TBB ve Ankara Üniversitesi’nden İşbirliği

13 Nisan 2021 Dergi:

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Ankara Üniversitesi arasında işbirliği protokolü imzalandı. İmzalar TBB Başkanı Fatma Şahin ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar tarafından atıldı. 

Protokol kapsamında kamu yönetimi ve yerel yönetimleri ilgilendiren alanlarda bilgi, bilinç ve farkındalık düzeyinin yükseltilmesi amaçlanıyor.

Şahin: “Teoriyle pratiğin birleşmesi lazım”

TBB Başkanı Fatma Şahin, yerel yönetimlerin uygulama sahası olduğunu belirterek, “Teoriyle pratiğin birleşmesi lazım. Kalkınma ve demokrasi yerelde başlıyor. Üniversite yerel işbirliği tüm dünyada çok daha önemli bir hale gelmiştir. Belediyelerin yaptığını daha iyi anlatmak, bunun bize yol göstermesi, kılavuzluk yapması ihtiyacımız olduğunu hocamıza ilettik. Hocamızın talimatlarıyla kurumlar arası çok ciddi bir şekilde çalışıldı ve bir protokol hazırlandı. Bu protokolle birlikte bu çalışmaların çok daha güçleneceğine olan inancımız tamdır. Hem rektörümüze hem hocamıza bugüne kadar gösterdikleri vizyondan dolayı teşekkür ediyorum. Beşeri sermaye yerelde kendisini, bilgisini, kapasitesini ne kadar gösterirse bu ülkemizin kalkınma hamlesinde çok daha yer bulacaktır” dedi.

Rektör Prof. Ünüvar: “Belediye hizmetleri bilimsel, akademik zemine oturtulmalı”

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ise, “Belediyelerin insan hayatı ve vatandaş için çok önemli olduğuna inanıyorum. Bu hizmetlerin bilimsel ve akademik zemine oturtulması kanaatindeyim. Ankara Üniversitesi ülkemizin, kurumsallığı ön planda tutan üniversitelerinden biri. Bu protokolümüzde TÖMER var Türkçe ve Yabancı Dil Öğretim Merkezi, AFAM var Afet Araştırma Uygulama Merkezimiz, Ernst Reuter İskan ve Şehircilik Uygulama ve Araştırma Merkezi ve İletişim Fakültemiz ile bir protokol söz konusu. Protokollerle esasında bütün bu muhteviyatı içine alan bir işbirliği çalışmasını başlatmış olacağız” ifadelerini kullandı.Slider Altına