor. Electreon, sisteminin elektrikli araçlar için şarj istasyonu ihtiyacını ortadan kaldırdığını ve kirliliği azalttığını söylüyor.

Tel Aviv Belediye Başkanı Ron Huldai, projeyle ilgili bir basın açıklamasında, kentin çevre gündeminin en başında kirlilikle mücadelenin yer aldığını söyledi. Sistemin beklendiği gibi çalıştığı kanıtlandığında, şehir Electreon’un şarj sistemini daha fazla yerde kullanmaya başlayabilecek.

Electreon, şarj sistemini diğer ülkelere de sunuyor. Sistem, 2018’den beri İsveç’in Gotland Adası’nda, havaalanı ile Visby kasabası arasında çalışan elektrikli bir otobüs için kullanılıyor. Aralık 2020’den itibaren ise sistem, enerji şirketi EnBW’nin Almanya Karlsruhe’deki eğitim merkezini toplu taşıma sistemine bağlayan bir otobüs hattı için kullanılıyor.

Kablosuz şarj sistemiyle kullanılabilen bir kamyonu da test eden Electreon, İsveç Stockholm yakınlarında, saatte yaklaşık 20 kilometre hızla giden bir kamyonu başarıyla şarj etti. Gelecekte ise kamyonunu, Gotland Adası’nda sisteminin kullanıldığı yolda saatte 80 kilometre hıza kadar test etmek istiyor.Slider Altına