Header Reklam
Header Reklam

Su Tasarrufuna Dikkat Çekti, 5 Litre Suyu 500 TL’den Satışa Sundu

04 Ocak 2022
Su Tasarrufuna Dikkat Çekti, 5 Litre Suyu 500 TL’den Satışa Sundu

Aksaray Belediyesi ekipleri su tasarrufuna dikkat çekmek için ilginç bir çalışma gerçekleştirdi. Kent meydanında açtıkları stantta 5 litre suyu 500 TL’den, 0,33 ml suyu da 100 TL’den vatandaşlara temsili satışa sundu.

Türkiye’nin en az yağış alan bölgesinde yer alan Aksaray’da son 40 yılın yağış ortalaması 340 mm (kg/m²) düzeyinde yer alıyor. Vahşi sulama yapılarak su kaynaklarının gelişigüzel kullanılması ve yağış miktarlarının düşmesi bölgede yer alan Tuz Gölü’nün de son 10 yıl içinde yüzde 65 oranında küçülmesine neden oldu. Ayrıca bölgenin içme suyu ve tarımsal sulama ihtiyacını karşılayan Mamasın Barajı ise son yılların en düşük seviyesinde. 165 milyon metreküp su kapasitesine sahip Mamasın Barajında ise su seviyesi bu ay itibarıyla 26 milyon 350 bin metreküp düzeyinde bulunuyor.

Konuyla ilgili Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, “Yanı başımızda bulunan Tuz Gölü’nün bu denli hızla küçülmesi ve yağış miktarlarının düşmesi nedeniyle su tasarrufuna dikkat çekmek adına böyle bir çalışma gerçekleştirdik. Su tasarrufu ile ilgili göreve geldiğimiz günden beri artık ömrünü tamamlamış ve su sızdıran asbest boruları büyük oranda sağlıklı borularla değiştirdik. Bu sayede günlük 3000 ton su tasarrufu sağladık. Yine vatandaşlarımızı bu tip faaliyetlerle bilgilendirme yaparak su tasarrufu noktasında bilinçlendiriyoruz” dedi.Slider Altına