Header Reklam
Header Reklam

Sosyal Medyayı En Etkili Kullanan Belediye Başkanı Menderes Türel

04 Şubat 2016
Sosyal Medyayı En Etkili Kullanan Belediye Başkanı Menderes Türel

Dijital Araştırmalar Derneği’nin yaptığı, “Dijital Kent 2015 Yerel Yönetimler Dijital Varlık Reytingi” araştırma sonuçları açıklandı. Çalışmada, belediyeler ve belediye başkanlarının en detaylı dijital ve sosyal medya performansı analizi gerçekleştirildi. Dijital Varlık Reytingi, Türkiye’deki belediye ve belediye başkanlarından oluşan 240 kullanıcının 68 kriter ışığında internet sitesi, mobil uygulama ve sosyal medyada etki, güncellik, etkileşim, içerik yönetimini ölçümledi, derecelendirdi, puanladı ve sıraladı.

2015’de dijital varlıkları en iyi kullanan il belediye başkanı 79,25 puan ve A-reyting ile Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel oldu. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin 78 puan ve A-reytingi ile ikinci oldu. Başkan Menderes Türel, Instagram’da 2015 yılında en iyi etkileşim ve yayın performansı gösteren belediye başkanı olarak belirlendi.

Sosyal medyada çok aktif

Twitter’da @menderesturel resmi hesabında 208 bin takipçisi olan Başkan Menderes Türel’in Facebook sayfasının 130 binin üzerinde beğenisi bulunuyor. Instagram’da 4 binin üzerinde takipçisi bulunan Başkan Türel, aktif olarak sosyal medyayı kullanıyor. Vatandaşların sosyal medya üzerinden sordukları soruları yanıtlayan Başkan Türel, bildirilen sorunların çözülmesini sağlıyor. Araştırmada Başkan Türel’in, 1300’ü aşkın tweete cevap vererek, diğer kullanıcılarla bol bol etkileşime girdiği, sorularını cevapladığı, sorunlarını dinlediğini gösterdiği belirtiliyor. Türel’in tweetlerinin yaklaşık yüzde 42’sini cevaplar oluşturuyor. Aynı araştırmada, twitterı en etkin kullanan belediye, Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak belirlendi.

Periscope’u ilk kullanan başkan

Canlı yayın uygulaması Periscope’yi ve mikro blog uygulaması Medium gibi mecraları Türkiye’de ilk kez kullanan belediye başkanı olan Türel, sosyal ağlarda takipçileri ile sık sık sohbet ediyor onlardan gelen taleplere cevap veriyor.Çeşitli toplantılar için yurt dışında bulunduğu dönemlerde de takipçileri iletişime devam eden Başkan Türel, Atlas Okyanusu’nun üzerinde üniversite öğrencilerinin aşure isteğini yanıtlamış, Çin’deki bir toplantıda bulunduğu sırada, Gazipaşa’daki çöp sorununun çözülmesini sosyal medya üzerinden sağlamıştı.

Youtube’nin lideri

YouTube’da iki milyon görüntülenmeye doğru giden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, bu alanda lider. Başkan Menderes Türel, YouTube’a abone sayısı sıralamasında ise Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile ilk sıraları paylaşıyor.