Siber saldırganların hedefi olmamak için...

21 Mart 2014 Dergi: Ocak-Şubat 2014

Trend Micro, dijital para birimi Bitcoin hakkında dikkat edilmesi gerekenleri, ve bu paranın nasıl korunması gerektiğine dair açıklama yaptı. Merkezi bir banka tarafından basılmaması, bir hükümet tarafından düzenlenmemesi ve faturalandırılmaması, işlemlerin yalnızca çevrimiçi gerçekleşmesi ve dijital imza ile korunması ve hesabın dondurulmaması sebebiyle Bitcoin’in siber saldırganların hedefi haline geldiğine dikkat çeken Trend Micro yetkilileri, kullanıcılara şu önerilerde bulundu: “Trend Micro Smart Protection Network’te yer alan verilere göre, Bitcoin madenciliğiyle ilgili zararlı yazılım 12 binden fazla kişisel bilgisayarı etkiledi. Bu sebeple kullanıcıların, Bitcoin madenciliğine yaradığı söylenen yazılımları indirmekten kaçınması gerekiyor.

 

  • Günlük kullanım için küçük miktarlarda Bitcoin’i hesabınızda tutun ve geri kalanı daha güvenli ortamlarda saklayın. Kullanıcılar sanal paralarını saklamak için çevrimdışı cüzdanlar yaratabilirler.
  • Çevrimiçi hizmetleri dikkatle seçin. Bitcoin işlemleri geri alınamaz. Bu sebeple işlemler sırasında bilinen ve güvenilir platformları tercih edin.
  • Bitcoin cüzdanınızı düzenli aralıklarla yedekleyin. Bilgisayardaki bir hataya ya da olası bir cihaz çalınmasına karşılık bir kopya almak, daha sonra cüzdanın yeniden kullanımına olanak tanır.
  • Bitcoin cüzdanınızı şifreleyin. Şifreleme, Bitcoin cüzdanınıza bir güvenlik katmanı daha sağlar ve olası hırsızlıklara karşı önlemleri artırır.
  • Bitcoin yazılımınızı güncelleyin. Teknik eksiklikler ya da güvenlik açıklarının giderilmesi için güncellemelerin yapılması şart.
  • Eğer mümkünse birden fazla imzalama seçeneği kullanın. Bu sayede bir şifrenin ifşa olması durumunda bile güvende kalın.
  • Bilgisayarınızı da güvende tutun. Bitcoin hesabını güvende tutmak için mutlaka hesaba erişilen bilgisayarın da güvende olması gerekiyor. Bu sebeple bilgisayarınızı sürekli güncel tutarken, resmi sayfalardan indirme yapmaya ve zararlı yazılım karşıtı programlarla sisteminizi taramaya özen gösterin.”

 


Etiketler


Slider Altına