Slider Altına

Smart Future Expo geleceğin akıllı teknolojilerine ışık tuttu

03 Ocak 2019 Dergi: Kasım-Aralık 2018

Türkiye’nin en büyük teknoloji ve dijital dönüşüm etkinliği Smart Future Expo, Türkiye’nin geleceğine ışık tuttu. Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) tarafından “Dönüşerek Daha Güçlüyüz” sloganıyla İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen zirvede 100'den fazla konuşmacı, sunumlar, paneller ve oturumlarda Sanayinin Dönüşümü, Büyük Veri, IoT, Yapay Zeka, Bulut Bilişim gibi Geleceğe Yön Verecek Teknolojiler, Akıllı Şehirler ve Dijital Altyapılar, Girişimcilik ve Yatırımcılık Ekosistemlerinin Yarını, Enerjinin Geleceği gibi tema başlıkları altında, çok kıymetli bir gelecek vizyonunun oluşmasına katkıda bulundular.

100'den fazla konuşmacı, sunumlar, paneller ve oturumlarda Sanayinin Dönüşümü, Büyük Veri, IoT, Yapay Zeka, Bulut Bilişim gibi Geleceğe Yön Verecek Teknolojiler, Akıllı Şehirler ve Dijital Altyapılar, Girişimcilik ve Yatırımcılık Ekosistemlerinin Yarını, Enerjinin Geleceği gibi tema başlıkları altında, çok kıymetli bir gelecek vizyonunun oluşmasına katkıda bulundular.

İki gün boyunca eş zamanlı olarak iki salonda birden devam eden Smart Future Expo Zirvesi kapsamında Tansu Yeğen, Prof. Samuel Linares ve Suat Sağıroğlu açılış salonunda keynote konuşmalarını gerçekleştirdiler. İki gün boyunca 20'den fazla sunum ve oturumda ziyaretçiler gerçek sektörün lider firmalarının yöneticileri, kamu temsilcileri ve STK yönetimleri ile bir araya gelerek Akıllı Gelecek üzerine farklı bakış açılarını dinleme şansına sahip oldular.

Konuşmacılar arasında bir robot da yer aldı

Açılış salonunun bir diğer önemli oturumu da Murat Erdör ve Talar Süslü moderatörlüğünde, HumanAge Technology CEO'su Faik Berk Güler eşliğinde sahnede keyifli bir sohbet gerçekleştiren Türkiye'nin ilk ve tek sosyal robotu Nely oldu. İlgili bir ziyaretçi kitlesi karşısında robotlar ve geleceğin dünyası hakkında görüşlerini dile getiren Nely Robot, sunumunun ardından alandaki röportaj noktalarındaki basın ekipleri ile röportaj gerçekleştirerek, Türkiye'de bir ilke imza attı.

Smart Future Expo 2018 Fuar Alanında ise, hem Sanayi hem de Akıllı Şehirler temalarında iki büyük salondan oluşan fuar alanı ve fuayede yer alan sponsorlar ile teknoloji firmalarının stantları ziyaretçilerin büyük ilgisi ile karşılaştı. Katılımcı firmalarımız, geliştirilen son teknoloji ürünlerini sundukları, hizmet uygulamalarını gösterdikleri renkli stantları ile ziyaretçilere Geleceğin Akıllı Dünyası'na dair güçlü bir iç görü ve deneyim olanağı sundular.

TET AR-GE Proje Pazarı Ödülleri sahiplerini buldu

14-15 Kasım'da İstanbul Kongre Merkezi Harbiye'de Smart Future Expo çatısı altında eş zamanlı olarak gerçekleşen PROJE BAHARI 7'nin sonuçları da etkinliğin kapanışının ardından açıklandı. Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği (TET) tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen TET AR-GE Proje Pazarı “Proje Baharı 7” yapılan ödül töreni ile sona erdi. İstanbul Kongre Merkezi’nde iki gün süren ve 83 projenin yer aldığı Proje Baharı 7’de beş kategoride dereceye giren katılımcılara ödülleri törenle verildi. Akıllı Binalar ve Çevre kategorisinde Düşük Enerji Tüketimli Yüksek Güvenlikli Sensör Düğümü tasarımı ile Murat Dener birinciliğe layık görüldü.  Akıllı Enerji kategorisinde; Bren, Biyonik Yenilenebilir Enerji projesi ile Çınar Laloğlu, Akıllı Sağlık ve Medikal kategorisinde; Diagnobot, Teşhis ve Tedavi Amaçlı Zeki Robotik Rehabilitasyon Destek Sistemi ile Mehmet Emin Aktan ve Erhan Akdoğan, Akıllı Ulaşım ve Ulaşım kategorisinde; Metal Yorgunluğunu Aşamalı olarak Takip Eden Akıllı PDM Sensörü projesi ile Tarık Özkul, Diğer Akıllı Uygulamalar kategorisinde ise Hassas Tarım Teknolojileriyle Fide Yetiştiren Makine İle Sebze Bahçesi Robotu projesi ile Bilge Akgün ve ekibi birinciliğe uzandı.